Görüş Bildir

Yine mi Kandırıldık? Gizli Modda Takibi Sürdüren Google'a 5 Milyar Dolarlık Dava

Anasayfa > Gündem

ABD'de internet tarayıcısı Chrome'un geliştiricisi Google'a gizli modda bile kullanıcıları takip ettiği gerekçesiyle 5 milyar dolarlık dava açıldı. Şirket gizli modda takibe devam etmenin bir sorun olmadığı görüşünde.

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome'daki gizli mod özelliği aslında gizli değil.

Chrome'un geliştiricisi Google'a gizli modda takibe devam ettiği için dava açıldı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde açılan davada Google'dan 5 milyar dolar tazminat ödenmesi isteniyor.

Davacıların temel argümanı ise Google'ın gizli mod özelliği üzerinden internete giren kullanıcılara takip edildiklerini bildirmemesi. Hatta davaya dosyasına göre siz takip edilmemek için beyanda bulunsanız dahi Google sizleri takip etmeye devam ediyor.

Mağdurlara 5'er bin dolarlık tazminat

Mağdurlara 5'er bin dolarlık tazminat

Google'daki bir açık nedeniyle bu bilgilerin dışarı sızdığı belirtiliyor. 5 milyar dolarlık dava sızıntıdan etkilenmiş potansiyel mağdurlara 5'er bin dolarlık tazminat öngörüyor.

Google ise kullanıcıların gerektiği kadar bilgilendirildiği görüşünde. Google açılış sayfasında üçüncü parti internet sitelerinin takibe devam edebileceğini aktarıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
3
3
2
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Semih Kurnaz

Gogle zaten bildirimlerde bunu söylüyordu ki, girdiğiniz sitelerin kayıtları çerezlerde, geçmişte ve bilgisayarınızda tutulmayacak ama hareketleriniz sunucul... Devamını Gör

bilinmiyor

gogle ve facebok ne kadar teknoloji şirketi olsalar aslında dünyanın en büyük reklam şirketleri ve reklamları daha pahalıya satmak için kullanıcıların bilgi... Devamını Gör

Semih Kurnaz

Cevabı kendin vermişsin zaten.

equanimity

bu davalardan bize neden para düşmüyo ya.