Yenilikçi Tarzıyla Müzik Dünyasına Taze Bir Soluk Getiren Yetenekli Bir Kadın: Gaye Su Akyol!

35PAYLAŞIM

İlk albümünden bu yana tarzıyla, sesiyle ve elbette duruşuyla herkesi büyülemeyi başaran bir kadın: Gaye Su Akyol

Şarkıları gerek sözleri gerek tınısıyla büyük beğeni toplarken Akyol müzik piyasasında bambaşka bir alan açarak yerini garantilemeyi başarıyor.

Bu yetenekli kadına biraz yakından bakalım...

Yetenekli müzisyen Gaye Su Akyol 1985 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

Müziği ilgisi daha erken yaşlarda başlayan Akyol ortaokuldan itibaren daha ciddi şekilde müzikle iç içe olmaya başlamış.

Eğitim hayatının tümünü İstanbul'da geçiren Gaye Su Akyol, 2007 yılında Yeditepe Üniversitesi'nin Antrolopoji bölümünden mezun olmuş.

Babası ünlü ressam Muzaffer Akyol'un da etkisiyle çocukluğundan itibaren edebiyata, şiire ve felsefeye karşı büyük bir ilgi beslemiş Akyol.

Yine Muzaffer Akyol'un kendisine Cemal Süreya, Melih Cevdet Anday, Özdemir Asaf ve Can Yücel gibi büyük isimlere dair anılarını, arkadaşlıklarını anlatması Gaye Su Akyol'un hayal gücünü derinleştirmekle kalmamış ilham kaynağı da olmuş.

Hatta öyle ki daha 6 yaşındayken sonraları kendisinin de gülerek anlatacağı "Deli Gönül" adında efkarlı bir şiir kaleme almış. 😊

Deli gönül artık çok geç elvada
Kıyamete kadar yaşanmaz bu dünya 
Yanlış yaşamak hayat gibi
Bu gözler de yanlış senin gibi

Kendi sözleriyle "Baya saçma! Henüz altı yıldır dünyadasın, artık nasıl bi sıkılmışlıksa..." diyor gülerek bu şiir için Akyol.

Daha sonraları dağılacak dört müzik grubunun içinde yer alan Gaye Su Akyol'un ilk solo albümü "Develerle Yaşıyorum" 2014 yılında yayınlandı ve bir anda adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Hâlâ ettirmeye devam ediyor ve daha uzun bir süre de ettireceğe benziyor. ❤️

Daha ilk albümüyle hem sesindeki hem de müziğindeki alışagelmedik güzellikle yeteneğini ortaya koymayı başaran Akyol herkesi kendine hayran bırakmıştı. 😍

Besteleri, sözleri ve 70'lerle bugünü harmanlayışıyla müzikseverlerin ihtiyacı olan yeniliği ortaya koymasından anlaşılacağı üzere...

günden güne yükselen başarısının ardında yeteneği kadar bu yenilikçi duruşu da var hiç kuşkusuz.

"Bir insanla gerçekten dost olabildiysen yan yanayken de yalnız kalabiliyorsun."

diyor Gaye Su Akyol kendi sözleriyle, çoğunlukla insanlarla ortak yaşadığı bir hayat içerisinde bir şeyler üretebilmek için kendisine yalnızlık alanı yaratırken zorlanmıyor fakat tamamen kabuğuna çekildiğinde de dokunulmak istemiyormuş.

Hayatın hızına kapılıp "sürekli bir şeyler yapma, üretme" telaşına kapılanlardan değil Akyol, yaratıcılığını içinden geldiği ve rahat ettiği gibi kağıda döküyor.

"Bazen uzun bir süre hiçbir şey yazmam, çizmem, sonra üst üste bir sürü şarkı… Sürekli bir şeyler yapmak zorunda da hissetmiyorum kendimi, öyle dostlar alışverişte görsün durumu yok. Aylaklık iyidir."

Bugünlerde Gaye Su Akyol gerek tarzı gerek duruşuyla birçok genç müzisyene ilham olurken onun "en büyük"lerinin başında gönüllerin sevgilisi Selda Bağcan geliyor. ❤️

Yetenekli müzisyen on parmağında on marifet olanlardan! Kalbi ve zihnindekileri kağıda dökmekte ne kadar ustaysa hayal gücünü renklere bulamakta da bir o kadar iyi.

İşleri birçok sergide görücüye çıkan Akyol'un babasıyla ortak sergisi de olmuş.❤️

2016 yılında "Hologram İmparatorluğu" albümünü çıkaran Akyol yurtdışında birçok önemli festivalde sahne alırken yabancı basında övgü dolu sözlerle anılarak ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor.

Şarkılarıyla gönülleri fetheden başarılı sanatçının müzik kariyerinin zirvelere ulaşacağı daha şimdiden besbelli...

Başarısı ve mutluluğu daim olsun! ❤️ 💐

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bugrahan-gurel

o değil de 6 yaşında o şiiri nasıl yazmış lan

tunahandolunay1

Yerlisi var

Gizli Kullanıcı

gaye su akyol hiçbir zaman zirvede olmayacak. bu ülkede yükselmenin, işini iyi yapmakla bir ilgisi yok. ancak kendisi değerli bir müzisyenimizdir. az sayıdaki sevenlerinin onu hakkıyla sevdiğini biliyorsa bu da ona yetiyordur. hep buralarda olur inşallah.

insansiniz

oha çok iyiymiş kız. ilk defa dinledim.

insansiniz

bi link koysaydınız da dinleseydik

emirkan-dilbaz

Spotify ya da iTunes gibi platformlardan albümlerinin indirip dinleyebilirsiniz.

Görüş Bildir