Görüş Bildir

Yine 'Sahnedeyiz': Türkiye'den Giden Turist Mostar Köprüsü'nden Arabayla Geçmeye Çalıştı

Anasayfa
 > Sanat

Kiraladığı otomobille Bosna Hersek'in en önemli tarihi ve kültürel miraslarından olan Mostar Köprüsü'nden geçmeye çalıştığı iddia edilen bir Türk aranıyor.

Polis, kiraladığı siyah otomobille gece saatlerinde ülkenin güneyindeki Mostar şehrinin sembolü olan ve araç trafiğine kapalı tutulan tarihi köprünün üzerine çıkan Türk vatandaşı B.G.'yi bulmaya çalışıyor.

Aracın Mostar Köprüsü üzerindeki fotoğraflarının basına yansımasının ardından açıklamada yapan Hersek-Neretva Kantonu Polis Sözcüsü Ljudevit Maric, Uluslararası Saraybosna Havalimanı'ndaki bir araç kiralama şirketinden kiralandığını belirledikleri otomobili ve sürücüyü aramaya devam ettiklerini kaydederek, 'Söz konusu Türk vatandaşı ile konuştuğumuzda, niyetinin ne olduğunu, kasıtlı olarak mı yoksa yanlışlıkla mı köprüye çıktığını anlayacağız' dedi.

Tarihi köprüde hasar olup olmadığını belirlemek için çalışmalar sürüyor...

Tarihi köprüde hasar olup olmadığını belirlemek için çalışmalar sürüyor...

Maric, tarihi köprüde herhangi bir hasar olup olmadığı konusunda incelemenin devam ettiğini belirterek, zarar görmesi durumunda söz konusu kişinin bundan sorumlu tutulacağını ifade etti. 

Mimar Sinan'ın öğrencisi Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprü, sadece şehre ismini vermekle kalmayıp yıllarca medeniyetleri, kültürleri birleştiren simgelerden biri haline geldi. Bosna'daki savaşta Hırvat birliklerinin top atışları sonucu yıkılan tarihi köprü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) katkılarıyla aslına uygun şekilde yeniden inşa edilerek 2004 yılında açıldı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Mirası Listesi'ne eklendi.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
204
132
50
40
15
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Oğuzhan Çakar

Tarihi esere saygımız sonsuz ya ayak bile basmıyoruz o derece.

MBD

Komik diye oy verenlere soruyorum bunun neresi komik?

Furkan Meraklı

Kendi ülkemiz yetmedi diğer ülkelerin de içine ediyoruz