Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zaman Geçiyor, Farkında Olalım: 10 Madde ile 1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası

6.4bPAYLAŞIM

Ülkemizde %8-10 oranında görülen disleksinin ne olduğunu belirtme, bu önemli haftada hatırlatma ve farkında olma adına sizlere bu içeriği hazırladık!

"Disleksi" nedir ?

Normal ve normal üstü zekaya sahip bireylerin; okuma-yazma ve akademik becerileri öğrenirken güçlükler yaşamasına sebep olan bir algılama farklılığıdır.

1. Nasıl yani kafam karıştı, algılama farklılığı derken?

www.facebook.com

Dislektik çocuklar okuma yaparken oldukça zorlanırlar. Okuma sırasında zorlanmalarına sebep olan durumu betimlediklerinde; harflerin aralarının açıldığından, harflerin bulanıklaştığından ve hareket ettiğinden bahsederler. Bu okuma parçası çocukların betimlemelerinden yola çıkılarak oluşturulmuş ve adına nehir etkisi denilen formatta yazılmıştır.

Kaynak

(Facebook sayfalarından örnek metinleri paylaşmışlar, denemesi bedava)

Örnek

2. Zeka ile hiçbir ilgisi yok(muş)!

Disleksi (Okuma becerilerinde güçlükler)

Disgrafi (Yazma becerilerinde güçlükler)

Diskalkuli (Matematik becerilerinde güçlük)

Aslında mevzu kısa ve öz...

3. Defterleri öğretmenin “dikkatli olmalısın”ları ile dolu, imla hatalarını düzeltmekten kıpkırmızı olur.

Kaynak

4. Birçok ünlü dahide de varmış, öyle duymuştuk.

Doğru ama eksik duymuşsunuz. Her sınıfa ortalama 3 öğrenme güçlüğü çeken çocuk düşüyor. Öğretmenlerin kaç tanesi bu durumu biliyor? 

Başarısızlığı tadım tadım tadan çocuk, özgüven kaybı yaşıyor. Kendisini beceriksiz ve aptal sanarak eğitim hayatını sürdürüyor. Evet rağmen, her şeye rağmen çok da güzel işler başarıyorlar. İçlerindeki dahiyi yaşatabilenlere selam olsun. Unutmayın; damdan düşenin halini damdan düşen anlar.

5. Disleksili öğrencilerimin size söyleyecekleri var;

Erken tanı ve özel eğitim desteği, yaşanacak bir çok sorunu ortadan kaldırabilir.

6. Okuyalım, izleyelim, dinleyelim. Yeter ki bilgilenelim.

Kitap Önerisi: Disleksi İle Başa Çıkmak İçin 100+ Öneri

Gavin Reed - Arkadaş Yayınevi

Zaman geçiyor, farkında olalım.

7. "Disleksi" ne değildir ?

En çok bilmenizi istediğimiz şey belki de bu. Hastalık olmadığı için de bir ilacı yok. Bazen DEHB (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite) ile birlikte görülür. Bu durumda ilaç kullanan çocuklar vardır, ilaç dikkat ve konsantrasyon içindir.

Sizin çözüm yolunuz, her zaman tek geçerli yol değildir. Diğer çözüm yollarına ve farklı düşüncelere saygı gösteriniz.

8. Biraz Empati

9. Neden olur?

Dileksi genellikle aileden geçen genetik bir durumdur. Dislektik bir çocuğun ailesinden birinin de aynı problemlerle karşılaşmış olma olasılığı oldukça yüksektir. Fakat birçok ebeveyn kendilerinin de bir dislektik olduğunu çocuklarının aynı problemi yaşamaya başlamasıyla fark eder.

10. Bir font disleksiyi tedavi etmez, ancak empati kurmamıza yardımcı olabilir.

"Londralı grafik tasarımcı Daniel Britton’ın tasarladığı fontla yazılmış yazıları okumakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Zaten tasarımcının amacı da tam olarak bu.

Britton, fontu tasarlarken Helvetica’yı temel almış ve yazı karakterlerini disleksik birinin algıladığı şekilde yeniden yorumlamış. Yazı karakterlerinin çizgilerinin %40’ının görünmez olduğu fontun adı da beklediğiniz üzere “Dyslexia”.

Çocukluğunda kısmi disleksik olan Britton, bu konuda çevresi tarafından anlaşılmamış olmanın, tembel ya da aptal olarak algılanmanın verdiği sorunlar yaşamış.

Font her ne kadar bilimsel bulgulara dayanmasa da, disleksik olmayan kişilerin, bu rahatsızlığa sahip insanlarla empati yapabileceği bir deneyim sunuyor."

Görsel; Dyslexia Educational Pack

Bonus: Bu rehber işinize yarayabilir.

Eğer bir öğretmen veya ebeveyn iseniz, Disleksi ile bir ilginiz varsa, daha fazla bilgi nereden alabilirim derseniz; bir de bu rehbere bakın. Okuduğunuz ve fark ettiğiniz için teşekkürler.

http://www.dyspel.org/

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
4951

disleksim le yaşamayı öğrenei çok oldu artk çocuklara bakmak lazım sanırım bizden geçti

sanem-vocaloid-fanigillerden

Ben şu disleksileri hep sevmişimdir ya :) iyi empati kurabiliyorum ben.

ha2kipolat

Vay be demekki yıllarca boşa hakaret yemişim. Okuyamıyorum diye döven öğretmenden yanlış yazıyosun diye sınıftan atana mı dersin bu çocuk gerizekalı bunu alın bir tamirciye verin diyene mi dersin senden olmaz boşver bırak bu bölümü diyen üniversite hocalarıma mı dersin düzgün not tutamıyorsun işinde çok hata yapıyorsun diye azarlayan patronuma mı dersin...yıllarca eksik zekalı diye sağda solda dalga geçenlere mi dersin...hiç aklıma gelmemişti disleksi olacağım ben hep zeka özürlüyüm sanıyodum :)

yeliz-ogretmen

Çok geç gelen bir cevap olacak farkındayım , ancak yeni gördüm yorumları. Kendini keşfeden ve geçmişteki birçok bulanık ve can acıtan parçayı anlamlandıran biri daha. Umarım şu an sevdiğiniz işi yapıyorsunuzdur ve hayatınız sizi yargılamayan insanlarla çevrilidir.

ha2kipolat

Malesef doktora yapmama rağmen 2 yıla yakın iş bulamadım. Şu an mezuniyet alanımın dışında komik gelebilecek bir ücretle benimle alakasız bir işte çalışıyorum. Etrafımdaki insanlarda hala beni acımasızca ve hunharca eleştirmeye aşağılamaya çalışmaya devam ediyor. Ama alıştım sanırım artık eskisi gibi bu tür şeyleri çok problem etmiyorum ya da kabullendim diyelim.

Görüş Bildir