Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

17 Görsel ile Google'da Yapılan Türkçe ve İngilizce Aramalar Arasındaki Çarpıcı Farklar

3.8bPAYLAŞIM

Kültürler arası farkları anlamanın en iyi yollarından birisi aynı kelimelerin farklı dillerde hangi görsellere denk geldiğine bakmak belki de... 17 örnek üzerinden Google'da Türkçe ve İngilizce aramalar yaparak karşımıza çıkan görselleri karşılaştırdık. Aynı dünyada farklı yaşamlara sahip olduğumuzu gösteren bu karşılaştırmalar insanı düşünmeye sevk ediyor. İşte o karşılaştırmalar.

1. Onlarda - Unemployed

Bizde - İşsiz

Adamlar işsizleri gösterirken bile stok fotoğrafa ihtiyaç duyuyorlar. Bizde haddinden fazla işsiz olmasından dolayı stok fotoğrafa ne hacet.

2. Onlarda - Russian

Bizde - Rus

Yabancılara Rus deyince normal olarak Putin ve diğer kişilikler geliyorken biz sadece Rus kızlarına takmış durumdayız, bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

3. Onlarda - Worker

Bizde - İşçi

İlk görsellerin tamamı mutlu ve umutla bakıyor hayata. Bizimkilerin gözleri ise zorlu çalışma ortamlarında ne kadar da ezildiklerine kanıt niteliğinde.

4. Onlarda - Retired

Bizde - Emekli

Yabancılar için hayatlarının en güzel günlerini emeklilik zamanı yaşadıkları görsellerden ne kadar da belli. Bizimkiler kıt kanaat geçindikleri maaşın günü gelsin diye beklerken yattıktan sonra da çekmek için uzun kuyruklara girmek zorundalar.

5. Onlarda - Rest Home

Bizde - Huzur Evi

Hepsinin gözleri gülüyor keyiflerine diyecek yok. Ama bir de bizim yaşlılarımıza bakın hepsini bir hüzün almış götürmüş uzaklara.

6. Onlarda - Muslim

Bizde - Müslüman

Hatta bu İngilizce aramada biraz daha aşağılara inerseniz nelerle karşılaşacağınızı tahmin edebilirsiniz. Bizim aramamıza baktığınızda ise daha huzur verici görseller karşımıza çıkıyor.

7. Onlarda - Student House

Bizde - Öğrenci Evi

İlk görsel adeta bir cennet tasviri. Ama öğrenci evi dediğin sağdaki gibi olmalı yoksa kimse inanmaz.

8. Onlarda - Neighborhood

Bizde - Mahalle

Onlarda mahalle deyince akla gelen tek katlı evler, düzgün yapılaşma ve bol yeşilliğe karşı bizde tam aksi ne varsa hepsi mevcut.

9. Onlarda - Sister–in–law

Bizde - Baldız

Milletin baldız sevgisi tebrik kartı yollama seviyesinde.

10. Onlarda - Being a Child

Bizde - Çocuk Olmak

Onlarda yazılarla ve çizimlerle ifade edilirken bizde gerçekten dışarıda olan çocukların fotoğraflarıyla anlatılıyor.

11. Onlarda - to Be a Woman

Bizde - Kadın Olmak

Üst taraftaki görseller nasıl güçlü olduklarına dair kadınları motive ederken alt taraftaki kadının sorunlarından ve kadına olan şiddetten izler taşıyor.

12. Onlarda - Bride's Home

Bizde - Gelin Evi

Tam olarak karşılığı bile yok mu müessesenin :)

13. Onlarda - Neighbour

Bizde - Komşu

Bizimkilerin daha samimi olduğu açık o yüzden bu karşılaştırma olumlu anlamda bir istisna olsa gerek. ☺️

14. Onlarda - Granparents

Bizde - Dede Nine

Şehirli aile büyükleri ile bizim taşraya uzanan aile bağlarımız arasındaki fark da muazzam.

15. Onlarda - The First Day of School

Bizde - Okulun İlk Günü

Onlar okulun ilk gününde endişenin yanında mutlu bir heyecan da duyarken bizim çocukların okula dair tek hissiyatı maalesef korku.

16. Onlarda - Farmer

Bizde - Çiftçi

Onlar daha mutlu bizde ise bir tedirginlik hakim gibi. Şapka ise dünyadaki her çiftçinin değişmezi.

17. Onlarda - Funeral

Bizde - Cenaze

Bizim cenazeler daha kalabalık ama ortama bir kaos hali hakimken onlarınki daha tenha ve çok daha sakin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sagan

"Nasıl böyle bir içerik hazırlarsın hülölöööğğğ" Google'a her birini yazarsanız nasıl hazırlandığını anlama ihtimaliniz yükselir. ;)

mutlu-eren

napak ülkeyi mi terkedek

ahmetcan-serter

KARDEŞ KEŞKE BİRDE ONLARDFA İNSANLIK YAZIP AVRUPADA AİLESİYLE ÖZGÜRLÜĞE KOŞAN İNSANLARA GAZTECİLERİN NASIL ÇELME TAKTIKLARINI GÖSTEREN VEYA SINIRLARINA DİKENLİ TELLER ÖRENLERİNDE FOTOSUNU KOYSAYDIN BİZDE İNSANLIK DEYİPTE BİZİM YAPTIĞIMIZ İYİLİKLERİ YANSITAN Bİ FOTOĞRAFTA KOYABİLİRDİN HA AMA BEN BİLİYORUM KOYMAMANIN SEBEBİ SENİN ALÇAK GÖNÜLLÜLÜĞÜN DEĞİLMİ (!)

ulku-kose

Bazı şeyleri ne kadar fazla çarptırılmış. Baldız resmen ahlaksızlıkla eşleştirilmiş. Kadın olmak şiddetle eşleştirilmiş. Bu içeriği kim hazırladıysa lafım ona; sizi bilemem ama bizde böyle bir durum yok. Eğer hayatınız bu şekildeyse Allah yardımcınız olsun.

faruk-yurtseven

Stock Photo bunlar hiç mi bilmiyonuz amk

Görüş Bildir