Görüş Bildir

Yeni ve Emziren Annelerin Tüketmesi Gereken 12 Mucizevi Besin ve İpuçları

Haberler
> Yeni ve Emziren Annelerin Tüketmesi Gereken 12 Mucizevi Besin ve İpuçları

'Sütüm yetebilir mi?'

 'Emzirirken nasıl beslenmeliyim?' 

'Yediğim yiyecekler bebeğime dokunur mu?' gibi sorular doğumdan sonra en çok aklı kurlacalayan soruların başında geliyor. Bu sorularınıza cevap verebilmek için emzirme döneminizde size ve bebeğinize yararlı olabilecek birkaç besini ve ipuçlarını şu şekilde sıraladık. İlk önce dokturunuza danışıp onayını aldıktan sonra bu besinlere başvurmanız gerektiğini hatırlatalım.

Kaynak: 1, 2, 3

1. Rezene

1. Rezene

Rezene östrojen ve prolaktin hormonlarına etki eder ve sütü artırır. Rezeneyi çay olarak tüketebileceğiniz gibi saltalarınızda kullanabilir, baharat veya yağ forumunda da tüketebilirsiniz.

2. Dereotu

2. Dereotu

A ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengindir. Süt artırıcı özelliğinin yanında yüksek besin değerleriyle anne ve bebek sağlığına katkısı oldukça büyüktür.

3. Arpa

3. Arpa
visitsteamboat.com

Eski zamanlardan beri süt artırıcı besin olarak tüketilen arpa süt salınımı için gerekli hormonlara etki ederek sütün salınımını artırır.

4. Baklagiller

4. Baklagiller

Lif, kalsiyum ve demir yönünden oldukça zengin olan baklagiller anne sütünün kalitesini artırır.

5. Dut

5. Dut

En iyi süt artırıcı besinlerden birisi olarak bilinen dut aynı zamanda antioksidan özelliğiyle bebeği ve anneyi hastalıklardan korumakta etkilidir.

6. Fındık ve ceviz

6. Fındık ve ceviz

İyi birer vitamin, protein, mineral, kalsiyum kaynağıdırlar. İçerdikleri aminoasitler sayesinde sütün kalitesini artırırlar.

7. Yeşil yapraklı sebzeler

7. Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler mineral ve vitamin açısından oldukça zenginlerdir. Sütün kalitesini ve miktarını artırırlar. Vücudu korur ve sindirimi düzenlerler.

8. Pancar

8. Pancar

Tıpkı havuç gibi beta karoten kaynağıdır. Bebeğin kemik ve kas gelişiminde oldukça etkili bir besindir. Meme ucu iltihabı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcıdır. Süt kanallarını açar.

9. Yağlar

9. Yağlar

Vücut için faydalı olan yağ asitlerini karışılarlar. Sütü yağlandırır. Anneye enerji verirler aynı zamanda sinirleri rahatlatarak depresyon ve stresin önüne geçilmesinde rol oynarlar.

10. Balık

10. Balık

Haftada en az iki kere balık tüketimi bebeklerin beyin ve göz gelişimleri için oldukça önemlidir.

11. Kimyon

11. Kimyon

Yüksek miktarda demir içerir. Süt üretimini ve sütün kalitesini artırır. Bebekte gaz oluşumunu önler ve bebeği rahatlatır.

12. Hurma

12. Hurma

İçerdiği potasyum sayesinde bebeklerin büyümelerinde oldukça önemli rol oynar. Antiseptik özelliğiyle lohusa yaralarının geçmesine yardımcı olur ve sütü arttırır.

13. Yeterli miktarda sıvı aldımınıza özen gösterin.

13. Yeterli miktarda sıvı aldımınıza özen gösterin.

Bol miktarda su tüketin. Çok şekerli ve katkı maddesi içeren içeceklerden kaçının. Daha çok doğal olan meyve sularını tercih edin.

14. Süt ve süt ürünlerini günlük olarak tüketmeye özen gösterin.

14. Süt ve süt ürünlerini günlük olarak tüketmeye özen gösterin.

15. Stresten uzak durun.

15. Stresten uzak durun.

Yeni anneler için bu her ne kadar zor olsa da stres vücudunuza ve bebeğinize fazlaca zarar verir. Süt üretiminizi de olumsuz etkiler. Kendinizi rahatlatmaya çalışın, gerekirse uzmanlardan yardım alın.

16. Vitaminlere dikkat!

16. Vitaminlere dikkat!

Dışarıdan alacağınız vitamin takviyelerinden önce mutlaka doktorunuza başvurmayı unutmayın.

17. Tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın.

17. Tercihinizi sütlü tatlılardan yana kullanın.

Tatlı krizlerinizi bastırmak için sütlü tatlılara yönelin.

18. Meyveleri es geçmiyoruz.

18. Meyveleri es geçmiyoruz.

Meyveler tatlı krizlerinize doğal çözüm olabileceği gibi, bazı meyvelerin süt artırıcı özellikleri olduğunu da unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
169
50
15
14
14
12
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?