Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

31 Yıldır Kaset Satarak Teknolojiye Direniyor

 > 
180PAYLAŞIM

Denizli'de 31 yıldır kaset satarak teknolojiye meydan okuyan 58 yaşındaki Erdoğan Uytaş, kentte bu işi yapan tek kişi olduğunu ve ömrünün sonuna kadar bu işe devam edeceğini söyledi. Kaset kayıt işi de yapan Erdoğan Uytaş, 31 yıl içerisinde 100 binin üzerinde kaset doldurmuş ve 40 bin şarkıdan oluşan müzik arşivi var...

Erdoğan Uytaş'in Denizli İstiklal Caddesi’nde kendine ait 17 metrekarelik bir dükkanı var. 

1985 yılından beri kaset satarak geçimini sağlıyor, gelişen ve değişen teknolojiye karşı direniyor. 

Küçük yaşlarda gittiği Almanya’da bir süre işçi olarak çalıştıktan sonra kesin dönüş yapan Uytaş, Türkiye’de zamanın popüler işlerinden olan kasetçilik işine başlamış.

'Ömrümün sonuna kadar kaset satmaya devam edeceğim'

Doğan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada çok sevdiği işin teknolojiye yenik düştüğünü anlatan Erdoğan Uytaş, satışlar düşse de ömrünün sonuna kadar kaset satmaya devam edeceğini söylüyor. 

31 yıl içerisinde 100 binin 000’in üzerinde kaset doldurmuş. 

Kendisiyle birlikte bu işi yapanların teker teker dükkanlarını kapattığını belirterek şöyle diyor:

"Denizli’de bu işi yapan bir tek ben kaldım. Kaset ve CD satmak dışında başka bir şey yapmıyorum. Her ne kadar teknoloji ilerlese de kazancım yeterli, ama o 1990’lı 2000’li yıllardaki işler artık mümkün değil. Kaset piyasaya çıkmıyor, CD üretimi de oldukça azaldı."

'Eskiden asker anonsları, gençlerin aşk şarkılarının anonsları yapılırdı'

Eskiden en çok gençlere hitap ettiğini, ancak şimdilerde orta yaş ve üstüne hizmet verdiğini dile getiren Uytaş şöyle devam ediyor: 

"Eskiden asker anonsları, gençlerin aşk şarkılarının anonsları yapılırdı. 2000’den sonra 45 yaş ve üzeri müşteriler daha çok geliyor. Şimdiki gençler cep telefonu ve internet sayesinde müziklerini dinledikleri için onlarla pek haşır neşir olamıyoruz. 1975’ten bu yana ünlü olan veya olmayan sanatçılara ait elimde 5 binin üzerinde kaset mevcut. 

40 bin şarkıdan oluşan müzik arşivim var. Kasetçilik 1990’lı yıllardan yaklaşık 2005’e kadar altın çağını yaşadı. O zamanlar günlük 40’a yakın kaset satışı yapıyordum. Ama şimdi günlük 3-4 kaset satabiliyorum."

En çok Ferdi Tayfur kasetleri satıyor

İş yerini açtığından bu zamana kadar en çok İbrahim Tatlıses’in Mavi Mavi ve Gülüm Benim kasetlerini sattığını, ancak genel olarak en çok Ferdi Tayfur kasetleri sattığını söyleyen Uytaş, “Orhan Gencebay ve Sezen Aksu başta olmak üzere Emel Sayın, Hakkı Bulut, Emrah, popçulardan Tarkan ve Yonca Evcimik, en çok kasetlerini sattığım sanatçılar. Şu anda hala Ferdi Tayfur’un kasetlerini yok satıyorum. Ferdi Tayfur ve Orhan Gencebay hala talep edilenlerden" ifadelerini kullandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir