Görüş Bildir
Haberler
'2015 Seçimlerinden Sonra Başkanlık Sistemine Geçmeyi Düşünüyoruz'

'2015 Seçimlerinden Sonra Başkanlık Sistemine Geçmeyi Düşünüyoruz'

Ulaş
16.08.2014 - 15:05 Son Güncelleme: 17.08.2014 - 00:37
İçeriğin Devamı Aşağıda

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Türkiye'de bugüne kadar parlamenter sistemin yarım yamalak uygulandığını savunurken, “Halkın yüzde 52'sinin oyu ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı adeta yarı başkanlık sistemine doğrudan geçmiş gibidir' dedi.

Arınç, 2015 seçimlerinden sonra anayasa değişikliğine giderek başkanlık sistemine geçmeyi düşündüklerini söyledi.

Kuzey Irak'tan yayın yapan Rudaw TV'ye konuşan Arınç, Irak'ta yaşanan olayların eski Başbakan Nuri Maliki'nin politikalarından kaynaklandığını anlatırken, 'Biz Irak halkı ile dayanışma içindeyiz. Orada terör ve şiddet istemiyoruz' dedi. Arınç, Irak ve 'Kürdistan' olarak nitelendirilen Kuzey Irak'taki olaylar nedeniyle üzgün olduklarını vurgularken “Petrol kuyularının, bazı stratejik yerlerin ele geçirilmesi, Türkiye'yi fevkalade ilgilendiren konular' dedi. Irak'ta olayların eski Başbakan Maliki'nin mezhepçi politikası olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, şöyle devam etti:

“Şimdi çok şükür çok bir uyanış var Irak'ta. Kürtler, Cumhurbaşkanı'nı seçti. Yeni Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum bildiğim kadarıyla çok olumlu bir insan. Sünniler, Parlamento Başkanı'nı seçti. Başbakanlık için Abadi isabetli bir karardır. Bir an önce yönetimini kurmalıdır. Biz Irak halkı ile dayanışma içindeyiz. İnancı ne olursa olsun hepsi bizim kardeşimizdir. Orada terör ve şiddet istemiyoruz.'

Türkiye'de geçen Pazar günü halk oylaması ile ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını ifade eden Arıç, bugüne kadar parlamenter sistemin yarım yamalak uygulandığını ifade ederken, “Halkın yüzde 52'sinin oyu ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı adeta yarı başkanlık sistemine doğrudan geçmiş gibidir' dedi. Hükümet'in 2015 seçimlerinden sonra anayasayı değiştirerek, başkanlık sistemine geçeceğini söyleyen Bülent Arınç, “Bu anayasada başkanlık sistemlerinden herhangi birisini, Türkiye için daha iyi yönetilebilir bir sistem olarak düşündüğümüz için, düşüneceğiz' diye konuştu.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında parti başkanlığından dolayı gerginlik olduğuna yönelik iddiaların asılsız olduğunu ekledi.

  • DHA
Kaynak: http://www.dha.com.tr/bulent-arinc-20...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Onur SADE

Bölmek için çok uzun uğraşlar verdiler ve sonunda istedikleri oluyor. Bizde oturduk elimizde çekirdek film izler gibi izliyoruz.

root

Bu saatten sonra yapacak bir şey yok bence. Muhtemelen tek kurşun sıkılmadan bölünecek ülke. Kimse de bir şey yap(a)mayacak. Neden mi? "Orası başka bir eyale... Devamını Gör

root

Altyapı hazırlanıyor. Haberde geçen başkanlık sistemi, kürdistan, kürt, ırak gibi kelimeleri bundan sonra çok daha fazla duyacağız. Bölünmeye hazır ol Türkiye.

Çağdaş Doğan

O zaman bareti, deniz gözlüğümü tamamlayayım ben. Cumhuriyeti öylece yıkacağını sananlar varmış.. Gezi bir tür protestoydu böyle bir durum da canını ortaya k... Devamını Gör