Görüş Bildir
Haberler
25 Kişi Can Vermişti: Çorlu Tren Faciasında Siyasetçilere ve TCDD'nin Üst Yönetimine Takipsizlik Kararı

25 Kişi Can Vermişti: Çorlu Tren Faciasında Siyasetçilere ve TCDD'nin Üst Yönetimine Takipsizlik Kararı

Emre Ordu
28.02.2019 - 21:19 Son Güncelleme: 01.03.2019 - 11:15

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin öldüğü tren kazasıyla ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada tren şefi, 2 makinist, siyasetçiler, bürokratlar ve TCDD'nin üst yönetimi yer alan kişiler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Kazada 'asıl sorumlu' görülen 4 kişi hakkında iddianame hazırlanacak. 

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Çorlu'da  geçen yıl temmuz ayında meydana gelen, 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralandığı tren kazasında, mağdur ve müşteki olan toplam 370 kişi adına Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 'Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' gerekçesiyle, siyasetçiler, bürokratlar ve TCDD'nin üst yönetiminde yer alan kişiler başlattığı soruşturma tamamlandı.

Davada 4 kişi yargılanacak

Davada 4 kişi yargılanacak

Çorlu Çumhuriyet Başsavcılığı, daha önce hazırlanan bilirkişi raporunda 'kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu' bulunan, TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve geçen Mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan ve Köprüler Şefi Çetin Yıldırım'ın, hakkında ise, Çorlu Ağır Ceza Mahkemesi'ne iddianame hazırlanmasına karar verdi.

Tren şefi ve makinistler suçlamaları kabul etmedi

Tren şefi ve makinistler suçlamaları kabul etmedi

Savunmaları alınan tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin, saat 17.10 sıralarında menfez üzerinden geçerken, lokomotifin aniden kontrolsüzce bulunduğu raydan yukarıya doğru zıpladığı ve tekrar raya oturduğu, sonrasında seri şekilde fren attıklarını ve acil durdurma butonuna bastıklarını söyledi. Tren görevlileri,  olayın olduğu yerde kendilerine daha önceden bildirilen herhangi bir kısıtlama bilgisi ya da olağan dışı bilgi olmadığını belirterek, menfez ile ray arasındaki toprak boşalmasını önceden bilmelerinin mümkün olmadığını, gözle de görülebilecek bir husus olmadığına vurgu yaparak, olay sonrasında derhal kumanda merkezi ile ilgili kurum ve kuruluşlara haber verdiklerini, yolculuk öncesi ve esnasında uygulanması gereken prosedürleri uyguladıklarını beyan ederek suçlamayı kabul etmediler.

Tren şefi ve makinistler için takipsizlik kararı

Tren şefi ve makinistler için takipsizlik kararı

Tren şefi Hüseyin Kahraman, makinistler Halil Altınkaya ve Suat Şahin'in olay sırasında alkolsüz oldukları ve kaza sırasında trenin hızının kazanın meydana geldiği verilen 110 km/saat hız limitinde olduğu ve hız ihlalinin de olmadığını söyledi. Tren görevlileri, olay günü kazanın meydana geldiği hat üzerinde aynı gün birden fazla trenin geçiş yaptığını anlatarak, hatta bir anormallik olmasını hissederek, makinistin seri fren yapıldığı, seri fren yapılması neticesinde uzun sürüklenme mesafesinin önüne geçildiği ve meydana gelebilecek kayıpların artmasına engel olduklarını ve olayda kusurlu olmadıklarını söyledi.

Bu üç isim hakkında takipsizlik kararı verildi

Siyasetçiler ve TCDD üst yönetimi için de kovuşturmaya yer yok kararı çıktı

Siyasetçiler ve TCDD üst yönetimi için de kovuşturmaya yer yok kararı çıktı

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmasında, siyasetçiler, bürokratlar, TCDD'nin üst yönetimi yer alan kişiler hakkında da kovuşturmaya yer olmadığını karar verdi.

TCDD mahkemeye gönderdiği dilekçede kazada kusurlarının olmadığını savunmuştu 👇

Çorlu kazasına yönelik karar sosyal medyada da geniş yankı buldu...

Çorlu kazasına yönelik karar sosyal medyada da geniş yankı buldu...

Ayrıca bakınız 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
103
46
13
4
4
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ziya Akbaş

Yolcuları ve ailelerini de hapise attınız mı, tamamdır...

Resho

Umarım sizin de başınıza böyle bir durum geldiğinde 100'de 100 suçu olanlara bile takipsizlik kararı verilir.

Farkeden_Adam

İşte bu ya. Bu kadar işte. Ne gerek var sorumlu aramaya, kendini sorumlu hissetmeye, sorumluların peşine düşmeye!! Bul oradan bir iki tane gariban, yükle tüm... Devamını Gör