Yeni Bir J.R.R. Tolkien Kitabı Geliyor

-

J.R.R. Tolkien’in tamamlama fırsatını bulamadığı projelerinden biri olan The Story of Kullervo, 27 Ağustos’ta yayınlanıyor.

Yazarın 1914 yılında Oxford’da öğrenciyken yazmaya başladığı, Tolkien uzmanı yazar Verlyn Flieger tarafından daha sonra düzenlemeleri yapılan hikayenin bir kısmı, 2010 yılında Tolkien Studies serisinin yedinci bölümünde karşımıza çıkmıştı.

Finlandiyalı Elias Lönnrot’un 19. yüzyılda Finlandiya halk hikayelerinden derlediği epik destan The Kalewala’dan uyarlanan The Story of Kullervo, Tolkien’in Orta Dünya ile ilgili hikayelerinin ortaya çıkmasında da önemli rol oynadı.

27 Ağustos’ta İngiltere’de HarperCollins tarafından yayınlanacak The Story of Kullervo, doğaüstü güçlerle lanetlenmiş bir yetimin etrafında gelişen olayları anlatacak.

Kitaptaki öykü kısaca şöyle;

Untamo karanlık bir büyücüdür. Untamo, Kullervo’nun babasını öldürmüş, annesini esir almış, üç defa da Kullervo’yu öldürmeye çalışmıştır ancak Kullervo, Wanona isimli ikiz kardeşinin sevgisi ve Musti isimli büyülü güçlere sahip siyah köpeği sayesinde kurtulmayı başarmıştır. Kullervo, esir olarak satıldığı gün babasının intikamını alacağına dair yemin etmiştir fakat intikam günü geldiğinde kaderin zalimliklerinden kaçış olmadığını öğrenecektir.

Kalervo’nun oğlu Kullervo, Tolkien’in belki de en karanlık ve en trajik kadere sahip karakterlerinden birisidir. Tolkien, Kullervo hakkında, “Doğaüstü güçlere ve trajik bir kadere sahip şanssız bir yetim” demiştir.

Kullervo’nun hikayesi, Silmarillion kitabındaki kahramanlardan olan Túrin Turambar’ın da hikayesinin erken dönem versiyonu gibi görünüyor.

Kitabın 27 Ağustos'ta İngiltere'de, 13 Ekim'de ise Amerika'da raflarda olması planlanıyor. isterseniz buradan ön sipariş verebilirsiniz.

PlayTuşu ve FRP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltere
Görüş Bildir