Görüş Bildir
Haberler
'1 Kasım İstikrar mı, İstikrarsızlık mı? Bunun Seçimi Olacak'

'1 Kasım İstikrar mı, İstikrarsızlık mı? Bunun Seçimi Olacak'

ATKN
26.08.2015 - 14:45 Son Güncelleme: 26.08.2015 - 15:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen 10. Muhtarlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, kendisine yönelik eleştirilerle ilgili 'Bu seçime ben girmeyeceğim. Siyasi partiler girecek. Benimle alıp veremediğiniz nedir. Bunlara fırsat verilmeyecek bir netice çıkması suretiyle inşallah bu ülke istikrara kavuşur ve istikrarsızlık olmaz. 1 Kasım istikrar mı istikrarsızlık mı? Bunun seçimi olacaktır' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen 10. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Hopa’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Selden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz, ilgili birimleriyle vatandaşların yanındadır. Gereken her şey yapılmaktadır. 

Türkiye tarihinin en kritik dönemlerinden birini yaşıyor. Yeniden alevlenen bölücü terör örgütünün eylemlerine karşı güvenlik güçlerimiz etkili bir mücadele yürütüyor.

'Seçimlerin yenilenmesi kararını almak zorunda kaldım'

Öte yandan yeni hükümet kurma çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle Anayasa'nın verdiği yetkiye dayanarak seçimlerin yenilenmesi kararını almak zorunda kaldım. Anayasal bir gerekliliktir. Sırtlarını vesayet odaklarına, paralel yapıya dayayanlar aramızdaki sevgiyi, gönül bağını bugüne kadar anlayamadılar, anlayamayacaklar. Biz ülkemizin bütün meselelerini milletimizle istişare etmeye devam edeceğiz. Bizim en büyük güç kaynağımız millettir. Milletimizin desteği sürdükçe, Allah da ömür verdikçe ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz

'Bu makama her türlü hakareti yapanlara hangi görevi verecektik?'

Cumhurbaşkanı olarak en başından itibaren Türkiye’nin en başından itibaren hükümete kavuşmasıyla ilgili samimi düşüncelerimi ifade ettim. Anayasa'da belirtilen süreci harfiyen işleterek bu konuda teşvik edici ve kolaylaştıran bir tutum içinde oldum. 9 Temmuz’da Davutoğlu’nu hükümeti kurmakla görevlendirdim. Bu arada siyasi partilerin de koalisyonla ilgili tavırları belli olmaya başladı. Başbakan siyasi partileri ziyaret ederek koalisyonla ilgili görüşlerini aldı. Başbakan son bir gayretle MHP ile de görüştü. Ancak buradan da sonuç çıkmadı. Beştepe’nin adresini bilmeyenlere ben hangi görevlendirmeyi yapacaktım? Bu makama her türlü hakareti yapanlara hangi görevi verecektik? Koalisyon hükümetine yanaşmayanlara neyin görevini verecektik? Bizim kaybedecek zamanımız yok.

'Bu makama milletin iradesi ile geldim'

Dün YSK erken seçimin tarihini 1 Kasım olarak açıkladı. Önümüzdeki günlerde Başbakan yeni Bakanlar Kurulu listesini onayımıza sunacak. Milletimizin iradesini tanımayanlar gibi yakıştırma yapanlar var. Bana o yakıştırmayı yapanlar önce aynaya baksınlar. Ben bu makama milletin iradesi ile geldim. Ana muhalefetin başındaki ne diyor: Milletin iradesini bırakın, parlamentoda cumhurbaşkanını seçelim. Yeni önerileri bu. 

Kendilerine göre yorumlar yapıyorlar. Sayın Başbakanla ilgili, aramızdaki ilişkilerle ilgili garip garip yorumlar yapıyorlar. Cumhurbaşkanının görev alanı belli. O görev alanı içinde hareket ederim. Bu süreçle ilgili şahsıma yöneltilen eleştirilerin hiçbiri de doğruyu yansıtmıyor.

'1 Kasım istikrar mı istikrarsızlık mı? Bunun seçimi olacaktır'

Varsa yoksa Erdoğan aşağı Erdoğan yukarı. Ya seçime ben girmeyeceğim ki… Bu seçime ben girmeyeceğim. Siyasi partiler girecek. Benimle alıp veremediğiniz nedir. Bunlara fırsat verilmeyecek bir netice çıkması suretiyle inşallah bu ülke istikrara kavuşur ve istikrarsızlık olmaz. 1 Kasım istikrar mı istikrarsızlık mı? Bunun seçimi olacaktır.

TDK sözlüğünde siyaset devlet işlerini düzenleme, ve yürütme sanatı ile ilgili özel görüş veya anlayış şeklinde tanımlanıyor. Siyaset aslında insanları yönetme sanatıdır. Cumhurbaşkanı olarak öyle davranıyorum. Sizler mahallenizin muhtarı olarak böyle davranıyorsunuz.

'Bir kısmı bir yerlerden aldıkları emri hemen ortaya koyuyorlar'

Siyasette sözün ve söylemin önemi büyüktür. Ama asıl önemli olan ne söylediğiniz, nasıl söylediğiniz ve kime söylediğinizdir. Ülkenin hayrına hiçbir söz söylemiyorsanız o sözün bir kıymeti yoktur. Bir kısmı bir yerlerden aldıkları emri hemen ortaya koyuyorlar.

Ben seçimlerden sonra ‘egoların kenara bırakılarak süratle hükümet kurulması gereğini’ söylemiştim. O zaman birileri hodri meydan erken seçim demişti. O zaman erken seçim diyenler şimdi olmaz diyor. Bu ülkede milletin iradesine saygı konusunda kardeşinizden daha ileri kimse yoktur bunu biliniz. Aksini iddia edenler kendi geçmişlerine baksınlar.

'Seçim hükümetinde yer almaktan niçin kaçıyorsunuz?'

Meclis’te güvenoyu alacak çoğunluğa sahip hükümet kurulmuş da ben mi engel olmuşum. 

Hadi koalisyon şartlarında anlaşamadınız, peki seçim hükümetinde yer almaktan niçin kaçıyorsunuz? Yapmaya çalıştığınız kurnazlığın milletimiz farkında değil mi sanıyorsunuz. Her birinizin sayısı beli, bu sayıda burada görev alacaksınız. Buyurun. Neden katılmıyorsunuz. Beraber yürütün 2 ay. Neden yürütmüyorsunuz. Bunların derdi 1 Kasım’da ne yaparız da hangi tuzakla buradan biraz daha karlı çıkarız. Zaten geçmişlerine bakıldığında da bunların bu ülkede dikili ağacı yok. 

Bahçeli'ye: 'Niye acaba bana bu kadar sevdalı anlamadım'

Bu millete hizmetin bedeli var. Halka hizmet hakka hizmettir. Bunların böyle bir derdi yok. Dün dinliyorum. Yatıyor kalkıyor Erdoğan da Erdoğan. Başka bir şey duydunuz mu konuşmada. Niye acaba bana bu kadar sevdalı anlayamadım. Yetmediği zaman hakaret.. Anlamak mümkün değil. Türkiye’yi Meclis’e götürecek tüm yolları kapattığınızı millet anlamıyor mu sanıyorsunuz. Seçim hükümetinde yer almayarak ortaya çıkardığınız tablonun milletimiz idrakinde değil mi sanıyorsunuz.

'Dürüst olacaksınız'

Bu millet dayatmaya, alavereye dalavereye gelmez. Dürüst olacaksınız. Delikanlıca hükümette yer alıp, ülke ve millet için hazırladığı projeleri hayata geçirme şansını reddedenlerin ülkeye söyleyecek sözü yoktur. Geldiğimiz noktada tartışmaların hepsi geride kaldı. 7 Haziran seçimlerinin yol açtığı sıkıntıları 1 Kasım seçimlerinin ortadan kaldıracağını düşünüyorum. Türkiye’yi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz günden önceliklerimizden biri de beri ülkede terörü bitirmek oldu. Analar ağlamasın derken gerçekten çok samimi olduk.

'Diyarbakır'da da Suruç'ta da aynı oyunu oynadılar'

Ret, asimilasyon, inkar politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Türk’ü Kürt’ten ayırmadık. Hepsini Allah için sevdik. Bu sevgi makam, para, pul için olmaz Okullarımızı, camilerimizi, hayır kurumlarımızı yaktı mı? Fransa’da orada burada camilerimizi evlerimizi kundaklayanlardan ne farkı var. Aynı 6-7-8 Ekim’de benim Kürt kardeşlerimi sokağa dökenler bunlar değil miydi? Bunlar dürüst değil, samimi değil. Bunlar kandan ölümden besleniyor

Diyarbakır’da da Suruç’ta da aynı oyunu oynadılar. Bunların faturasını utanmadan sıkılmadan bize kesmeye kalktılar. 

Bir insanın ölümü tüm alemin ölümü gibidir. Biz buna inanıyoruz. Önce demokratik açılım diye başlattık. Milli birlik ve kardeşlik projesi dedik. Ardından taçlandıralım dedik çözüm süreci dedik. Terör örgütü ve yandaşları gerçek hedefin milletin huzur ve refahı olmadığını ortaya koydular. O barajlardan elde edilen nedir? Elektriktir. O kurak topraklara su vermektir. Onların zaten bayrak noktasında hazımsızlıkları var.

'Milletim artık bunları yutmuyor'

Son seçimde sembolik olarak bazı yerlerde birkaç Türk bayrağı dalgalandırdılar. ‘Bak bizde dalgalandırdık’ dediler. Ama milletim artık bunları yutmuyor. Bunların derdi ülkemizi bölme gayreti. Sorunun çözümü ümidini muhafaza ettik, etmeye çalışıyoruz Bu yılın Şubat ayında CHP, MHP ve HDP’nin direnişlerine rağmen benim  de desteklediğin İç Güvenlik Paketi çıktı Meclis’ten.

Ajanslar

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0