Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

17 Alıntı ile Hayatın Her Sillesinden Sonra Kelimelerine Sığınılabilecek Bir Dost: Sartre

 > 
804PAYLAŞIM

Yirminci yüzyılın en büyük filozofu. Kendisine verilen Nobel Ödülü'nü '...benim gibi yaşlı bir devrimciye böyle bir ödül vermek, kapitalizmin öç alma girişiminden başka bir şey değildir' diyerek reddeden, varoluşçuluk felsefesinin en büyük öncüsü. 

Jean-Paul Sartre.. Onu anlamak, yazdıklarını özümsemek keşke hepimize nasip olsa, keşke herkes onun yazdıklarının derinlerinde saklı olan anlamları çıkarabilse...

Hele Bulantı yok mu..

Yaşamını adadığı felsefesini belki de en iyi anlatan örnekle başlayalım:

"Örneğin savaş zamanı bir genç askere çağırılmaktadır. Ama aynı zamanda hasta olan annesi yatalaktır. Bu durumda çocuğun seçimleri önemlidir. Çocuk, anne sevgisi dolu olduğu için evde kalacak ya da ülke sevgisi dolu olduğu için askere gidecek değildir. Çocuk, askere gittiği için ülke sevgisi ile dolmuş olacak ya da annesi ile kaldığı için anne sevgisi ile dolmuş olacaktır."

#1

Ne kadar az bilirseniz o kadar şiddetle savunursunuz.

#2

Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur.

#3

Varolmak susamadan içmek gibi bir şeydir.

#4

İntihar bir kaçış değil, reddediştir.

#5

Savaşta ölen bir tek çocuk karşısında, benim bütün kitaplarımın ne değeri var?

#6

Nesnelerin bir ters yüzü vardı, insan aklını kaçırdığı zaman bunu görürdü.

#7

Hayat üç bölümdür: dünyayı değiştireceğini sandığın, dünyanın değişmeyeceğine inandığın ve dünyanın seni değiştirdiğine emin olduğun..

#8

Bu mantıklı, keyifli seslerin ortasında yapayalnızım. Tüm bu yaratıklar zamanlarını açıklamalar yaparak ve birbirleriyle hemfikir olmanın mutluluğunu yaşayarak geçiriyor. Tanrı aşkına, hep birlikte aynı şeyi düşünebilmek neden bu kadar önemli?

#9

İnsan olmanın ilk koşulu, bir şiddet eylemine katılmayı dolaylı ya da dolaysız reddetmektir...

#10

''Sen bana gereklisin” diyordu, “diğerleri yalnızca bir tesadüf.”

Bulantı

#11

Belki de özgürlük denilen şey insanın kendi içine kapanışıdır. Yalnızlıktır.

#12

Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok.

#13

Ağır ve ılık bir hayat, anlamsız bir hayat. Ama bunun farkına varamayacaklar. Birbirlerinden çekiniyor gibi davranıyorlar. Bu durumu sona erdirmek için delikanlı, kararlı; ama tedirgin bir hareketle parmaklarının ucuyla kadının elini tutuyor. Kadın ağır ağır soluyor, ikisi birden yemek listesinin üzerine eğiliyorlar. Evet, ikisi de mutlu. Peki sonra?

Bulantı

#14

Neden iki ayrı kişi olduğumuzu anlamıyorum. Kendim kalarak, sana dönüşmeyi isterdim.

#15

Yalnızlık; düşündüklerinizin kafanızın duvarlarına çarpıp tekrar içeride kalmasıdır.

#16

Gidersem başkalarına isyan etmiş olurum, gitmezsem isyanım kendime olur.

#17

Biliyorum. Bana tutku verecek herhangi bir şeye ya da kimseye artık rastlamayacağımı biliyorum. Birisini sevmeye kalkışmak, önemli bir işe girişmek gibidir, bilirsin. Enerji, kendini veriş, körlük ister. Hatta başlangıçta bir uçurumun üzerinden sıçramanın gerektiği bir an vardır. Düşünmeye kalkarsa atlayamaz insan. Bundan böyle artık bu gerekli sıçrayışı yapamayacağımı biliyorum.

Bulantı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
biryerdebiri

Zeki olmak yalnızlıktır, kendiniz gibi olan birine duyduğunuz açlıktır. Etrafınızda sizi anlayan biri yoksa kendinize muhtaç ve bağımlı hale gelirsiniz. Artık anlatmaktan da anlaşılamamaktan da yorulmuşsunuzdur. Umutsuz biri olursunuz.. Uzaylı gibi hissedersiniz.

Gizli Kullanıcı

yalnızlığımı neden seviyorum sorusuna cevap oldu okuduklarım

kitapasigi

:)))

duskapanisakini

"Bulantı"yı henüz okumadım. Şu an elimde ünlü üçlemesi olan "Uyanış-Bekleyiş-Tükeniş" var. Uyanış da beni etkileyen cümlelerin birkaçı "Gece bütün şuurları yutmuştu." "İhtiyarların göz yaşlarında kutsal bir hava vardı.İnsanın kötülüğüne tanrının döktüğü gözyaşları gibiydi bu." "Varılmak budur; susamadan kendini içmek." vs daha çok var. :) Bekleyiş'te ise şöyle diyor: " İnsanlar, karşılarındakilerin kendileri gibi düşündüğünü bilseler ; bütün kutsal varlıklar değerlerini kaybederdi. Bu gerçeğe erişenler, neden kendi dünyalarını, istedikleri gibi yaşamasınlar? Var olmak, yaşayabilmek ya da var olmamak işte…" Sartre Yüreğe dokunuyor ve kapitalizm ile ilgili söylediği şey Tanrım inandığı gibi yaşayan bir adam...

brknt59

Yazının Kapak fotoğrafında The Dark side of the Moon albüm kapağı benzerini görünce aha pink floyd haberi yapmışlar diye sevinen bir tek benim heralde -.-

duskapanisakini

Çaktırma :D ben de ilk başta öyle sandım SAFDCZDFGCF B :D

Görüş Bildir