Yeni Nesil Gümbür Gümbür: Z Kuşağının Şu Anki Yetişkinler İçin Yaptıkları Eleştirileri Öğrenmeye Hazır mısınız?

38PAYLAŞIM

Hep biz onları eleştirecek değiliz ya.

Nesiller arası çatışma internet çağında azalacağı yerde çok daha fazla arttı.

Öncelikle bu jenerasyon tabirlerini bilmeyenler için kısaca açıklayalım.

Bu tabirler karışmış olsa da, aslında her jenerasyonun kendi adı var. 

Boomer: Dünya savaşları sonrası yaşanan nüfus patlamalarına "baby boom" deniyor. Savaş sonrası nesiller de "boomer" oluyor. Günümüzde 1946 ve 1964 arası doğan nesil "boomer" olsa da, internette eski kafalı insanlar için de kullanılıyor.

X kuşağı: Boomer kuşağının ardından gelen ve 1980'e kadar doğanları kapsayan X kuşağı çalışkan, disiplinli bir kuşak olarak biliniyor. 

Y kuşağı: 1980-2000 yılları arasında doğan ve "millenial" (milenyal) kuşak olarak bilinen bu kuşak teknolojiyle haşır neşir olan ve günümüz yetişkinlerini oluşturan kuşak. 

Z kuşağı: Yakında Z kuşağının sayı olarak Y kuşağını geçeceği ön görülüyor. 2000 sonrası (kimilerine göre 1995) doğan nesli tanımlayan Z kuşağı günümüz gençlerini tanımlıyor. Teknolojinin ve tüketim çağının içine doğan Z kuşağı, X ve Y kuşağı ile sürekli çatışıyor.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Z kuşağı, gün geçtikçe popüler platformları ele geçiriyor.

Örneğin günümüzün en popüler sosyal medya platformu TikTok, Z kuşağı ile bu kadar büyüdü. Gençler bu platformda şimdiki yetişkinler hakkında eleştirilerini de dile getiriyor. Bugüne dek hep onlarla ilgili eleştirileri gördük. Peki gençler en çok neleri eleştiriyor?

"Kahvemi içmeden güne başlayamam"

Gençler, yetişkinlerin kahve takıntısıyla kafa buluyor. Kendileri de Dalgona kahvesi adında farklı bir kahve türü icat eden gençler, kahve sevgisini abartılı buluyor.

"34 yaşındayım ve tam bir Hufflepuff'ım"

Gençler yetişkinlerin Harry Potter sevdasını anlamıyor. Onlar dünyayı anlayacak yaşa geldiklerinde serinin son filmi bile vizyondan geçmişti. Bu sebeple kendi çocukluklarında bu filmler ve kitaplarla büyüyen neslin ilgisini saplantılı buluyorlar.

"En sevdiğim tatlıya göre evleneceğim kişinin burcunu öğrendim"

İnternetteki eğlenceli testleri genç yaşlı herkes seviyor. Ancak görünen o ki Z kuşağı bu durumla dalga geçmeyi seviyor.

"Yetişkinlik, fatura ödeme, yemek yapma, para biriktirme falan"

İngilizce'de yetişkin kelimesi "adult"tan türeyen adulting, bizde zaten yetişkinlik olarak var olan bir kelime. Y kuşağının bir türlü yetişkin hissedememe, yetişkinliğe geçememe durumunu Z kuşağı haliyle anlamıyor. Bu mücadeleyi komik görüyorlar.

"Çocuğumun adını Khaleesi koyacağım"

Gençler şu sıralar bebek sahibi olan yetişkinlerin çocuklarına verdikleri isimlerden rahatsız. Aslına bakarsanız yeni nesil imiler pek çok insana tuhaf geliyor. İronik olan ise Z kuşağının da büyük bir kısmının isimlerinin bir dönem böyle tuhaf karşılanan isimler olması.

"Y jenerasyonunun bir hata olduğu konusunda bütün jenerasyonlar hemfikir"

Z kuşağı işi abartarak milenyal kuşağın son dönem nesiller arasında bir hata olduğunu düşünüyor ve bu fikre diğer jenerasyonların da katılacağını öne sürüyor.

"90'lar çok başkaydı"

2000'leri bile doğru düzgün hatırlamaya yaşları yetmeyen ve 2010'lar çocuğu olan Z kuşağı 90'lar ve 2000'ler nostaljisini anlamsız buluyor. Y kuşağının bu yılları fazla abarttığına ve 90'lar çocuğu olmaktan gurur duymalarını utanç verici olduğuna inanıyorlar.

"Aslında bir teknoloji start-up'ı kurmak lazım"

Y kuşağının sürekli girişimcilik hakkında konuşması ve çoğunlukla hiçbir şeye girişmemesi Z kuşağının sinirlerini bozuyor. Z kuşağının bir diğer rahatsızlığı da yetişkinlerin sürekli yalan söylemesi. Yalandan nezaket, görgü kuralı gibi dertlere genellikle sahip olmayan gençler yetişkinleri ikiyüzlü buluyor.

"Tiktok dansları çok aptalca"

Z jenerasyonu açıkça Y jenerasyonuna "siz zamanında kendi yaptığınız saçmalıklara bakın" diyor.

Bu eleştirilere katılanlar kadar, karşı çıkanlar da çok.

Y jenerasyonunu Bommer, Z jenerasyonunu is X jenerasyonu yetiştirdi. Bu yüzden kendinden bir üst nesle öfkelenmek anlamsız. Y kuşağı bu eleştirilere genel olarak "bir 10 yıl ve bolca hayat tecrübesinden sonra görüşelim" diyor.

Siz ne diyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isimsiz-insan

jenerasyon insanları kutuplaştırıyor hepimiz insanız işte lan jenerasyon ne? saçma sapan şeyler uydurmayın

samira-ayakta

Bence genelleme yapmaya gerek yok bende Z kuşağıyım herkese ve herşeye saygı ve hoşgörü ile yaklaşıyorum.Atatürk'ün gençliği bize emanet ettiğini ve ona sahip çıkacağını da biliyorum Z kuşağıyım gayet iyiyim diğerlerine göre tabiiki aramızda çok salak saçma davranan ergenler var onları bende savunmuyorum ama ben şahsen gayet bilinçli yetişeceğimi düşünüyorum her ne kadar kötü bir durumun içinde olsakta.

subem3

Bir Z kuşağı olarak bunların çoğuna katılmıyorum, ama bence Z kuşağı büyümekte zorlanıyor yada istemiyor...

ladystardust_

Z kuşağındanım 60 lar 70 ler müzik film hakkında fikir sahibiyim sosyal medyanın sahte yüzünün farkındayım popüler kültürün üstümüzdeki etkinin de farkındayım ancak insanları ayrıştırmayı etiketlemeyi genellemeyi sevmiyorum siz de deneyin herkes aynı olmak zorunda değil herkes aynı düşüncede olmak zorunda da değil

nurgul-canan-sonmez

her neslin batırdığı konular var bence böyle kutuplaştırma yapmak saçma

Görüş Bildir