24 Haziran 2018 Seçimleri Öncesinde Soru İşaretlerini Gideriyoruz: İYİ Parti, YKS, İkinci Tur

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Beştepe'de yaptığı açıklama ile birlikte erken seçime gidileceğini söyledi ve seçimlerin 24 Haziran 2018'de gerçekleştirileceğini açıkladı. Ancak bu açıklama sonrasında akıllarda pek çok soru işareti oluştu. İYİ Parti seçimlere girebilecek mi? Aynı güne denk gelen YKS sınavı ne olacak? Ne zaman yapılacak ertelenecek mi? Seçimler ikinci tura kalırsa ne olur?

Akıllarda oluşan soru işaretlerini gidermek için, soruları ve cevapları, öngörüleri içeren bir haber hazırladık.

📌 Bahçeli 17 Nisan 2018'de yaptığı açıklama ile 26 Ağustos 2018'de erken seçim yapılması önerisini parti grup toplantısında dile getirmişti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında Türkiye gündemini değiştiren bir konuşma gerçekleştirdi ve erken seçim çağrısı yaptı. 'Türkiye'nin bu şartlarda 2019'u bekleyemeyeceğini' ifade eden Bahçeli, Cumhurbaşkanı ile milletvekili genel seçiminin 26 Ağustos'ta yapılmasını önerdi. 

Haberi hep birlikte hatırlayalım 👇

Türkiye'nin Gündemi Erken Seçim: Bahçeli Çağrı Yaptı ve 26 Ağustos Tarihini Önerdi - onedio.com
Türkiye'nin Gündemi Erken Seçim: Bahçeli Çağrı Yaptı ve 26 Ağustos Tarihini Önerdi - onedio.com

📌 Bu açıklama sonrasında gözler "Cumhur İttifakı"nda birlikte yer alacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrilmişti.

Erdoğan grup toplantısı öncesi gazetecilere "Şu an itibariyle bir yorumum olmayacak. Ama yarın Bahçeli ile bir görüşmem var" dedi.

“16 Nisan halk oylamasıyla önemli bir anayasa değişikliği kabul edildi. Cumhuriyet döneminde yaşadığımız siyasi ve ekonomik krizlerin sebeplerinden biri olarak tıkanıklığın aşılmasına vesile olacağına inandığım bu değişiklik inşallah 2019 Kasım seçimlerinde tamamen yürürlüğe girecek. Bu süreç MHP ile AK Parti’yi işte gördüğünüz gibi cumhurun ittifakına taşıdı. Şimdi cumhurun ittifakıyla inşallah Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak. Milletimizin gönlünde yaptığı bu ittifakı 2019 milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimine de inşallah taşıyoruz."

Cumhur İttifakı Nedir? Öğrenmek ve Hatırlamak İsteyenler İçin Sizi Buraya Alalım 👇

TBMM'ye Sunuldu: 'Cumhur İttifakı' Neler Getiriyor? - onedio.com
TBMM'ye Sunuldu: 'Cumhur İttifakı' Neler Getiriyor? - onedio.com

📌 Bugün Beştepe'de bir araya gelen iki lider 13:30'da bir görüşme yaptı.

Basında yer alan haberler ve kamuoyu beklentileri doğrultusunda Bahçeli'nin işaret ettiği 26 Ağustos 2018 erken seçim önerisi ele alındı.

Konu ile ilgili görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan basın mensuplarını da toplayarak Beştepe'de bir açıklama yaptı. Erken seçimin 24 Haziran 2018'de yapılmasına karar verildiğini belirtti.

📌 Konuşma sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öne çıkan sözleri ise şunlar oldu.

"Ciddi bir sorun yaşanmıyor gibi görünse de eski sistemin hastalıkları atılan her adımda karşımıza çıkıyor. Bizim tercihimiz 2019 Kasım'ındaki seçimlere kadar dişimizi sıkmaktan yana olmuştur. Suriye'de yürütülen sınır ötesi operasyonlar ve bölgede yaşanan tarihi önemdeki hadiseler belirsizleri aşmayı zorunlu hale getirmiştir. Kararların daha güçlü şekilde uygulanabilmesi için yeni yönetim sistemine geçiş aciliyet olmuştur."

"Ülkemizin karşı karşıya olduğu fotoğraftan hareketle bu teklife olumlu yaklaşma konusunda görüş birliğine vardık."

"Seçim konusunu ülke gündeminden bir an önce çıkarmamız şarttır. Bahçeli ile istişareler neticesinde seçimlerin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılmasına karar verdik. ​YSK da seçim hazırlıklarına başlayacak."

📌 Aynı güne denk gelen YKS ile ilgili soru işaretleri oluştu. YÖK'ün açıklaması ile birlikte sınavların 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılacağı kesinleşti.

📌 Sorular bununla bitmedi tabii ki. İYİ Parti seçimlere girebilecek mi soruları akılları karıştırdı ve sosyal medyada pek çok soru soruluyordu.

Akşener konu ile ilgili sosyal medya üzerinden bir canlı yayın yaptı.

Akşener'in yaptığı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz 👇

Meral Akşener: 'Herkes Ayağını Denk Alsın, İYİ Parti Seçime Girecek' - onedio.com
Meral Akşener: 'Herkes Ayağını Denk Alsın, İYİ Parti Seçime Girecek' - onedio.com

📌 Anayasa'ya göre Cumhur İttifakı'nın akıbeti de soru işaretleri oluşturuyor. Anayasa'ya göre son bir yıl içerisinde yapılan değişikler yürürlüğe girdikten bir yıl sonra geçerli oluyor.

Buraya tıklayarak 67. maddenin son fıkrasını inceleyebilirsiniz.

(Ek: 3.10.2001-4709/24 md.) Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz.

KHK'lar ve OHAL dönemi içerisinde kararı yüksek ihtimalle YSK açıklayacak.

Hürriyet Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz bunun da ötesinde şu tweet'i paylaştı.

📌 Akıllarda oluşan bir diğer soru ise "Seçim ikinci tura kalır mı? Şartlar nasıl oluşur? Kalırsa ne olur?"

Sözcü'de yer alan habere göre ikinci tur seçimleri için şunlar gerekiyor.

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50’ye ulaşamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. Yasaya göre ikinci tur seçimler ilk tur oylamaların yapıldığı tarihi izleyen ikinci pazar günü yapılır. Bu hesaba göre 24 Haziran 2018’de yapılacak ilk turda yüzde 50’ye ulaşamazsa ikinci tur oylamalar 8 Temmuz 2018’de yapılacak. İkinci turda da en yüksek oyu alan isim 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçecek."

Bu da seçimlerin ikinci tura kalması sonucu oluşursa, YKS sınavlarının iki seçim arasında yapılması demek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrasında YSK'nın seçim şartları ve kurallarını duyurması gerekiyor. Gözler tabi ki İYİ Parti kararında olacak.

Erken seçime gidebilmek için anayasa değişikliği gerekmiyor, ama kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanması şart. TBMM’de toplam 539 milletvekili var. Erken seçime gidilmesinin kabulü için tezkereye 276 milletvekilinin onay vermesi gerekiyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Meclis başkanı dışında 317 milletvekiline sahip. AK Parti ile MHP’nin toplam sandalye sayısı ise 352. Dolayısıyla iki partinin ‘evet’ demesi erken seçim önünde engel bırakmıyor.

HDP ile CHP de erken seçime hazır olduklarını söyledi. Oylamada ‘Hayır’ deseler dahi, MHP ile AK Parti’nin oyları seçime gidilmesi için yeterli olacak.

Erken seçim ile ilgili görüşlerinizi yorum alanında bizimle paylaşmayı unutmayın! 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir