2017'ye Damga Vurarak Geleceğe Umutlu Bakmamızı Sağlayan 25 Yenilikçi Buluş

442PAYLAŞIM

TIME'in bir araya getirdiği ve geçtiğimiz yılın en çok öne çıkan buluşlarını sizler için derledik.

Kaynak: http://time.com/5023212/best-inventions-...

1. Pixar kafası eğlenceli robot Jibo.

Jibo, gülen, dans eden ve kafasını size doğru çevirebilen kıpır kıpır bir robot. Önceki robotlardan çok daha insana benzemesi Jibo'yu sevdiren özelliklerinden biri.

2. Görme engelliler için bir dönüm noktası yaratan eSight 3.

eSight 3'ü takan kişiler cihazın yüksek çözünürlüklü video iyileştirme algoritmaları sayesinde etrafı daha iyi görebiliyor.  9.995 dolardan satılan cihaz şimdilik pek ulaşılabilir değil. Fakat şirket daha çok maddi kaynak yarattıkça fiyatı ucuzlatmayı planlıyor.

3. Şekersiz dondurma Halo Top.

Tadından hiçbir şey kaybetmese de, düşük şekeri sayesinde bir kutuda sadece 360 kalori. Halo Top normal dondurmalara göre daha çok protein içeriyor ve stevia'dan yapıldığı için daha sağlıklı olduğu iddia ediliyor.

4. Rihanna'nın efsane fondöten serisi, 40 farklı tonda Fenty Beauty.

“Makyaj gizli bir silahtır, çok sadeden bambaşka birine dönüşmeye kadar gidebilir. Ama makyaj firmaları genellikle çok koyu ya da çok açık tenli kadınları göz ardı ediyor.” diyor süperstar Rihanna.

5. Kahvenin ısısını tam istediğiniz derecede tutan Ember Mug.

Kahve seven herkes bilir, sıcaklık tadı etkileyen çok önemli bir unsurdur. Los Angeles'lı Ember Technologies şirketi işte tam da bunun için, basit bir uygulamayla çalışan bu elektronik kupayı yarattı.

6. Sadece aşağı yukarı giden asansörler artık geçmişte kaldı: Thyssenkrupp MULTI

Çarli ve Çikolata Fabrikası, Almanya'da bir şirkette gerçek oldu. Fakat bu yeni buluş apartmanların da farklı şekilde inşa etmesini gerektirecek. CEO Andreas Schierenbeck'e göre Berlin'de 2021'de bu asansörleri görmeye başlayacağız.

7. Fazla söze gerek bırakmayan Apple iPhone X.

1000 dolarlık fiyatıyla, dünyanın en sofistike telefonu olarak değerlendiriliyor. Apple genel müdürü Dan Riccio'ya göre donanımsal mühendislik olarak Apple'ın uzun yıllardır ulaşmak istediği noktadaki cihaz yepyeni iPhone X.

8. Ünlü markadan kadın sporcular için bir yenilik Nike Pro Hijab, başörtüsü.

Mısırlı koşucu Manal Rostom, kurduğu Facebook grubu sayesinde konuya oldukça fazla dikkat çekmişti. Birleşik Arap Emirlikleri'nden halterci Anna Al Haddad 2016 de Nike yetkilileri ile görüşünce girişim başlamış oldu. Nike Pro Hijab nefes alabilir dokusuyla baş örtüsü kullanan sporcuların hayatını kolaylaştırmak için harika bir gelişme oldu.

9. Önleyici tıp yaklaşımını farklı bir boyuta taşıyan klinikler: Forward.

ABD'de hastalar özellikle hastalandıktan sonra doktora gidiyorlar. Fakat bu yeni klinikler sayesinde doktor ve hasta bir araya gelmeden genetik tetkik, kan sayımı, kilo verme planları yapabilecek. CEO Adrian Aoun'a göre Forward yaklaşımı hastanın sağlıklı geleceğine yapılabilecek en değerli yatırım.

10. Koşmak ve yürümek için özellikle iyileştirilmiş Adidas Futurecraft 4D.

Adidas'ın yeni spor ayakkabısı aynı zamanda yapımın kolaylığı ile üretim konusunda farklı bir boyut yakalamış. 17 yıl boyunca koşuculardan alınan verileri bir araya getirerek yapılan ayakkabı, nanoteknoloji sayesinde haftalarca sürebilecek üretim sadece birkaç saate indirilmiş.

11. Elektrikle çalışan araçları artık sokakta görünür hale getirebilecek Tesla Model 3.

Son zamanlarda adını giderek daha çok duyuran Tesla, eko araçları daha ucuz hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Şirketin resmi açıklamasına göre günde 1800 sipariş geliyor ve Tesla bu kadar siparişi yetiştirmekte zorlanıyor.

12. Willow Pump anne sütü pompalamak için yeni ve şık bir elektrikli pompa.

Kaliforniya merkezli şirket cihazı 500 dolara yakın bir fiyata satıyor fakat cihazın küçük olması, kolaylıkla taşınması ürüne olan ilgiyi giderek arttıracağa benziyor.

13. Ev güvenliği için küçük ve akıllı çözüm: Nest Secure

Güvenli Yuva anlamına gelen cihaz, Google'ın sahibi olduğu şirketlerden biri olan Alphabet tarafından yapıldı. Sıradan bir güvenlik sisteminin aksine kullanıcıların eve girmesini kolaylaştırmak için tasarlandı. Her bir kullanıcı evdeki birçok hareketten kolayca haberdar olabiliyor.

14. Mars yolcusu kalmasın: NASA Mars Insight

Hemen hemen her iki yolda bir Mars'a giden tren kalkıyor. NASA bu konuda 2018 yılını değerlendirmek için planlarını yapmış durumda. Curiosity'nin aksine bu yeni araç Mars'ta çok daha fazla gezebilecek.

15. Sanal gerçekliğin Facebook hali Oculus Go.

200 dolarlık bu yeni kişisel eğlence merkezi Oculus, tamamen tek başına çalışabiliyor. Takip yetenekleri daha önceki cihazlara göre daha zayıf olsa da gelecek yıl karşımıza çıkacak sanal gerçeklik Oculus Go çok sevileceğe benziyor.

16. Instagram ve Facebook üzerinde toplam 100 milyondan fazla takipçili BuzzFeed'den Tasty One Top.

Mutfaktaki yeni dijital yardımcınız, Tasty One Top, telefondaki bir uygulama ile eşleşiyor ve size yemek yaparken yardımcı oluyor. Mesela ne pişireceğinizi söylüyorsunuz, Tasty Top size olması gereken ısıyı, ne zaman neyi eklemeniz gerektiğini hatta pirzolayı ne zaman çevireceğinizi bile söylüyor.

17. Drone ile selfie çekmek çok yüksekten uçmayan DJI Spark ile artık bambaşka olacak.

Drone teknolojisi aslında her zaman ne kadar yükseğe çıkabildiğiyle övünür fakat DJI Spark için durum böyle değil. El salladığınızda fotoğraf çekebilen, size yakın ve stabil uçan yeni drone pek ucuz değil. 500 dolara satılan Spark diğer pahalı modellerden 16 dakika daha az uçabiliyor.

18. Hava temizleme filtresi Molekule.

800 dolarlık etiketi dolayısıyla, normal filtrelerden çok daha fazlasını yapabiliyor. Havayı temizlemek yerine birçok bakteriyi tamamen yok edebiliyor. South Florida Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilen Molekule aslında bir kardeş, bir baba ve oğlu tarafından yapıldı.

19. Akıllı lastik Michelin Vision Concept.

Araçlarımızın giderek akıllı hale geldiği dünyada, tekerlekler de onlara ayak uydurmak zorunda kalacak. Yol şartlarına anında adapte olabilecek Vision, 3D üretim teknolojisiyle üretilecek. Vision Concept ile tanışmamıza daha 20 yıl kadar var.

20. Norton Core yattığınız yerden kahve makinesini çalıştırmanızı sağlayacak yeni kolaylık.

Core'un diğer akıllı ev kurulumlarından farkı herhangi bir güvenlik tehdidini algılayabilmesi olacak.

21. Bebeklerin sağlığına büyük yardımcı olacak Bempu hem ucuz hem de hayat kurtaracak bir cihaz.

28 dolarlık satış fiyatıyla Bempu ışıklı bir termometre ve bebek sağlığı takibinde çok önemli bir adım. Bu cihaz sayesinde Hindistan'da 10.000 bebeğin hayatı kurtuldu bile.

22. İstediğiniz her yerde oyun oynamanızı sağlayacak Nintendo Switch.

Nintendo geçtiğimiz Mart ayındaki satışa çıkardığı Switch'ten 7.63 milyon adet sattı. Oyuncular mesafe sıkıntısı yaşamadan oyuna devam edebiliyor.

23. Amerikan futbolcuları için yeni bir önlem: VICIS Zero1

Amerikan futbolu oyuncuları için kafa travmalarını önlemek önemli bir konuydu. Bundan 4 yıl önce pediyatrik nöroşirurji uzmanı Sam Browd bir araştırma başlattı. Çalışmalarının sonucunda 40 milyon dolarlık bir yatırım ve yepyeni bir kaskla sonuçlandı.

24. Okyanus altında başlatılan sürdürülebilir ekinler ve tarım uygulamaları : GreenWave 3D okyanus çiftliği.

Özellikle balıkçılık ve deniz ürünleri sektörünü sürdürülebilir hale getirebilecek bir yaklaşım GreenWave. Kontrolsüz yapılan av yerine okyanus tabanında yapılacak çiftçilik sayesinde gelecekte dünya daha yeşil bir hale gelebilir. Proje henüz başlangıç aşamasında.

25. Ve son olarak tüm dünyayı kasıp kavuran STRES ÇARKLARI.

İlk olarak kim tarafından üretildiği bilinmeyen stres çarkları Toy R Us tarafından satılmaya başlanın ABD'de okullarda herkesin elinde görülür olmuştu. Daha sonrasında ise terapi özellikleri olduğu iddiası sayesinde dünyada ve ülkemizde stres çarkı olarak anılmaya başlandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
observer

admin biraz daha müphem olabilir miydiniz bazıları anlaşılır olmuş

reshontheway

Bunları okuyorum sonra aklıma 3 gündür benimle Şeriati ve Osmanlıyı tartışan embesil geliyor.

Gizli Kullanıcı

Stres çarkına kadar iyi gidiyordun Onedio...

can_can

şu stres çarkı saçmalığı neyse artık. ayfon x de reklamı olmuş

ebrureka

aa ama bizim organik hoşafı unutmussunuz olmazz " biliyorsunuz ki yüzyılın buluşu " 😏😂😂😂

wellington

Ledli ekmek dolabını unutmayalım.

Görüş Bildir