Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

18 Milyon Öğrenci İçin Karne Heyecanı

 > 
23PAYLAŞIM

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci için yarıyıl tatili bugün başladı.

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve orta dereceli okullarda okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün karne alarak 2 hafta sürecek yarıyıl tatiline girdi.

Okul öncesinde 1 milyon 181 bin 143, ilkokulda 5 milyon 360 bin 703, ortaokulda 4 milyon 873 bin 431, ortaöğretimde 4 milyon 244 bin 699 öğrenci ile açık öğretim okullarında okuyanlar dahil olmak üzere 17 milyon 535 bin 236 öğrenci yarıyıl tatiline girdi. Bakanlıkta görev yapan 985 bin 362 öğretmen de yarıyıl tatili yapacak.

Ayrıca, kamplarda 80 bin, devlet okullarında 70 bin, şehirlerdeki geçici eğitim merkezlerinde 165 bin olmak üzere 315 bin Suriyeli öğrenci de yarıyıl tatiline başladı.

Diyarbakır ve Şırnak'a bağlı 3 ilçede 80 binden fazla öğrenci karne sevinci yaşayamadı

Diyarbakır ve Şırnak'a bağlı 3 ilçedeki 81 bini aşkın öğrenci ise terör saldırıları nedeniyle karne sevinci yaşayamadı.

Sur, Cizre ve Silopi ilçelerindeki 179 okulda okuyan 81 binden fazla öğrenci, elleri kalem tutması gerekirken arkadaşlarından ve öğretmenlerinden uzak kaldı. Silopi ilçe merkezi ve köylerindeki 68 okulda 39 bin, Cizre merkez ve köylerindeki 104 okulda 41 bin 127, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 7 okulda da bini aşkın öğrenci okula gidemedikleri için karne alamadı. 

Telafi eğitimi

Mardin, Şırnak ve Diyarbakır'daki öğrencilerin eksikliklerinin giderilmesi için "telafi eğitimi" verilecek. Okullarda 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik telafi eğitimleri verilecek, yarıyıl tatilini de içine alacak şekilde üst öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları açılacak. 2015-2016 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde okulların zaman zaman kapalı olması, öğrencilerin okula devam edememesi nedeniyle devamsızlığı bulunan öğrencilerin durumu devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek. Yerleşim birimi içinde ya da dışındaki aynı tür başka bir okula gitmek isteyen öğrenciler için taban puan ve kontenjan şartı aranmayacak. Telafi eğitimleri 25 Ocak'ta başlayacak. Öğrencilere, telafi eğitimlerinin ardından karne verilecek.

30 bin öğretmen ataması yapılacak

Bakanlık, yarıyıl tatilinde 30 bin öğretmenin atamasını da gerçekleştirilecek. Öğretmen ataması için başvurular 2-8 Şubat'ta alınacak, atamalar 11 Şubat'ta yapılacak. 

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir