Görüş Bildir
Haberler
Yeni Eğitim Öğretim Yılında Okullarda Disiplin Cezaları Artıyor

Yeni Eğitim Öğretim Yılında Okullarda Disiplin Cezaları Artıyor

ATKN
02.07.2015 - 10:54 Son Güncelleme: 02.07.2015 - 11:43
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Okulda çekilen görüntü ve fotoğrafları sosyal medyada paylaşan öğrenciler, disipline sevk edilecek. Sosyal medyadan iftira atan, sarkıntılık yapan, bu mesajları yayan uzaklaştırılacak.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun haberine göre Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte dikkat çeken bazı değişiklikler şöyle:

30 günü geçen sınıfta kalacak

Devamsızlık nedeniyle sınıfta kalma süresi 45 günden 30’a indi. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. Raporlu olarak 60 gün devamsızlık yapılabilecek.

'Ahlak ve adap' kriteri

Milli ve manevi değerlerin yanı sıra genel ahlak ve adaba uygun olmayan, yanlış algı oluşturabilecek tutum ve davranışlarda bulunmak da okuldan uzaklaştırma nedeni olarak sayıldı.

'Bölücü' mesaj atan okuldan atılacak

'Bölücü' mesaj atan okuldan atılacak

Sosyal medya yoluyla bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içerikler oluşturmak, bunları çoğaltmak, yaymak ve ticaretini yapan öğrencilere ise okuldan atılma cezası verilecek. Atılan dönemeyecek.

Nakiller aylık yapılacak

Eski yönetmeliğe göre haftalık yapılan nakiller artık aylık yapılacak. Okullar, ayın son iş gününde velilerin bir ay boyunca yaptığı nakil başvurularının listesini yayımlayacak.

Ortak derse ortak sınav

Ortak derse ortak sınav

Okuldaki ortak derslere ortak sınav yapılacak. Her dönemin sonunda her dersten not yükseltmek isteyen öğrenciler için ortak sınav yapılacak.

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarından liseye geçişte özel yetenek ve beceri sınavı yapılacak. Liseye yetenek ve beceri sınavıyla geçiş yapılabilecek. Her dersten en az 2 yazılı sınav zorunlu olacak. Seçmeli ders seçimleri ikinci dönemin ilk haftasında yapılacak.

Dönem sonunda not yükseltmek isteyen öğrencilere her dersten ortak sınav yapılacak. Doğrudan sınıf geçmek için iki dönem puanı bulunma zorunluluğu getirildi. 

Dönem ortası gelene birincilik yok

Okul birinciliği için, 10 puandan fazla davranış puanı indirilmemiş olması şartı getirildi. Ayrıca dönem ortasında nakille gelen öğrenci okul birincisi olamayacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kullananın yanında olana da ceza

Kullananın yanında olana da ceza

Tütün ve tütün mamulleri ile bağımlılık yapacak her türlü maddeyi kullanmanın ve yanında bulundurmanın yanı sıra artık kullananların yanında olmak da cezalandırılacak. 

Altı derste sınıf tekrarı

Bir sınıftan diğerine en fazla 3 dersten sorumlu olarak geçebilecek. Alt sınıflardan kalınan derslerle birlikte toplamda 6 dersten fazla başarısız olanlar sınıf tekrarı yapacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
21
18
15
7
4
4
Yorumlar Aşağıda
Reklam