Görüş Bildir
Haberler
4 Avrupa Ülkesinde Tespit Edildi Bile: Omicron Varyantı Yayılıyor

4 Avrupa Ülkesinde Tespit Edildi Bile: Omicron Varyantı Yayılıyor

Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyant 'Omicron', Belçika, Almanya, İtalya ve İngiltere'de de tespit edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) endişeye neden olan Omicron varyantı Avrupa'da yayılıyor. Belçika'nın ardından İtalya, İngiltere ve Almanya'da da vakalar tespit edildi.

İngiltere'de iki kişide Covid-19 yeni varyantı tespit edildi.

Sağlık Bakanı Sajid Javid, yaptığı açıklamada 2 kişinin hane halkıyla karantinaya alındıklarını belirtti.

İki vakanın 'bağlantılı' olduğunu aktaran Javid, vakaların görüldüğü Chelmsford ve Nottingham'da toplu testler yapılacağını bildirdi.

Öte yandan Javid, pazar günü sabah saat 04.00'ten itibaren seyahatle ilgili 'kırmızı listeye' Angola, Mozambik, Malavi ve Zambiya'nın da ekleneceğini duyurdu.

Almanya'da 2 kişide yeni tip koronavirüsün Omicron varyantının tespit edildiği bildirildi.

Almanya'da 2 kişide yeni tip koronavirüsün Omicron varyantının tespit edildiği bildirildi.

Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Omicron varyantı tespit edilen 2 kişinin, 24 Kasım'da Güney Afrika'dan Almanya'ya geldiği belirtildi.

Bu kişilerin, sağduyulu davranarak yeni varyant hakkında medyada çıkan haberlerin ardından test yaptırdığı ifade edilen açıklamada, 'Bu kişiler PCR testi yapıldıktan sonra 25 Kasım'dan bu yana evlerinde karantinada bulunuyor' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, son 14 gün içinde Güney Afrika'da bulunanların başkalarıyla temaslarını azaltmaları, PCR testi yaptırmaları ve sağlık dairesiyle temasa geçmeleri istendi.

Öte yandan Hessen Eyaleti Sosyal İşleri ve Entegrasyon Bakanlığı da 21 Kasım'da Güney Afrika'dan Frankfurt havalimanı üzerinden Almanya giren bir kişiye Omicron varyantının bulaştığına ilişkin büyük şüphenin bulunduğunu ve bu kişinin karantinaya alındığını açıkladı. Bu kişinin test sonucunun, 29 Kasım Pazartesi günü belli olması bekleniyor.

İtalya'da yeni tip koronavirüsün Omicron varyantı, Mozambik'ten gelen bir kişide tespit edildi.

İtalya'da yeni tip koronavirüsün Omicron varyantı, Mozambik'ten gelen bir kişide tespit edildi.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, birkaç gün önce Mozambik'ten Milano'ya gelen bir kişide Covid-19'un yeni varyantı Omicron'a rastlandı.

Söz konusu kişinin çift doz aşılı olduğu ve durumunun iyi olduğu belirtildi. Pozitif vakanın ve ailesinden görüştüğü kişilerin gözlem maksatlı karantinaya alındığı ifade edildi.

Belçika'da bir kişide, yeni tip koronavirüsün ilk kez Güney Afrika'da tespit edilen B.1.1.529 varyantı tespit edildi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Belçika'da gün içinde B.1.1.529 varyantı olması şüphesiyle iki kişinin Covid-19 testi sonuçları analiz edildi.

Bu kişilerden birinin sonucunun virüsün 'delta' varyantı, diğerinin sonucunun ise 'süper varyant' olarak bilinen tür olduğu ortaya çıktı.

Hastanın aşısız yetişkin bir kadın olduğu, semptomların Mısır'dan Türkiye üzerinden Belçika'ya seyahat ettikten 11 gün sonra başladığı kaydedildi.

Hastanın ayrıca Afrika'nın güneyi ile bağlantısının olmadığını belirttiği ifade edildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
8
4
4
3
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gizem Yenikler

Bitmiyor biri bitiyor diğeri başlıyor daha da sürecek gibi.