Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2016 Verilerine Göre Dünyanın En İyi Üniversiteleri Listesine Giren 10 Türk Üniversitesi

 > 
8.6bPAYLAŞIM

Tüm dünyada en çok saygı gören üniversite değerlendirme portalı olan THE'nin (Times Higher Education) yaptığı son sıralamada yerini alan en saygın 10 Türk üniversitesi karşınızda sevgili dostlar:

Kaynak: https://www.timeshighereducation.com/wor...

1. Koç Üniversitesi (İstanbul)

1993 yılında eğitime başlayan Koç Üniversitesi, 400 öğretim üyesi ve 5.130 öğrencisiyle dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 251-300 aralığında yerini alarak, Türkiye'nin en iyi üniversitesi olmaya hak kazanmış. İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen, Mühendislik, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksek Okulu ile eğitim sunan Koç Üniversitesi, 22 lisans, 27 yüksek lisans ve 13 doktora programı ile eğitim hayatına devam etmektedir.

2. Sabancı Üniversitesi (İstanbul)

1999 yılında eğitime başlayan Sabancı üniversitesi, Türkiye'de liberal bilimler tarzı eğitim veren tek yüksek öğretim kurumudur. Bu sistem altında tüm öğrenciler, ilk sene bir çekirdek ders grubuna tabi tutulmakta, ikinci sınıfta belirli bir bölüme odaklandıktan sonra tercih ettikleri programı seçebilmektedirler. Sabancı Üniversitesi, THE'nin hazırladığı sıralamada 351-400 aralığında yerini alıyor.

3. Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul)

16 Eylül 1863'te Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından Robert Kolej adıyla kuruldu. Yüz yılı aşkın bir süre bu adla bugünkü Güney Kampüsü'nde eğitim verdikten sonra, üzerinde bağımsız bir üniversite kurulması için 10 Eylül 1971'de Türkiye Hükümeti'ne devredilerek Boğaziçi Üniversitesi adını aldı. Günümüzde toplam altı yerleşkesiyle eğitime devam eden Boğaziçi Üniversitesi, sıralamada 501-600 aralığında yerini alıyor.

4. İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul)

1773 yılında, "Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn" adıyla kurulan İTÜ, bünyesindeki 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir. Okul, yapılan sıralamada 501-600 aralığına layık görülmüş.

5. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara)

1956 yılında dönemin başbakanı Adnan Menderes ve bir grup İTÜ'lü akademisyen tarafından kurulan ODTÜ, bugüne kadar 120 binin üzerinde mezun vermiştir ve eğitim dili İngilizce'dir. Bu köklü okul, THE'nin sıralamasına göre dünyanın en iyi 501-600 üniversitesi arasında yerini alıyor.

6. Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)

Temelleri, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Eskişehir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi ve Eskişehir Eğitim Enstitüsü'ne dayanan okul, 1982 yılında YÖK Kanunu ile birlikte Anadolu Üniversitesi adını almıştır. Bu okulumuz, hazırlanan listede 601-800 aralığına layık görülmüş.

7. Erciyes Üniversitesi (Kayseri)

1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altında kurulan Erciyes Üniversitesi, 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi ve 1977 yılında açılan Kayseri İşletme Fakültesi ile Erciyes Üniversitesi’nin nüvesini oluşturmuştur. Kayseri’deki diğer iki yüksek öğretim kurumu olan ve Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü İlahiyat Fakültesi ve Kayseri Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'ni de bünyesine alarak 1982 yılında Erciyes Üniversitesi adını almıştır. Üniversite 2016 yılı sıralamasına göre 601-800 aralığında yerini alıyor.

8. Hacettepe Üniversitesi (Ankara)

1967 yılında başkent Ankara'da kurulan Hacettepe Üniversitesi, bugün beş farklı kampüsüyle eğitime devam etmektedir. Üniversite, tıpkı Erciyes Üniversitesi gibi 601-800 aralığına layık görülmüş.

9. İstanbul Üniversitesi (İstanbul)

1933'te Türkiye'nin ilk ve tek üniversitesi olarak eğitim hayatına başlayan kurum, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk Avrupa tarzı üniversite olarak kabul edilen "Darülfünun"un doğrudan devamıdır. Ayrıca okulun bazı birimlerinin temellerinin, İstanbul'un fethinin ertesi günü Fatih Sultan Mehmet'in emriyle kurulan "Sahn-ı Seman Medreseleri"ne kadar uzandığı kabul edilir. Bu önemli okul, yapılan sıralamada önceki iki okulumuz gibi 601-800 aralığında yerini almış.

10. Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul)

1911 yılında "Kondüktör Mekteb-i Âlîsi" adıyla kurulan üniversite, bünyesindeki 10 fakülte, 2 enstitü, 3 Yüksekokul ve 41 bölüm ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir. Bu okulumuzun sıralamadaki yeri ise yine 601-800 aralığına denk düşüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mazot

DPÜ'ni gören oldu mu ?

sertan.kacar

Gene yorum yapmak zorunda kaldım ama neyse, yazın gazetede yayınlanmıştı dünyanın en iyi 1000 üniversitesi diye. Türkiye'den sadece 10 üniversite girebilmişti bu listeye ki ODTÜ ilk 500 deydi. Türkiye sıralamasına gelince,1. ODTÜ,2. İstanbul Üni,3. Hacettepe Üni,4. Ankara Üni,5. İTÜ,6. Ege Üni,7. Boğaziçi Üni,8. Bilkent Üni,9. Gazi Üni ve 10. da Dokuz Eylül ki bu liste CWUR adlı dünyaca ünlü bir eğitim kurumu tarafından hazırlanmış. Sadece 5 ayda bu liste değişemez. Çok saçma!

salca

sen o yoruma bilkenti koymussun ya silsen daha iyi yazık insanlar inanıcak

serhatfirat-ipekci

KARDEŞ 1 ODTÜ DEĞİL URAP VE DİĞERLERİNE BAKINCA EN FAZLA AKADEMİK ÜRÜN VEREN 2014- 2015 VE 2016 NIN İLK 3 AYINDA HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ 1. HACETTEPE OLUYOR SOSYAL BİLİMLERDE ARADAKİ FARKI CİDDİ BİR ŞEKİLDE KAPATIYOR DİĞERLERİ İLE

tuzluk

YTÜLÜLER BEĞENSİN GÜÇÜMÜZÜ GÖSTERELİM!!!!

huseyin-armagan2

üniversitenin gücünü beğeniyle gösterecen ha?

tuzluk

NASIL BİR HATA YAPTIHIMI SİZİN CEVABINIZ SAYESİNDE ANLADIM TEŞEKKÜRLER!!!!

katilice

Hepsi aynı bokun laciverti. Okul işte amk. Eğitim sistemi değişmedikce okul okuldur

kedili

sen koç üniversitesi de dahil buradaki tüm üniversitelere gittin gördün tabii, engin tecrübelerini bizimle de paylaşır mısın?

katilice

ya senin ben aklını sikiyim cocuk seni üniversiteye alanı ayrı sikiyim zaten

kedili

seni üniversiteye bile almamışlardır allahın lise terk beyinsizi

belgesel

Bazı sığırlar Anadolu ve Erciyes üniversitesine laf atmışlar orda link var açar bakarsınız bu iki üniversite bu tip haberlerde ilk 10 da olmasa ilk 20 de oluyor zaten. Burda üniversitelerin uluslararası alanda yayınladıkları makaleler büyük önem taşıyor.

Gizli Kullanıcı

Anadolu için pek eleştiri yapmam da, Erciyes ciddi manada sırıtıyor o listede. Marmara'dan üstün olmasına pek olanak vermiyorum kendi adıma. Konu 'erciyes kötü' değil, xx Üniversitesi Erciyes'ten -daha- bilmem ne meselesi. Hacettepe'nin oğlu bir nevi. Marmara Üniversitesi'nin düz hesap 1 asır fazladan geçmişi var. Gazi'nin, Selçuk'un da benzer şekilde. O yılları boş geçiren okullar da değiller. Sırf o saydığım 3 okul, Erciyes gibi 6 -7 okula bedeldir belki de. Erciyes'ten kat kat fazla makaleleri var. Erciyes'in o listede, o konumda yeri olmamalı

Görüş Bildir