Zika Virüsü İçin Google ve UNICEF Bir Arada

-

Latin Amerika’da hızla yayılan virüsün bir salgına dönüşmemesi için Google ve UNICEF ortaklığında geliştirilen özel bir haritalandırma sistemi yolda.

Arama devi Google ve UNICEF, Brezilya ve  Latin Amerika’da hızla yayılan Zika virüsü karşısında güç birlikteliğine gitti. Bu ortaklıkla birlikte oluşturulacak açık kaynaklı platformda sivrisinekler aracılığıyla yayılan Zika virüsünün yayılım noktaları haritalandırılacak ve muhtemel salgınlar önceden saptanacak.

Bahsi geçen haritalandırma sistemi, seyahatler ve hava şartlarının dahil olduğu geniş bir yelpazeye sahip bilgi edinme kaynağından yararlanacak. Google’a göre bu sayede hükümetler ve yardım organizasyonları kaynaklarını daha etkili biçimde kullanacaklar. 

Google ayrıca UNICEF’e 1 milyon dolar bağışladıklarını ve bu bağışın sivrisineklerle mücadele, aşı geliştirme ve farkındalık kampanyalarında kullanılacağını açıkladı. Bunlarla yetinmeyen Google, YouTube üstünde Sesame Street gibi içerik üretici ve kanallarla bir partnerlik gerçekleştirerek Zika virüsü hakkında bilgi ve korunma ile alakalı içeriklerin yayılmasını hızlandırmayı amaçlıyor.

Zika Virüsü Nedir?

Dünyaya Korku Salan Zika Virüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey - onedio.com
Dünyaya Korku Salan Zika Virüsü Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey - onedio.com

Aedes Aegypti türü sivrisineklerin taşıdığı virüs özellikle hamile kadınları enfekte ettiğinde Mirosefali, yani nörogelişimsel bir bozukluk sonucu bebeklerde beyin gelişiminin durması ve baş çevresinin normalden küçük olmasına sebep oluyor.

TechInside

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BrezilyaDeepMindGoogleYoutubehamile
Görüş Bildir