Görüş Bildir
Haberler
Yeni Atanan Kabineye Çorlu'daki Tren Faciasına İlişkin 16 Soru

etiket Yeni Atanan Kabineye Çorlu'daki Tren Faciasına İlişkin 16 Soru

Batuhan
10.07.2018 - 16:07

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde gerçekleşen ve 24 vatandaşın hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’a ‘kazada ihmal şüphesine’ ilişkin 16 soru yöneltti. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen yürürlüğe girdikten sonra atanan yeni kabineye ilk soru önergesi CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’den geldi. 

24 kişinin hayatını kaybettiği Tekirdağ Çorlu’daki kaza yerinde incelemelerde CHP’li Yüceer, Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’a İstanbul Halkalı-Tekirdağ Muratlı demiryolu hattının bakım ve yenileme ihalesinin hangi gerekçeyle iptal edildiği başta olmak üzere 16 soru yöneltti.

CHP’li Yüceer’in Bakan Turan’a yönelttiği sorular şöyle:

"Tren yolundaki bakımın yapılması için çıkılan ihalenin ‘ödenek yetersizliği’ nedeniyle 21 Haziran 2018'de iptal edildiği doğru mudur?"

"Tren yolundaki bakımın yapılması için çıkılan ihalenin ‘ödenek yetersizliği’ nedeniyle 21 Haziran 2018'de iptal edildiği doğru mudur?"
 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’nin 11 Haziran 2018 tarihinde ilan vererek İstanbul Halkalı-Tekirdağ Muratlı arasındaki tren yolunun bakımı için 6 Temmuz'da yapılacak ihaleyi duyurduğu ancak tren yolundaki bakımın yapılması için çıkılan ihalenin ‘ödenek yetersizliği’ nedeniyle 21 Haziran 2018'de iptal edildiği doğru mudur?

 • Benzer şekilde, İstanbul Sirkeci-Uzunköprü demiryolu hattı üzerinde 6 adet demiryolu köprüsünün debileri yetersiz olduğu gerekçesiyle İstanbul Taşkın Koordinasyon Kurulunun kararıyla yenilenmesinin istendiği doğru mudur? TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nün bahsi geçen demiryolu hattına ilişkin yenilenme kararı aldığı, ancak birtakım nedenlerle bu kararın uygulanmadığı doğru mudur? Bu kararın uygulanmama gerekçesi nedir?

 • Kazanın gerçekleştiği tren hattı üzerinde bakım ve denetim çalışmaları hangi kurum veya firmalar aracılığıyla yapılmıştır? “Unitek İnşaat” adlı şirketin hat üzerinde bakım çalışmaları yaptığı doğru mudur?

 • TCDD’deki çalışan sayısında son 5 yılda ne kadarlık bir değişim söz konusudur? Özelleştirme kararları kapsamında TCDD’nin çalışan sayısında ne kadarlık bir azalma olmuştur?

"'Yol bekçilerinin’ demiryollarındaki özelleştirmeler nedeniyle kadro dışı bırakılmasının gerekçesi nedir?"

"'Yol bekçilerinin’ demiryollarındaki özelleştirmeler nedeniyle kadro dışı bırakılmasının gerekçesi nedir?"
 • Demiryolu hattı güzergahlarda arızaları haber vermek üzere görev yapan ‘yol bekçilerinin’ demiryollarındaki özelleştirmeler nedeniyle kadro dışı bırakılmasının gerekçesi nedir?

 • Ulaştırma Bakanlığı, kazanın ‘aşırı yağışlar nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalmasından’ kaynaklandığını açıklamıştır. 24 yurttaşımızın hayatını kaybettiği kazanın nedeni “aşırı yağış” mıdır? Kaza yerine en yakın ölçüm istasyonu olan Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Muratlı İstasyonunun ölçmüş olduğu yağış değerleri saat 11.00-12.00 arasında 30.4 mm ve 12.00 ile 12.26 arasında ise 2.0 mm olmak üzere 32.4 mm’dir. Bu rakamlar ‘aşırı yağış’ olarak nitelenebilir mi?

 • Kaza nedeni olarak yetkililerce ifade edilen ‘aşırı yağışların’ bu ve benzeri facialara sebebiyet verebileceği neden öngörülememiştir? Menfez ve ray arasındaki toprağın boşalmasını engelleyecek bir mühendislik tekniği henüz icat edilmemiş midir?

 • Avrupa ülkelerinde aşırı yağış nedeniyle yaşanan tren kazası sayısı kaçtır? Avrupa'nın yağış alan ülkelerinde menfez ve ray arasındaki boşluktan kaynaklı kazaların yaşanmamasının nedenleri nedir?

"Kaza sonrası yaralıların traktörlerle taşındığı ve bölgeye geç kalındığı iddiaları doğru mudur?"

"Kaza sonrası yaralıların traktörlerle taşındığı ve bölgeye geç kalındığı iddiaları doğru mudur?"
 • Kazanın gerçekleştiği demiryolu hattında menfez temizliği yapılmadan dolguyla rayların yükseltilmesinin gerekçesi nedir?

 • Kazanın gerçekleştiği alandaki traverslerin dağılmasının sebepleri nelerdir? Traverslerin hemen dağılması bir kalite sorununa mı işaret etmektedir? Son 5 yılda kaç travers fabrikası kapatılmıştır? Kazanın meydana geldiği hattaki travers, dolgu malzemeleri ve bunların denetimi hangi firmalar tarafından yapılmıştır?

 • Kaza sonrası karadan ulaşımın güçlükle yapıldığı, yaralıların traktörlerle taşındığı ve bölgeye ekiplerin ulaşmasında geç kalındığı iddiaları doğru mudur?

 • Ulaştırma Bakanlığı ihale verilen projelerinin kontrolünü ve denetimini ne sıklıkla ve hangi aralıklarla yapmaktadır? Bahsi geçen demiryolu hattının kontrolü en son ne zaman yapılmıştır?

"Son 5 yılda bakım ihalesi iptal edilen demiryolu hattı sayısı kaçtır?"

"Son 5 yılda bakım ihalesi iptal edilen demiryolu hattı sayısı kaçtır?"
 • Demiryolu hatlarının muayene ve bakımının düzenli şekilde yapılmadığı iddiaları doğru mudur? Bahsi geçen kazada yapı ruhsatlarından mühendis ve mimarların imzalarının kaldırılmış olmasının bir etkisi bulunmakta mıdır?

 • Son 5 yılda bakım ihalesi iptal edilen demiryolu hattı sayısı kaçtır? Bu hatlar hangileridir? Hangi hatlarda bakım ve yenileme çalışması yapılma kararı alınmıştır ve uygulanmaktadır?

 • TCDD’nin kurumsal yapısında bir değişiklik düşünülmekte midir? Ulaştırma ve altyapı alanlarında uygulanan özelleştirme politikalarında bir değişiklik yapılacak mıdır? Demiryolu hatlarının bakım, denetim ve kontrol iş ve işlemlerinde özel sektörün sorumluluğu azaltılacak mıdır?

 • Bu ve benzeri kazaların bir daha yaşanmaması adına ne gibi önlemler alınacaktır? Demiryolu hatlarında denetim ve kontrol sıklığı artırılacak mıdır?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
226
40
14
7
5
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sefa Kulaksız

Ödenek kalmamıştır tabii ki. Başgan çok yakıyor.

Emre ç

Çok mantıklı, güzel sorular. verilecek cevapların da duyurulması dilerim. Umarım 24 kişinin hayatını kaybettiği bu kaza yalnızca sorumsuzluk sonucu oluşmamış... Devamını Gör

Başar Demirsoy

Bu soruların cevapları eski sistemde kaldı. Eskiden bakanlara soru önergeleri verilirdi, bakanlar da cevaplamak zorunda bırakılırdı. Artık bu yok. Yeni siste... Devamını Gör

Tony Soprano

Sanki cevap vercekler ...