Görüş Bildir
Haberler
17. Yüzyılda Yaptırılan Tarihi Cami, Molozlara Gömüldü

17. Yüzyılda Yaptırılan Tarihi Cami, Molozlara Gömüldü

Onedio Medya
23.02.2016 - 15:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda kurduğu asfalt öğütme tesisi, Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından 17. yüzyılda yaptırılan camiyi moloz yığınlarının ortasında bıraktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çalışmalar kapsamında kamyonlarla getirilen asfalt molozları, işlemden geçirildikten sonra boş meydanda depolanmaya başlandı. Zaman içerisinde tesisin alanı yetmeyince caminin çevresine bırakılan molozlar, caminin yollarını kapattı. Camiye sadece denize bakan bölümünden küçük araçların girmesi için yol bırakıldı, etrafına yer yer 3 metreyi bulan asfalt molozları döküldü.

Kazlıçeşme tarafından bakıldığında caminin sadece minaresi görünüyor. Camide öğle ve ikindi namazları kılınıyor. Cuma günleri Fatih Camii'nde yer kalmaması nedeniyle vatandaşlar molozların üzerinden camiye ulaşmak zorunda kalıyor. Kazlıçeşme Meydanı'ndaki iki caminin restorasyonu 2011 yılında başladı. Meydan içerisinde bulunan ve 17'nci yüzyılda yapılan cami, 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından 2015'in Ramazan ayında yeniden ibadete açıldı.

Cami önce cemaatini kaybetti

Cami önce cemaatini kaybetti
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul'la ilgili araştırmalar yapan tarihçi yazar Ramazan Bedük, 90'lı yıllarda sanayi tesislerinin kaldırılıp bölgenin mitingler için geniş bir meydan olarak düzenlenmesinin ardından caminin cemaatini kaybettiğini söyledi. Bedük, özetle şunları kaydetti: “Osmanlı döneminde Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii'nin bir cemaati vardı. Cemaatin ağırlıklı kısmını kasaplar oluşturduğu için cami, yüzlerce yıl ‘Kasaplar Camii' olarak bilindi. Çünkü Kazlıçeşme, hayvan kesiminin yapıldığı, dericilik ve tabaklama tesislerinin bulunduğu bir sanayi bölgesiydi ve bu sanayi bölgesinin de esas esnaf grubunu kasaplar oluşturuyordu. Kasaplar Camii'nin bir cemaati yok artık.”

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
21
15
4
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın