3 Yıl Önceki Faciadan Yaralı Kurtulan Madenci, Dünkü Göçükte Can Verdi

 > -

Siirt Şirvan'da göçük altında kalan madencileri kurtarma çalışmaları devam ederken, bir ölüm haberi de Zonguldak'tan geldi. Özel bir maden ocağında dün meydana gelen göçük altında kalan 1 işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçinin 3 yıl önce 8 madencinin yaşamını yitirdiği Kozlu faciasından yaralı kurtulduğu ortaya çıktı.  

2013'teki kazada ocaktan çıkartılan babası için döktüğü gözyaşları ile hafızalara kazınan Doğukan ise bugün babasıyla son kez vedalaştı. 

Dün Zonguldak Kilimli'de özel bir maden ocağında meydana gelen göçükte 2 işçi enkaz altında kalmış, mesai arkadaşlarının çabaları sonucunda bir madenci yaralı olarak kurtarılmıştı.

Enkaz altındaki diğer işçi Mustafa Sarı'nın ise 9.5 saat sonra ocaktan cansız bedeni çıkarılmıştı.

Ölüm 3 yıl sonra başka bir madende yakaladı

Bugün son yolculuğuna uğurlanan iki çocuk babası Mustafa Sarı'nın, 7 Ocak 2013’te Kozlu'da sekiz işçinin öldüğü metan gazı faciasında yaralı kurtulan yedi işçi arasında olduğu öğrenildi.

O zaman 14 yaşındaki oğlu Doğukan Sarı’nın, maden ocağı önünde "Babam nerede?" diyerek gözyaşı döktüğü anlar kameralara şöyle yansımıştı:

Doğukan Sarı, ocaktan dört saat sonra yaralı halde sedye üzerinde çıkan babasını görünce koşarak sarıldığı görüntülerle hatırlanıyordu.

‘Ölürsem diye düşününce eşim aklıma geldi’

Maden işçisi Mustafa Sarı ve oğlu Doğukan

Mustafa Sarı, 3 yıl önceki kazadan sonra hastanede, “Ben orada bizden umudu kestiler sanmıştım. Ölürsem diye düşününce eşim aklıma geldi. Onlara kim bakar diye. Öyle korktum. Doğukan’ın sesini ocaktan çıkınca duydum. Yanına gittim ‘Ben iyiyim annene söyle’ dedim” demişti.

17 yaşındaki Doğukan, babasıyla son kez vedalaştı

2013’teki facianın ardından bir süre inşaatlarda çalışıp marangozluk yapan Mustafa Sarı, daha sonra tekrar maden ocaklarında çalışmaya başlamış. Hayatını kaybettiği maden ocağındaysa sadece bir ay önce işbaşı yapmış.

Mustafa Sarı’nın TTK’da çalıştığı dönemde iş arkadaşı olan Ayhan Gökgöz, sekiz işçinin öldüğü ocaktan dört saat sonra yaralı çıkarılan arkadaşının ‘kaderinden kaçamadığı’nı söyledi.

Gökgöz şöyle devam etti: “İşte madencinin sonu bu oluyor. Oradan kurtuldu, dün akşamki göçükte kaybettik arkadaşımızı. Bu arkadaşla çok uğraştık TTK’ya girmek için ama yöneticiler yüzünden kuruma giremediler. Onlar utansın şimdi. Biz mahkemeler açıyoruz. Ne diyebiliriz ki. Doğukan da o gün kuyu başında beklemişti. Bugün de burada bekliyor.”

”Ocağa girmeyiz diyorduk’ ama hayat zorladı’

Mustafa Sarı'nın cenaze törenine dün akşamki göçükten yara almadan kurtulan 36 yaşındaki Hüseyin Akyaz da katıldı. 

2013’teki faciada Mustafa Sarı ile birlikte yaralandığını belirten Akyaz şunları anlattı: “İkimiz o ocakta olduğu gibi dünkü ocakta da birlikte çalışıyorduk. Göçük meydana gelince ben kaçtım, Rıdvan’ı kurtardım ama Mustafa kömür yığınlarının altında kaldı. Geçen 17 Ekim’de bu ocağa birlikte başladık. Kozlu’daki göçükten kurtulduktan sonra ‘Bir daha ocağa girmeyiz diyorduk’ama hayat şartları bizi zorladı. Ben dün gece sabaha kadar kurtarma çalışmalarına katıldım. Avucumla kömür taşıdım, arkadaşımın cenazesini çıkardım.”

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir