Zara'nın Sahibi Amancio Ortega'dan Herkesin Feyzalması Gereken Başarı Dersleri

3PAYLAŞIM

Onun kadar başarılı olabilmek herkesin hayali!

Kaynak: https://vulcanpost.com/587866/6-lessons-...

Geçen haftaki içeriğimize göz atmayı unutmayın. 👇

Walt Disney'den Kulaklarınızı Dört Açarak Dinlemeniz Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Walt Disney'den Kulaklarınızı Dört Açarak Dinlemeniz Gereken Başarı Dersleri - onedio.com

Dünyanın en büyük markalarından biri olan Zara'nın sahibi olan Amancio Ortega dünyanın en zengin insanları arasındadır.

www.instagram.com

Milyarder İspanyol girişimcinin başarı hikayesi birçok kişiye ilham olmuştur. Kendisinin başarısına hayran olanlardansanız gelin başarı derslerine birlikte bakalım...

1. Yaşadığınız zorluklar karşısında yılmak yerine daha iyi bir noktaya ulaşmak için uğraşmalısınız.

www.instagram.com

1936 yılında dünyaya gelen Ortega çocukluğunda çok sıkıntı çekmiş. Ortega'nın annesi temel ihtiyaçlarını karşılayamadığında borç almış. Bir gün bir satıcının annesine artık size ürün veremeyiz dediğini duyduğunda ailesine destek olmak istemiş. Ortega'nın biyografisini yazan Covadonga O'Shea, Ortega'nın bu olay hakkında hâlâ duygusal olduğunu söylemiş. Ortega, sonrasında okulu bırakmış ve ailesine destek olmak için bir gömlek dükkanında kıyafet dikmeye başlamış. Ortega durumu kabullenmek yerine ailesine yardım etmek için çalışmış.

2. Meraklı ve girişken olmalısınız.

www.instagram.com

Ortega, çalışan bir genç olarak hiçbir işi hafife almamıştır. "Yüksek meblağlar kazanmak için müşterilere istedikleri hizmeti sunmak gerekir." düşüncesini benimsemiştir. Daha 16 yaşında bunu yapmanın yollarını aramaya başlamıştır. 1950'lerde Galicia, İspanya'ya taşındıktan sonra bir dikiş kooperatifi kurmuş ve burada iç çamaşırı, bebek kıyafeti ve gecelik gibi ürünleri dikmek için dikiş becerisine sahip kişileri işe almıştır. 10 yıl sonra ilk şirketi Confecciones GOA, S.A. şirketini ailesiyle birlikte kurmuştur. 1975 yılındaysa Zara'yı kurmuştur.

3. Müşterilerin isteklerini anlamaya çalışmalısınız.

twitter.com

İlk Zara mağazasını işletirken müşterilerin defilelerde gördükleri kıyafetlerin uygun fiyatlı versiyonlarını hızlı bir şekilde almak istediklerini fark etmiştir. Böylece müşterilerin isteklerini karşılamak. için Zara'da bunu yapmaya başlamıştır. Diğer büyük markalar gibi yeni ürünler tasarlayıp mağazalara getirmek için aylar harcamak yerine bu süreci sadece 3 haftada bir tekrarlamaktadır. Ayrıca Zara mağazalarının stoklarının iki haftada bir yenilendiği söylenmektedir yani müşterilerin istekleri karşılanmaktadır.

4. Hayatınızın her alanında mütevazı olmalısınız.

www.instagram.com

Ortega çok zengin olsa da her gün yaşamının çoğunu geçirdiği La Coruña'daki bir kahve dükkanına gitmektedir. İstediği her tasarım kıyafeti giyebilecekken genelde hep mavi bir ceket, beyaz bir gömlek ve gri pantolon giymeyi tercih etmektedir. En ilginç yanı da bu kıyafetlerin hiçbirinin Zara'dan ya da diğer markalarından birine ait olmamasıdır. Ortega'nın bir sözcüsü onun her zaman hırslı olduğunu ama hiçbir zaman kişisel servetine odaklanmadığını söylemiştir. Bu kadar başarılı olmasının da onun için bir sürpriz olduğunu belirtmiştir. Covadonga O’Shea, Ortega'nın hayatını çok fazla paylaşmamasının nedeninin mütevazı olmasından kaynaklandığını söylemiştir. "Ortega, diğerlerine yüksekten bakan zenginlerden biri değildir." demiştir.

5. Asla sorumluluklarınızı bırakmamalısınız.

www.instagram.com

2012'de emekli olduktan ve son on yılda yönetimi devrettikten sonra bile şirkete karşı herhangi bir sorumluluğunu bırakmamıştır. Neredeyse her gün işe gitmektedir. Ayrıca, Zara tasarım toplantılarına katıldığı ve gelecek sezonlar için fikirlerini belirttiği söylenmektedir.

6. Çalışanlarınızla iyi geçinmelisiniz.

www.instagram.com

Ortega, her zaman öğle yemeklerini fabrikada tüm çalışanlarıyla birlikte yemektedir. Mağaza satış danışmanları müşterilerle en yakından ilgilenen çalışanlar olduğu için üst düzey yöneticilerin fikirlerindense daha çok satış danışmanlarından gelen bildirimlere göre tasarımlarına yön vermektedir.

Ortega'nın başarı dersleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım....

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Tesla'nın CEO'su Elon Musk'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com
Tesla'nın CEO'su Elon Musk'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com

👇

Amazon'un Kurucusu Jeff Bezos'tan Bir Kenara Not Etmeniz Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Amazon'un Kurucusu Jeff Bezos'tan Bir Kenara Not Etmeniz Gereken Başarı Dersleri - onedio.com

👇

Facebook'un Kurucusu Mark Zuckerberg'den Herkesin Dikkate Alması Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Facebook'un Kurucusu Mark Zuckerberg'den Herkesin Dikkate Alması Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

Başarı dersi? Biz desek aynı şeyleri bir tarafları ile gülerler, ortega deyince auuuv! :P

saian-ss

Senin de amına koyim, ZARA'nın da! Çalışanı köleleştiren mağazanın da! Gördüğünü söylememen için sus diyen hemşirenin subliminalının da! KST den sevgilerle!

Görüş Bildir