Görüş Bildir
Haberler
Yönetmelik Taslağı Gündemde: Her Kuyumcu Kamu Bankalarına 500 Gram Altın Yatıracak

Yönetmelik Taslağı Gündemde: Her Kuyumcu Kamu Bankalarına 500 Gram Altın Yatıracak

Batuhan
16.03.2021 - 09:04

Sürpriz yönetmelik taslağına göre, her bir kuyumcudan 500’er gram altın toplanacak. Bu yolla kamu bankalarında 20 ton altın biriktirilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Ekonomide yaşanan büyük kaynak sıkıntısına çare arayan hükümetin, Osmanlı döneminde uygulanan “salma” vergilere benzeyen yöntemle kaynak toplamak için yönetmelik taslağı hazırladığı ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan sürpriz yönetmelik taslağına göre, ülke genelinde faaliyet gösteren tüm kuyumculardan 500'er gram altını (yaklaşık 210 bin lira) kamu bankalarına yatırmaları istenecek. Altını teminat olarak yatırmayanlar kuyumculuk yapamayacak. Kuyumcular, esnafa “salma” salan düzenleme karşısında adeta şoke oldu.

Kuyumculardan yaklaşık 20 ton altın toplanacak

Kuyumculardan yaklaşık 20 ton altın toplanacak

Sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak hazırlandığı belirtilen “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik” taslağına göre kuyumcu, teminat hesabına yatıracağı altına sektörde kaldığı süre boyunca hiç dokunamayacak, işletemeyecek, kullanamayacak. Sadece faizini alabilecek. Türkiye'de yaklaşık 40 bin kuyumcu olduğu, taslağın resmiyet kazanması halinde devletin kuyumculardan yaklaşık 20 ton altın (yaklaşık 8.4 milyar lira) toplanacağı hesaplandı.

"Tüm kuyumculardan yarımşar kilo altın istenmesi insafsız ve adaletsiz bir durum"

"Tüm kuyumculardan yarımşar kilo altın istenmesi insafsız ve adaletsiz bir durum"
trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr

Yönetmelik taslağını eleştiren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Ülkenin kasasını boşaltan iktidar, kaynak arayışı için Osmanlı'daki ‘salma vergisi' gibi halkın, esnafın üzerine çökmeye başladı” dedi. Kuyumcuların hepsinin kazancının aynı olmadığını, birçok kuyumcunun yarım kilo altını devlete karşılıksız veremeyeceğini belirten Aygun, salma vergi yüzünden birçok kuyumcunun kapanacağını söyledi. Kuyumcu esnafını ziyaret ederek görüşlerini de toplayan Aygun, “Esnaf bu taslaktan çok şikayetçi. Tüm kuyumculardan yarımşar kilo altın istenmesi insafsız ve adaletsiz bir durum. Üstelik yönetmeliğe aykırı hareket edenin belgesi iptal edilip altını Hazine'ye irat kaydedilecek” uyarısında bulundu. Aygun, taslaktaki en az 20 metrekare dükkan ve lise mezunu olma şartlarının da çok ağır olduğunu belirtti.

"Biz bu altın maddesinin iptal edileceği izlenimi edindik"

"Biz bu altın maddesinin iptal edileceği izlenimi edindik"

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, düzenlemedeki 500 gram altın maddesinin çok ağır olduğunu, esnafta rahatsızlık yarattığını belirtti. Çavuşculu, “Bakanlıktaki ilgili bürokratlarla görüştük. İtirazlarımızı yerinde buldular. Biz bu altın maddesinin iptal edileceği izlenimi edindik. Zaten olacak iş değil. İnşallah düzeltecekler, orta yol bulunacak” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
135
44
23
11
6
5
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

Sırf şu haber ülke ekonomisinin ne durumda olduğunu, nasıl çöktüğünün göstergesidir. Adamlar doyma hissi olmayan varlıklar gibi.

Equal

Kuyumcu arkadaşlarımın " istikrar bozulmasın diye AKP ye verdim, istikrar çok önemli " dediği bi an olmuştu bi önceki seçimde. Kendilerine ithaf ediyorum bu ... Devamını Gör