230 Milyon Yıllık ve 22 Km'lik Yolculuk: Ülkemizin En Uzun Mağarası Tınaztepe İle Tanışın!

11PAYLAŞIM

Konya'nın Seydişehir ilçesinde bulunan 230 milyon yıllık Tınaztepe Mağaraları, jeolojik yapısı ve Türkiye'nin en uzun mağarası olması yönüyle görenleri büyülüyor.

Mağara Seydişehir-Antalya kara yolunda yer alan Toros Dağları üzerinde bulunuyor.

1968 yılında Fransız bilim adamı Michel Bakalowichz tarafından keşfedilen mağara görenleri büyülüyor. Dr. Michel Bakalowichz, bu bölgede mağarayı keşfetmesinin mekanın jeolojik yapısının özgünlüğünü fark ediyor ve alanın krokisini çıkarıyor. Mağara üzerinde tıbbi araştırmalar da yapan doktor, hazırladığı raporda, Tınaztepe Mağaraları'nın astım hastaları için doğal bir tedavi yöntemi olabileceğini belirtmiş.

Tınaztepe, 230 milyon yıllık tarihiyle ve 22 km'lik uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun mağarası.

Michel Bakalowichz'nin yaptığı araştırmaların ardından yayınlanan makalelerle ünlenen mağara, sonraki dönemlerde farklı araştırmacı guruplarını da misafir ediyor. Keşfedilmesinden hemen iki yıl sonra bu doğal oluşumdaki su kaynaklarını araştırmak için başka bir grup geliyor. Yapılan çalışmalarla, mağaranın 22 km'lik uzunluğuyla ülkemizdeki en uzun mağara olduğu da tespit edilmiş. Ülkemizde birinci sırada yer alan Tınaztepe, dünyada da üçüncü en uzun mağara.

Tabii 22 km boyunca yaya gitmiyorsunuz! 😂

Mağara'nın turizme açılmış bölümü 1580 km.  Mağara, ziyaretçilere açılan kısım haricinde yeraltı gölü olarak devam eden alanla birlikte 22 km'ye ulaşıyor. Yeraltı gölünden mağara içerisine hareket eden sular kalker tüfleri oluştururken tavan ve yan yüzeylerden sızan sular ise travertenler, sarkıt ve dikitleri oluşturuyor.

Mağara içerisindeki en yüksek sıcaklık 36,5 °C iken en düşük sıcaklık –18,4 °C olarak ölçülmüş.

Mağaranın yer aldığı bölgede ise Akdeniz iklimi ile Karasal iklim arası geçiş ilkimi hakim. Tınaztepe Mağaraları'nun bulunduğu bölge, tarih öncesi dönemlerde okyanus suları altında yer alırken suların çekilmesiyle birlikte meydana gelmiş.

Mağara içerisinde tavan yüksekliğinin 65 metreye çıktığı alanlar var.

Ziyaretçilere açılan kısmın 1580 metre uzunluğa sahip olduğu mağarada 30 metrelik bir iniş haricinde Tınaztepe tamamen yatay özellikli bir mağara. Mağara içerisinde genel taban-tavan yüksekliği ortalama 5-7 metre iken bazı bölgelerde bu mesafe 65 metreyi buluyor.

Mağaranın giriş kısmını buraya bırakalım:

Mağara büyük oranda kiltaşı, kumtaşı, marn ve konglomeradan oluşuyor. Oligosen ve Miyosen Dönemleri'ndeki morfolojik değişimler mağaranın ana hatlarını belirlemiş ve mağaranın son kısmındaki büyük alan zemindeki ana faya bağlı olarak içerisinde bir göl oluşturmuş.

Bölgede ilkbahar aylarındaki kar ve yağmur sularıyla yakınlardaki dere, şelale ve devkazanını besliyor ve ortaya böyle büyüleyici görüntüler çıkıyor.

Tınaztepe'nin manzarası da işte böyle paha biçilemez:

Mağarayla ilgili daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki sizin Tınaztepe Mağaraları'nı görme imkanınız oldu mu? Yorumlarda buluşalım...

Bu içeriklere de göz atabilirsiniz;

Arabanıza Atlayıp İlk Fırsatta Gidebileceğiniz Ülkemizdeki Cennet Gibi 20 Destinasyon - onedio.com
Arabanıza Atlayıp İlk Fırsatta Gidebileceğiniz Ülkemizdeki Cennet Gibi 20 Destinasyon - onedio.com
Sizi Peri Masallarındaki Diyarlara Götürerek Görsel Şölen Sunan Sıra Dışı Bir Yer: Waitomo Ateş Böceği Mağarası - onedio.com
Sizi Peri Masallarındaki Diyarlara Götürerek Görsel Şölen Sunan Sıra Dışı Bir Yer: Waitomo Ateş Böceği Mağarası - onedio.com
Ülkemizden Nefes Kesen Manzaraları ve Tarihi Dokusuyla Herkesi Büyüleyen 20 Köy - onedio.com
Ülkemizden Nefes Kesen Manzaraları ve Tarihi Dokusuyla Herkesi Büyüleyen 20 Köy - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dunecka

mağaranın sonuna kadar gitmek çok keyifli ancak dönüşte zorlanıyorsunuz.

feyk

konunun uzmani degilim ama 230milyon yil aklima yatmadi. anadolu platosunun ortaya cikisi 50milyon yil once iken 230milyon yillik magra mumkun olabilir mi? yanlislikla bir sifir fazla yazmadigimiza emin miyiz? keza oligosen doneminden miyosene gecis tam 23milyon yil oncesi.

veli-durak

2 sene önce gitmiştik. 1580mt'lik mesafeyi yürümek her babayiğitin harcı değil, çoğu merdivenler çok dik ve eğiimli :)))

eexorciist

atiye de mağarayı yanlış yerde arıyorlarmış

sgshilal

Editör bize böyle güzel içerikler ile gel :) Teşekkürler güzel paylaşım için

Görüş Bildir