Savcı Emniyet'te Sorguluyor

 > -

Medya ve polise Cemaat operasyonunda gözaltına alınan 27 kişiden 4'ü serbest bırakıldı. Savcı Hasan Yılmaz gözaltındakilerin sorgusu için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Cemaati'ne yönelik operasyonla ilgili bir açıklama yaptı. "Bir kısım medya mensupları ve Emniyet görevlilerinin sahte delil üreterek sözde 'Tahşiye' adlı suç örgütü hakkında soruşturma yaptıklarının tespit edildiği" belirtilen açıklamada, bu soruşturmayı yürüten ve soruşturma öncesi yayın yapan 31 kişinin ismine yer verildi.

Başsavcılığın açıklamasına göre ismi geçen 31 kişi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 13 Aralık tarihli kararıyla 'silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, örgüt kapsamında sahtecilik, iftira' suçlarından ifadeleri alınmak üzere şüpheli sıfatıyla gözaltına alınacak. Pazar sabahı saat 08:00'de başlayan operasyonda şu ana kadar 27 kişi İstanbul Emniyeti’nde gözaltına alındı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gelerek şüphelilerin ifadelerini almaya başladı.

4 kişi serbest

Soruşturmada son olarak Van'da gözaltına alınan "Tek Türkiye" dizisinin senaristi Makbule Çam Elamdağ serbest bırakıldı. Van’da dün sabah gözaltına alınan senarist Makbule Çam Elamdağ Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada sorgulanan Elamdağ, küçük yaşta (1.5 yaşında) bir çocuğu olduğu gerekçesiyle İstanbul’a götürülmeden sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

İfadeleri alınan şüphelilerden Samanyolu televizyonunda yayınlanan "Tek Türkiye" dizisi ekibinden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar ve Naci Çelik Berksoy serbest bırakıldı.

Gözaltındaki 24 kişinin ifade işlemleri sürüyor. Aralarında "Tek Türkiye" dizisi senaristi Ali Kara ile aynı dizinin yapımcısı Salih Asan'ın da bulunduğu 6 şüpheli sağlık kontrolünden geçirildi.

Sarrafoğlu sağlık kontrolünden geçirildi

Operasyonda gözaltına alınan gazeteci yazar Fahri Sarrafoğlu sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Sivil polislerin refakat ettiği Sarrafoğlu kontrolün ardından polis aracına bindirilerek Emniyet'e sevk edildi.

Hüseyin Gülerce listede

Gözaltı listesinde 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu'nun ardından Zaman Gazetesi'nden ayrılan Hüseyin Gülerce'nin de ismi bulunuyor. Gülerce Twitter adresinden yaptığı açıklamada, kendisinin de şüpheli listesinde olduğunu, şu ana kadar kendisi hakkında bir işlem yapılmadığını ve öğleden önce savcılığa giderek ifade vermeyi düşündüğünü açıkladı. 

Gülerce: 17 Aralık'tan sonra farklı duruşum olduğu görülüyor

Gözaltına alınacaklar listesinde adı geçen, Zaman Gazetesi'nin eski yazarı Hüseyin Gülerce, Beyaz TV'deki bir programda operasyonu yorumladı. Gülerce 17 Aralık'taki yolsuzluk operasyonlarının ardından Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV'den ayrıldığını belirtip, "17 Aralık'tan bu yana olup bitenlere bakıldığında benim farklı bir duruşumun olduğu görülüyor" dedi. Gülerce operasyonu da eleştirip, "Hidayet Bey de, Ekrem Bey de eski arkadaşlarım. Böyle olmasını arzu etmem. Operasyonun Samanyolu ayağındaki gözaltılar şaşırtıcı. Yapımcı, senarist gözaltında. Olayın kanaldaki dizilerle ne alâkası var?" dedi.

Ekrem Dumanlı da gözaltında

Dumanlı gözaltına alınırken kendisine AKP'den istifa eden vekiller eşlik etti.

Fotoğraf: CHA

Zaman Gazetesi'ne Pazar sabahı ilk gidişinde kimseyi gözaltına almayan polis, öğleden sonra gazeteye bir kez daha gitti. Ekrem Dumanlı, Zaman Gazetesi binasından çalışanların protestoları arasında çıkarıldı. Bir süre önce AK Parti'den istifa eden milletvekili İdris Bal, eski içişleri bakanı İdris Naim Şahin ve milletvekili Hakan Şükür'ün Dumanlı'nın koluna girdikleri görüldü.

Öncesinde Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca da gözaltına alındı. 

Al Jazeera şüphelilerin gözaltı gerekçesine ulaştı:

"Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanarak örgütsel yapı oluşturarak, bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, belgede sahtecilik suçları..."

Soruşturma evrakında hakkında gözaltı kararı bulunan isimler arasında Karaca ve Dumanlı'nın yanı sıra Fahri Sarrafoğlu ile Nuh Gönültaş da bulunuyor. 

Polisler de gözaltında

Gözaltı listesinde olan İstanbul Emniyeti Organize Suçlar Şubesi'nin eski müdürü ve Siirt Emniyeti'nin eski müdürü Mutlu Ekizoğlu teslim oldu. Ekizoğlu, Ergenekon ve Şike operasyonlarını da yürütmüştü.

Tunceli, Mardin ve Şırnak'ta da 1'i komiser 3 polis gözaltına alındı. 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu sonrası istifa eden İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nin eski müdürü ve Hakkâri Emniyeti'nin eski müdürü Tufan Ergüder de gözaltına alındı.

Dizi yapımcısı gözaltında

Samanyolu TV'nin 'Sungurlar' ve ‘Tek Türkiye’ dizilerinin yapımcısı Salih Asan Eskişehir'de gözaltına alındığını duyurdu. Asan, Twitter hesabı üzerinden, "An itibarı ile gözaltına alınıyorum. Suçumuz milletimize ve devletimize hizmet ise biz bu suçu işledik arkadaş. Dua ricası ve selamla" ifadelerini kullandı.

Samanyolu TV'de yayınlanan 'Sungurlar' dizisinin yönetmeni Engin Koç da merkez Odunpazarı ilçesindeki evinde gözaltına alındı. Koç ve Asan sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul'a götürüldü.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı gazetede yaptığı açıklamada 'fuatavni' adlı Twitter hesabından ortaya atılan operasyon iddiasının ardından Cuma günü İstanbul Adliyesi’ne gittiklerini ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'ndan soruşturma olmadığı bilgisini aldıklarını söyledi. Dumanlı, "Hadi Bey’i yıllardır tanırım, dürüst bir Beşiktaşlıdır. Ya yalan söylüyor, ya da başsavcının haberi olmadan bir şey oluyor" dedi. Dumanlı gazeteye giden polislerin daha sonra vazgeçip geri döndüklerini belirtip, 'Kendisi gelsin diye bir şey söylemişler. Siz gözaltı kararı çıkarmışsınız, ben niye geleyim?" diye konuştu. 

Gönültaş yurtdışında

Soruşturma kapsamında gazeteci-yazar Nuh Gönültaş hakkında da gözaltı kararı bulunuyor. Emniyet mensupları yaptıkları araştırmada Gönültaş'ın Atatürk Havalimanı'ndan yurtdışına çıktığını tespit etti. 

Kılıçdaroğlu: Yaşanan bir darbe sürecidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada,  "Mazlumun adresi ve kimliği sorulmaz. Geçmişte gazetecilere, gazetelere operasyonlar yapıldığı zaman nasıl eleştirdiysek, aynı eleştirileri bugün de yapıyoruz" dedi. 

"Bir hükümetin, bir devleti nasıl soyduğunu hep beraber göreceğiz. Şimdi önümüzde 17, 25 Aralık süreci var. Toplum bunu yeniden hatırlayacak" diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi: 

"Mazlumun adresi ve kimliği sorulmaz. Geçmişte gazetecilere, gazetelere operasyonlar yapıldığı zaman nasıl eleştirdiysek, aynı eleştirileri bugün de yapıyoruz. Basın özgür olmalı; rahat, korkusuzca yazabilmeli. Hükümetin baskısı altında bu tür operasyonları gerçekleştirmek demokrasi ile bağdaşmıyor. Zaten bir dikta yönetimi var ve baskısını her gün arttırıyor ama hiç kimse korkmasın, çekinmesin. Bu ülkede CHP olduğu sürece diktatörler asla başarı sağlayamaz."

Hükümetten ilk tepki: Yanlış yapan bedelini öder

Gazetecilerin “14 Aralık Operasyonu” ile ilgili sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Teferruatını bilmiyorum, ne olduğunu; hangi gerekçelerle bunlar yapılıyor ama sonuç itibariyle bakacağız, yapılan işlemin sonucunu göreceğiz. Şu anda bir şey söylemeyi uygun görmüyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise operasyonu sabah haberlerden duyduğunu belirterek, “Bir kere hukuk devletiyiz, gerekli değerlendirmeleri süreç içinde kamuoyu da yapar. Yanlış yapan bedelini öder” diye konuştu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop operasyona, "Bu bir sürpriz değil. Beklenen bir olay sonuç itibarıyla" yorumunu yaptı. Şentop konuyla ilgili soru üzerine, "Bu konuda bir soruşturma yürütüldüğünü hatta farklı farklı dinlemelerle ilgili ayrı, örgütle ilgili ayrı soruşturma yürütüldüğünü duyuyorduk" diye konuştu.

Şentop şunları kaydetti:

"Soruşturmanın belli bir aşamasında kişilerin ifadelerini almak, belki yakalama, belki tutuklama gibi; bunlar tabii savcının, hakimin bileceği işler. Olacağı ve olabileceği tahmin edilebiliyordu ama zamanlama konusunda bir şey tahmin edilebilmesi mümkün değildi. Bu bir sürpriz değil. Beklenen bir olay sonuç itibarıyla."

Cemaat'e yakın medya operasyona dair ayrıntıları canlı yayınlarken, çocuk kanalı Yumurcak TV'nin de haber kanallarıyla ortak yayına geçip basın açıklamalarını canlı vermesi dikkat çekti.

AB: Endişeliyiz

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, Ekrem Dumanlı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye'de gazeteci ve basın mensuplarının gözaltına alındığına dair bize ulaşan haberlerden çok endişeliyiz. Temsilciliğimiz ne olduğuna dair tam bir çerçeve sunmak için yoğun olarak çalışmaktadır. Muhtemelen bugün öğleden sonra konuyla ilgili bir açıklama yapacağız" dedi. Avrupa Birliği 8 Ekim'de açıkladığı ilerleme raporunda Türkiye'de kötüleşen basın hürriyetine yönelik sert eleştiriler getirmişti.

Kaynak: Al Jazeera, AA, DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir