Görüş Bildir

23 Günde 50 Bin Deprem: İzlanda'yı Ayağa Kaldıran Volkan

Haberler
> 23 Günde 50 Bin Deprem: İzlanda'yı Ayağa Kaldıran Volkan

İzlanda'da 800 yıldır uyumakta olan bir volkan harekete geçti. Bilim insanları bunun önümüzdeki 200 yıl için çok önemli bir başlangıç olduğunu belirtirken, bölge halkı uzun bir zaman sonra rahat bir uyku çekebilecek olmanın memnuniyetini yaşıyor.

İzlanda'da geçtiğimiz cuma günü yerel saatle 20.45 sularında yüzlerce yıldır yaşanmamış bir olay yaşandı. Fagradals Yanardağı faaliyete geçerek lav püskürtmeye başladı.

Hürriyet'ten Sevin Turan'ın haberine göre başkent Reykjavik'in 40 kilometre güneyinde bulunan volkanın yüzyıllardır uyuduğu uykudan uyanması hem İzlandalıları hem de dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarını ve meraklıları heyecanlandırdı.

Sismik aktivite 2019'un sonunda başlamıştı

Sismik aktivite 2019'un sonunda başlamıştı

Aslına bakılırsa İzlandalılar volkanın püskürmesini haftalardır kelimenin tam anlamıyla gözlerini kırpmadan bekliyorlardı. Zira bölgede sismik aktivite Aralık 2019'da başlarken lav püskürmesinden önceki 1 aylık süre boyunca tam bir deprem fırtınası yaşandı.

Bir günde 3 bin deprem

Bir günde 3 bin deprem

24 Şubat'ta büyüklüğü 5.7 olan depremle başlayan fırtınanın ardından ülkede çeşitli büyüklüklerde 50 binden fazla deprem kaydedildi. Bunlardan 3 bin tanesi sadece bir günde meydana geldi.

Bir aydır uyumuyorlar...

Bir aydır uyumuyorlar...

Sürekli devam eden sarsıntılar özellikle Reykjanes Yarımadası'nda yaşayanları günlerce uykusuz bıraktı. Örneğin Reuters'ın 15 Mart tarihli haberinde görüşlerine yer verilen Rannveig Gudmundsdottir isimli bir öğretmen, 'Burada herkes çok yorgun. Geceleri yatmaya gittiğimde tek düşündüğüm şey, 'Bu gece uyuyabilecek miyim?' oluyor' diye konuşmuştu.

İzlandalılar volkan faaliyete geçmeden önce uykusuz geceler geçirirken Avrupa'nın genelinde de kül endişesi hakimdi.

2010 yılında yine İzlanda'da bir başka yanardağ olan Eyjafjallajokull'un faaliyete geçmesi ve büyük miktarlarda kül püskürtmesiyle, Avrupa genelinde uçak seferleri haftalar boyunca iptal olmuş, çok büyük bir kaos yaşanmıştı.

'Küçük bir çatlaktan sızan ufak bir püskürme'

'Küçük bir çatlaktan sızan ufak bir püskürme'

Bilim insanları bu kez benzer bir durum yaşanmayacağı konusunda dünyanın yüreğine su serpmeyi ihmal etmedi.

New York Times'ın aktardığına göre, İzlanda Üniversitesi'nden Jeofizik Profesörü Pall Einarsson, 'Küçük bir çatlaktan sızan ufak bir püskürme. Oldukça zararsız ve herhangi bir hasar vermesini beklemiyoruz. Hava trafiğini sekteye uğratacak küller bile olmayacak' derken yanardağın etkinliğinin azalmaya başladığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan bilim insanları sızıntı küçük olsa da Fagradals Yanardağı'nın faaliyete geçişinin önemli bir şey olduğunu düşünüyor.

İzlanda Meteorololoji Dairesi doğal afet uzmanlarından Elisabet Palmadottir, 'Gördüğümüz en küçük püskürmelerden biri evet, ama o bölgede 800 yıldır bir püskürme görmemiştik. Dahası bölge başkente ve havaalanına oldukça yakın' diye konuştu.

Şarkıcı Björk de yanardağ ile ilgili bir paylaşım yaptı

Şarkıcı Björk de yanardağ ile ilgili bir paylaşım yaptı

Ancak patlama ve sızıntı küçük olsa da İzlandalıların heyecanı oldukça büyüktü. Binlerce kişi canlı video yayınıyla lavların akışını izlerken dünyaca ünlü İzlandalı şarkıcı Björk de sosyal medya hesapları aracılığıyla kutlamalara katıldı.

Björk, püsküren dağın yakınlarında bir klip çektiğini de hatırlatarak, 'EVETTTT!! püskürme!! Biz İzlanda'da çooook heyecanlıyız!!! Doğa kendini ifade ettiğinde duyduğumuz rahatlama hissini hala kaybetmedik!!!' mesajını paylaştı.

Ülkede 30'dan fazla aktif volkan var

Ülkede 30'dan fazla aktif volkan var

Aslına bakılırsa İzlanda volkanik aktivitenin oldukça sık görüldüğü bir coğrafya. Ülkede 30'dan fazla aktif volkan bulunuyor.

Hatta İzlanda adası aralarında magma püskürten bir denizaltı dağ sırasının bulunduğu iki tektonik plakanın tam ortasında oturuyor. Yarımadanın iki tarafındaki plakalar hızla ayrıldığında oluşan boşluğu magma dolduruyor. Magma bu plakaları ittirdiği zaman ise depremler yaşanıyor.

Son bir ayda yaşanan deprem fırtınası da böyle bir durumdu. Akustik sinyallere göre 3 Mart'ta plakaların hızla ayrılmasıyla oluşan boşluğa doğru hareketlenen magmanın bir çatlaktan yüzeye çıkması bekleniyordu. Ancak magma yüzeye çıkmak yerine günlerce plakaların altında dolaştı. Bu esnada yüzeyde insanların hissettiği depremler ve çeşitli kırıklar meydana geldi.

Fagradals Yanardağı'nın harekete geçmesi Geldingadalur Vadisi olarak adlandırılan bölgede on yıllar boyunca devam edecek bir hareketliliğin başlaması demek. Zira bölgedeki volkanlar 800 yılda bir uyanıyor ancak bir kez canlandıktan sonra da neredeyse 200 yıl boyunca püskürmeler devam ediyor.

Bu da bilim insanlarının İzlanda'nın güney batısındaki uzun vadeli volkanik aktiviteyi günümüz biliminin ve teknolojisinin imkanlarıyla daha önce hiç olmadığı biçimde gözlemleyebileceği anlamına geliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?