Sizi Peri Masallarındaki Diyarlara Götürerek Görsel Şölen Sunan Sıra Dışı Bir Yer: Waitomo Ateş Böceği Mağarası

39PAYLAŞIM

Mağaralar hep korkunç ve karanlık yerler midir? Sizi peri masallarının gerçek olduğuna inandıracak Waitomo Glowworm Mağarası'na bir yolculuğa çıkalım birlikte...

Bu ışıl ışıl mağara Yeni Zelanda'da yer alıyor.

Waitomo Ateş Böceği mağarası, Yeni Zelanda'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden. Yerin metrelerce altında bulunan bu karanlık mağarayı aydınlatan ve ortamı nefes kesen bir atmosfere büründürecek canlılar var. Görselde yer alan mavi-yeşil ışık saçan larvalar kimyasal bir reaksiyon ile korkunç mağarayı göz alıcı bir hale getiriyor.

Mağaranın tavanından sarkarak ve parlayarak avını kendine çeken larvalar oldukça güzel gözüküyor.

Her ne kadar mağaranın isminde de yer alan "glowworm" ateş böceği anlamına da gelse; buradaki canlılar Yeni Zelanda'da yaşayan bir sivrisine türü. Bazı kaynaklarda yıldız kurdu olarak da geçiyor ve bu canlılar avını büyülü ışıklarla kendine çekerek yaşamını devam ettiriyor. Arachnocampa olarak adlandırılan larvalar, 30-40 cm uzunluğunda bir mukus ile su damlacıklarını tutuyor.

Larvaların ürettiği lusiferin adlı enzim, kimyasal reaksiyonu tetikliyor ve ortaya bu büyülü atmosfer çıkıyor.

Bir sivrisinek türü olarak adlandırılan glowworm bu bölgede yaşayan en ilginç böceklerden. Bu canlıların ürettiği mukusta yer alan lusiferin enzimi nem ile birlikte ortamdaki oksijenle kimyasal reaksiyona giriyor ve bu reaksiyon sonucu ortaya mavi ve büyüleyici bir görsel şölen çıkıyor.

Bu canlıların ışık saçtığı dönem, glowworm'un yaşam döngüsündeki larva olduğu dönem.

İpek, uzun ipliklerin ucunda bulunan damlacık yaklaşık 1 mm uzunluğunda çapa sahip ve böceğin larva dönemi olarak adlandırılıyor. Larva döneminden sonra kibrit çöpü büyüklüğüne gelip kurda dönüşen canlıların bir çok türü mevcut. Bu mağarada yer alan tür, ışık saçma özelliğine sahip.

Böceğin aşağı sarkmasının sebebi avını yakalamak.

Bir sivrisinek türü olan glowworm'un Yeni Zelanda'da yaşayan türünün avını kendine çekmek için ışık saçtığını söylemiştik. Aynı şekilde, glowworm'un avına erişebilmek için aşağı sarktığını söyleyebiliriz. Mukusa yapışan avların artık geri dönüşü yoktur, glowworm'un avı olmaktan başka çaresi de.

Peki böceğin ışık yayma aşaması ne kadar sürer?

Canlının ışık yaydığı dönem olan larva dönemi, yaşam döngüsündeki en uzun dönemdir ve yaklaşık olarak 9 ay sürer. Sonrasında, koza içinde pupaya dönüşür. Pupa evresinden sonra da büyük bir sivrisinek gibi görünen çift kanatlı bir böcek ortaya çıkar. Bu aşama canlının uçma evresidir.

Ziyaretçiler bu görsel şöleni tekne gezintileri ile deneyimliyor.

Bu mağaraya gelenler, çok büyük bir kısmı güneş almayan mekanı düzenlenen tekne turları ile gezme imkanı buluyor. Böylece romantik ve büyülü bir ortamı keyifle deneyimleyebiliyor.

Aslında bu tür Yeni Zelanda'da çok bulunan bir tür değil.

Ancak bu mağarada, arachnocampa 120 yıldan fazladır yaşıyor. Belli dönemlerde larva haline gelip mağarayı bir cennete dönüştürürken belli dönemlerde de kanatlanıp uçuyorlar.

Bu sivrisinek türünün yaşayabileceği başka bölgeler de var!

Yağmur ormanları, eğrelti otu yaprakları altında, kullanılmayan madenler ve mağaralarda da görülebilecek bu tür, muhtemelen yaşayabileceği diğer alanlar da bu denli güzel bir görüntü oluşturamayacak. Zaten bu mekanı anlamlı kılan en önemli özellik, karanlık olması.

Bir de buraya mağaranın karanlık haline bir örnek bırakalım ki küçük dostlarımızın nasıl bir güce sahip olduğu daha iyi anlaşılsın.

Minik dostlarımızın nasıl hareket ettiğini görmek isterseniz, işte bu da videosu.

Peki siz bu mağarayı sevdiniz mi? Yorumlarda buluşalım.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Bu içeriklere de göz atabilirsiniz;

Arabanıza Atlayıp İlk Fırsatta Gidebileceğiniz Ülkemizdeki Cennet Gibi 20 Destinasyon - onedio.com
Arabanıza Atlayıp İlk Fırsatta Gidebileceğiniz Ülkemizdeki Cennet Gibi 20 Destinasyon - onedio.com
Bir Bombalama Sonucu Keşfedilen Dünya Üzerindeki Tek Saklı Plaj: La Playa Del Amor - onedio.com
Bir Bombalama Sonucu Keşfedilen Dünya Üzerindeki Tek Saklı Plaj: La Playa Del Amor - onedio.com
Bu Kasabadakiler Yalnızca Yaşlılıktan Hayatını Kaybediyor: Hayata Başka Bir Açıdan Bakmanızı Sağlayacak Roseto Etkisi ile Tanışın - onedio.com
Bu Kasabadakiler Yalnızca Yaşlılıktan Hayatını Kaybediyor: Hayata Başka Bir Açıdan Bakmanızı Sağlayacak Roseto Etkisi ile Tanışın - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irisviel-von-einzbern

Voovv süpermiş, allahtan Çin de değilmiş Çinli gevatlar bu böcükleri de yerdi.

panik-anne

biz rezil etmediğimiz müddetçe doğa muhteşemliğini sergilemeye devam ediyor

Görüş Bildir