Görüş Bildir
Haberler
1 Nisan Şaka Günü Nasıl Ortaya Çıktı? 1 Nisan Şakaları Nelerdir?

1 Nisan Şaka Günü Nasıl Ortaya Çıktı? 1 Nisan Şakaları Nelerdir?

Yüz yıllardır farklı kültürlerde 1 Nisan şaka günü olarak geçer. 1 Nisan’da insanlar etrafındakilere şakalar yaparlar ve eğlenceli anların yaşanmasına sebep olurlar. Fransa’da ‘Nisan Balığı’, İngiltere’de ise ‘Nisan Aptallar Günü’ olarak geçen 1 Nisan Şaka Günü, daha farklı kültürlerde de kutlanıyor. Peki, 1 Nisan Şaka Günü nasıl ortaya çıktı? 1 Nisan şakaları nelerdir? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

1 Nisan Şaka Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

1 Nisan Şaka Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a 'aptallar günü' adını verdiler. Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan'da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma'da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta Holi adıyla kutlanmaktadır.

1 Nisan Şakaları Nelerdir?

1 Nisan Şakaları Nelerdir?
  • Sandalyenin minderleriyle aynı renk giyinip, üzerinize oturan arkadaşınızın yüreğini hoplatabilirsiniz.

  • Sevdiği bir ünlü, eski bir arkadaş ya da bir çizgi film karakterinin ismini, yakınınızın telefonuna kendi numaranızla kaydedebilirsiniz. Böylece 1 Nisan günü sabah erken saatlerde onu arayıp ya da mesaj atıp aklını karıştırabilirsiniz.

  • İş arkadaşınızın klavyesiyle yapılabilecek kesinlikle en iyi şey. Biraz tohum serpiştirin ve yeşillenmesini bekleyin

  • Kola kutusunun içine gazoz doldurduktan sonra soya sosunu, kola rengini alana kadar doldurabilir, böylece kurbanınızı yanıltabilirsiniz

  • Kapı tokmağının denk geleceği yere korna koyarak oldukça gürültülü bir şaka yapabilirsiniz

  • Şeffaf ojeyi sabuna sürmek de 1 Nisan için bir başka öneri...

Bu Haberler De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
4
3
2
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın