Yeni Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu: 31 Bin 343 TL! Ücret 6 Ayda Bir Artacak

 > -

Anadolu Ajansı(AA) Editör Masası'na konuk olan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni bedelli askerlik ücretini açıkladı. Paylaşılan şemaya göre hesap yapıldığında yeni bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 TL oldu. Bu ücret her 6 ayda bir memur maaşı göstergelerine göre artacak. 

Akar ayrıca yeni sistemde bedelli askerlik yapacak olanların ödeyeceği ücretin hesaplanmasını şema üzerinden gösterdi.

Yeni bedelli askerlik detayları ile ilgili Bakan Akar'ın yaptığı açıklamaları aşağıdaki haberimizden okuyabilirsiniz.

Bakan Akar Yeni Askerlik Sisteminin Detaylarını Açıkladı: 'Erbaş ve Er ile Bedelli Olanlarda Temel Eğitim Bir Ay' - onedio.com
Bakan Akar Yeni Askerlik Sisteminin Detaylarını Açıkladı: 'Erbaş ve Er ile Bedelli Olanlarda Temel Eğitim Bir Ay' - onedio.com

Hulusi Akar'ın açıkladığı şemaya göre 40.000 gösterge X(çarpı) memur maaş kat sayısı X 6 işleminden çıkan sonuç doğrultusunda bedelli askerlik ücreti belirlenecek.

Bu hesaplamaya göre bugün itibarıyla yeni bedelli askerliğin ücreti 31 bin 343 TL oldu. Bu ücret, memur maaşlarının değişmesi nedeniyle her 6 ayda bir artacak.

Milli Savunma Bakanlığı güncel duyuruları ve ücretleri düzenli olarak duyuracak. Yeni sistem bedelli askerlik yapacak herkesin de temel askerlik eğitimi almasını içeriyor.

Akar, AA Editör Masası'nda yeni bedelli askerlik sistemi üzerinde çok çalıştıklarını, ilgili kurum ve kuruluşlar ile ilgili bakanlıklarla yoğun çalışma yaptıklarını ve olabildiğince modern verileri kullandıklarını dile getirdi. 

"Burada birinci iş öncelikle risk, tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin etkin, caydırıcı ve saygınlığına halel getirmeyecek şekilde; fakat diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık." diye konuştu.

Milli Savunma Bakanlığı resmi web sitesinde paylaşılan yeni askerlik sistemi de aşağıdaki şekilde oldu.

Temel eğitim lise mezunları için de 1 ay oldu. Yedek astsubay olacaklarda ise temel eğitim süresi 2 ay. 

Lisans ve lisansüstü ve meslek yüksekokulu mezunları da 6 ay erlik yapabilecekler.

Peki yeni sistem ne zaman devreye girecek?

Geçtiğimiz haftalarda özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni askerlik kanunu için Meclis'in açılışını işaret etmişti.

İlk işlerinden birisinin bu olacağını belirten Erdoğan, "Seçim sonrasında da bunu inşallah Meclis tekrar açıldığında kanunlaştırarak, yani ilk işlerimizden birisidir, diyebileceğim inşallah kanun bu olacaktır" sözlerini kullanmıştı.

Daha önce yapılan açıklamalarda da takvimlerin seçim sonrasını gösterdiğini sizlerle paylaşmıştık.

Beş Soruda Yeni Askerlik Sistemi: Ne Zaman Meclis'ten Geçecek, Bedelli Kalıcı Olacak mı? - onedio.com
Beş Soruda Yeni Askerlik Sistemi: Ne Zaman Meclis'ten Geçecek, Bedelli Kalıcı Olacak mı? - onedio.com

Peki siz yeni bedelli askerlik ücreti hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum kısmında paylaşın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir