Yozgat'taki 3 Bin Yıllık Roma Hamamı Turizme Açılıyor

Halk arasında "Kral Kızı" adıyla da bilinen Yozgat´ın Sarıkaya ilçesindeki 3 bin yıllık geçmişe sahip hamam turizme kazandırılıyor. Erken Roma dönemine ait ayakta kalabilen nadir eserlerinden biri olan Roma Hamamı, vakti zamanında da termal tedavi merkezi olarak kullanılmış.

Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı, kazı ve temizlik çalışmaları devam eden Sarıkaya’daki tarihi Roma Hamamı kalıntılarının bulunduğu alanda incelemelerde bulunup, bilgi aldı, yapılan kazılar sonucunda bölgede yeni bulgulara ulaşıldığının müjdesini verdi. Yazıcı, tarihi Roma Hamamının bulunduğu alanda yürütülen kazı ve temizlik çalışmalarını gezip, Kaymakam Yasin Özcan ve diğer ilgililerden bilgiler aldı, önce belirli bir alanı kapsayan kazı ve temizlik çalışmalarının yeni bulgulara ulaşılmasıyla genişletildiğini söyledi.

Sarıkaya’daki tarihi Roma Hamamı kalıntılarıyla yakından ilgilenen Yozgat valisi Abdülkadir Yazıcı, fırsat buldukça ilçeyi ziyaret edip, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi ediniyor. Sarıkaya’da yürütülen kazıların son durumunu görmek üzere ilçeye giden Vali Abdülkadir Yazıcı, Kaymakam Yasin Özcan ile birlikte kazı alanını gezip, bilgi aldı. Sarıkaya’daki Roma Hamamı kalıntılarının Yozgat’ta turizmin geliştirilmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekerek, bu tip tarihi yapıdan dünyada iki tane bulunduğuna değinirken; ”Sarıkaya’daki tarihi hamamın suyu halen akıyor. Kaplıca olarak tedavi edici özelliğe sahip, bu çok önemlidir. Diğer tarihi yapıların birçoğu özelliklerinin önemli bölümünü kaybetmiş durumda” dedi.

Sarıkaya’da bulunan tarihi Roma Hamamı kalıntıları arasından çıkan doğal sıcak suyun akmaya devam ettiğini belirten Vali Yazıcı, kazı çalışmalarının bitirilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini, ancak belirli bir alanda başlayan çalışmaların her geçen gün genişlediğini kaydetti. Vali Yazıcı, ”Sanıldığı gibi Roma Hamamı kalıntılarının bulunduğu bölgeyle sınırlı bir durum yok. Daha geniş bir alan kullanıldığını yapılan kazılardan anlıyoruz. Büyük ihtimalle yaşanılan bir doğal afet sonucunda tarihi hamam çamurla dolup, üzeri kapanmış. İyi de olmuş. Çünkü açıkta kalmış olsaydı, burasını da kaçak kazılarla tahrip edebilirlerdi. Doğallığı duruyor, bu çok önemli. Sonuna kadar çalışıp, burasını gün yüzüne çıkarttığımız zaman Yozgat’ta Sarıkaya’da turizmden önemli ölçüde pay almaya başlayacaktır” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir