Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Youtube Türkiye Birbirine Girdi:'Diss'leşmeler Nasıl Başladı, Nasıl İlerledi, Nasıl Sonlandı?

1.4bPAYLAŞIM

Youtube Türkiye, son zamanlarda youtuberların dissleri ve bu disslere yapılan tepki videolarıyla çalkalanıyor. Enes Batur, Orkun Işıtmak, Berkcan Güven, Kafalar, Reynmen, Halil Söyletmez, Baturay gibi ünlü youtuberların karıştığı bu dissleşme serüveni bakalım nasıl başlayıp, nasıl ilerlemiş.

İlk olarak Reynmen ve Berkcan Güven 25 Ağustos Cuma günü, youtuberların kötü içeriklerini hedef alan #Biziz şarkısını yayınladılar. Bu şarkıda kendilerinin 1 numara olduklarını söylüyorlardı.

Klibinin güzelliğiyle de anılan bu şarkıda Reynmen ve Berkcan Güven çok iddialıydı. Youtube Türkiye'nin nirvanası olduklarını dile getirip rakip tanımıyorlardı. Fakat Reynmen ve Berkcan'ı bu şarkı yayınlandıktan sadece 5 dk sonra bir sürpriz bekliyordu. Evet, sadece 5 dk sonra Enes Batur'un neredeyse tüm youtuberları hedef alan dissi yayına girmişti.

Enes Batur'un şarkısının adı ''Youtuberların Düşüşü'' idi. Tüm youtuberları eleştiriyordu bu şarkıda.

Şarkı sözlerinin en can alıcı noktasıysa, kendisinden 5 dk önce giren şarkıda 1 numara olduğunu söyleyen Reynmen'e ''Reynmen yaptığın en iyi bu mu? Al sana en iyisi oldu bu!'' diyerek klipte de Reynmen'in ve kendi izlenmelerini karşılaştırması oldu.

Halil Söyletmez ve Burak Güngör ise 15 Eylül'de çıkarttıkları ''Youtuberların Yükselişi'' şarkısıyla pozitif bir tavır sergiliyordu. Youtube'daki kavgaları anlamsız bulan ikili herkesi övüyordu. Evet aslında bu bir diss değil, youtubedaki disslere ve kavgalara tepki şarkısıydı.

İkili şakıda birçok rapçiyi başarılı bulduklarını dile getiriyordu. Şarkıda yakındıkları konuyu en net Halil Söyletmez'in sözleri anlatıyordu: ''Anlamadım neyi paylaşamıyorlar, ufacık yerde kaynaşamıyorlar.''

Kafalar ise aynı gün yani 15 Eylül'de, Reynmen ve Berkcan Güven'in ''Biziz'' şarkısına mesaj niteliğinde olan ''Sizsiniz'' şarkısını yayınlıyordu.

Bu şarkı da oldukça sert sözlerden oluşuyordu. Kafalar ekibinden Atakan ''Koltuğa yapışıksınız hepiniz, 1 liralık videolar ne biçim geçiniz.'' sözleriyle youtuberların basit içerikler üretmesini eleştirip kendi videolarının kaliteli ve masraflı olduğunu belirtiyordu.

Orkun Işıtmak ise 16 Eylül'de yayınladığı ''Youtube Çöplüğü'' dissinde herkese çatıyordu.

Diğer platformlarda ünlü olup sonradan Youtube'a gelenleri eleştiren Orkun, Youtube'un artık çöplüğe dönüştüğünü söylüyordu. Enes Batur için ''Sesi kes, videoların cidden patates, evinin adresi clickbait dere köyü, gideceğin yer belli youtube çöplüğü.'' sözleri şarkının en dikkat çekici yeriydi.

ForeverGamers'tan olan Mami 25 Eylül'de ''Youtuberların Sonu'' dissiyle olaya dahil olmuştu.

Mami de bu dissi ile şakası olmadığını gösteriyordu. Oldukça sert bir şarkı yayınlamıştı. Şarkının en çok konuşulan bölümü de Reynmen için söylediği ''Nasılmış beleş Camaro; önce anlaşır sonra dost satar o; Scorp fenomeni olmaya benzemez aga'' kısmıydı.

Baturay da olaya Youtube Fenomenleri Diss Şarkısı lle 29 Eylül'de dahil oluyordu.

Baturay'ın dissinin aslında en can alıcı noktası başlığıydı. Baturay Youtube'da yükselip artık kendine ''fenomen'' diyenleri eleştiriyordu. Onlar fenomen ben youtuberım diyordu. O yüzden başlıkta ''Youtuberlar'' değil, ''Youtube fenomenleri'' demeyi seçmişti.

Enes Batur 29 Eylül'de bir diss daha yayınlayarak bu işin sonuna geldiğimizi belirtiyordu: ''Son Diss''

Fakat öyle olmadı, Berkcan Güven 6 Ekim'de bir diss şarkısı daha yayınlayacağını açıklamıştı. Enes Batur ''Son Diss'' ile bir daha diss yapmayacağını söylemiş ve çoğu Youtuber'u kendisinin önce yaptığı içerikleri yapmakla suçlamıştı. Olay bitmiyor sanki daha da kızışıyordu.

Derken 6 Ekim'de harika klibiyle belki de en nokta diss Berkcan Güven'den geliyordu: ''Youtube Benim İşim!''

Şarkı gerçekten hem prodüksiyonuyla, hem de alt yapısıyla şahaneydi. Duyduğumuza göre Berkcan, 20 kişilik bir ekiple çekmiş bu klibi. Her youtuber diss kliplerinde araba kullanırken Berkcan ise helikopter kullanmış. Fakat şarkıda çok çarpıcı bir detay var.  Evet, Berkcan Güven ilk disste feat. yaptığı Reynmen'e bu şarkıda diss atıyordu ve ''geri vites'' yapmakla suçluyordu Reynmen'i. Bu çok önemli bir detaydı çünkü Berkcan Güven Reynmen ie dosttu. Fakat ilk şarkılarından sonra Reynmen'in Enes ile barışmasına Berkcan Güven tepki gösteriyordu. Reynmen ise bu şarkıdan sonra instagram Stories'inden şarkıyı çok beğendiğini, fakat Berkcan'ın kendine dil uzatmasına üzüldüğünü açıklamaştı. Bununla da bitmedi, Reynmen yeni bir diss yaptığını açıkladı ve şarkısından küçük bir spoiler verdi. Bu açıklamadan anlıyoruz ki, Youtube Türkiye camiasında sular bir süre daha durulmayacak gibi. Bakalım önümüzdeki günlerde nasıl gelişmeler yaşanacak.

Sizce En Güzel Diss Hangisi?

Reynmen ft. Lil Bege - #Biziz
Enes Batur - Youtuberların Düşüşü
Halil Söyletmez ft. Burak Göngür - Youtuberların Yükselişi
Kafalar - Sizsiniz
Orkun Işıtmak - Youtube Çöplüğü
Mami - Youtuberların Sonıu
Baturay - Youtube Fenomenleri Diss Şarkısı
Enes Batur - Son Diss
Berkcan Güven - Youtube Benim İşim

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semih-sonmez1

kendidi rapçi sanan bir avuç eziğin su birinkirtisinde oynamaları...

aybars-yildirim

Sesi kes,videoların cidden 🥔 evin adresi clikbait dere köyü,gideceğin yer YouTube çöplüğü

dusuncesizdusunur

Baytar lazım mı?

red-factor

Yazık be. Cidden yazık. Diss denilince benim aklıma 90'lar sonundaki battle'lar gelir, gelecekteki nesillerde bu tipler akla gelecek. Nereden nereye geldik. Tiplere bak sen. Ama haklılar youtube yayıncıları aşırı derecede yükseldi. Öyle ki film sektörünü bile mahvettiler. Zeki Demirkubuz gibi bir adam da film çekiyor, bu tipler de...

theravenwoman

ne güzel dertler

Görüş Bildir