Yemek Yapma Konusunda En Çok Yapılan 12 Hata ve Bunları Düzeltme Yolları

-

Yemek yaparken, pişirirken çok sık yaptığımız hatalar var. Fakat bunları bilen kişi sayısı o kadar da çok değil. İşte severek takip ettiğimiz Buzzfeed'in derlediği, sizler için düzenlediğimiz çok sık yapılan hatalar ve bunları düzeltme yolları... Şimdiden afiyet olsun!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/melissaharrison...

1. Aşırı yoğunluktaki tava

Bu, sac tavalardan kızartma tavasına hepsinde geçerlidir. Kural basit: Yeteri kadar alan bırakırsanız, yemeğinizin yanmasını engellemiş olursunuz. Tavuk budu gibi yiyeceklerde ekstra alan, tavadaki ısının eşit dağılımını sağlar ve böylece yiyeceğinizin iki tarafı da eşit ve kolay bir şekilde pişmiş olur.

2. Olması gerekenden daha az tuz kullanmak

Tuz, makarnaya lezzet verir. Üzerine ne kadar salçalı sos dökerseniz dökün, tuz kullanmadan pişirilen makarnanın erişteden bir farkı yoktur. Peki ne kadar tuz kullanacağız? Damak zevkinize göre değişir. Fakat ideal olan, 500 gram makarna için 1,5 yemek kaşığı tuzdur. Ayrıca pirinç pilavı gibi aynı tür pişirme tekniklerinin kullanıldığı bütün yemeklerde suyu yumuşatmak için tuz kullanabilirsiniz.

3. Pişirdiğiniz her yemeğe natürel sızma zeytinyağı kullanmak

Natürel sızma zeytinyağı, diğer bazı yağlara oranla daha düşük ısıda yanıyor. Özellikle az yağda fakat yüksek ateşte biftek gibi şeyler kızartmak istediğinizde, yüksek ısının üzerine bu yağlardan kullanmak güzel sonuçlar vermeyecektir.

4. Kuru bileşenleri, sıvı ölçü kabında ölçmek

Konu fırında bir şeyler pişirmeye geldiğinde, kullandığınız malzemelerin ölçüsünün doğru olması en önemlisidir. Kuru bileşenler için (un gibi) en doğru yol, kaşık ve seviye yöntemidir. Tek sıkıntısı, taşanları kazıyarak çıkarmak olsa da doğru ölçüyü tutturmanız açısından en doğru yöntemdir.

5. Sıcak tavaya soğuk et koymak

Veya ızgaraya, fırına... Buzdolabından yeni çıkardığınız eti bir anda sıcak tavaya koyduğunuzda, etin dış yüzeyi normalden çok daha hızlı pişmesine rağmen içi hala pişmemiş olacaktır.

6. Veya sıcak yemeği buzdolabına koymak

Yemekleri, sosları veya çorbaları buzdolabına koymadan evvel yeteri kadar soğuduğundan emin olmalısınız.

7. Crockpot kullanırken işlem sırasını görmezden gelmek

Crockpot kullanırken işlem sırasını görmezden gelmek
Crockpot kullanırken işlem sırasını görmezden gelmek
Crockpot kullanırken işlem sırasını görmezden gelmek

Crockpot gibi yavaş pişiren elektrikli tencerelerde, süt ve peynir gibi süt ürünlerini kullanırken dikkatli olmak gerekir. Süt ve süt ürünlerini pişirme işleminin sonuna doğru eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, yüksek ısıya uzun süre maruz kalacakları için süt ürünlerinin kesilmesine neden olursunuz. Aynı durum küçük sebzeler, hazır makarnalar ve pişirilmiş fasulyeler için de geçerlidir.

8. Her zaman yapışmaz tava kullanmak

Yapışmaz tavalar yumurtalar, krepler ve yumurtalı ekmekler için mükemmel olmasına rağmen her zaman kullanılması mümkün değildir. Bu tavalar, özel bir sıcaklık verebilecek şekilde üretilmiştir. Normal tavalar kadar sıcak değildir. Bu sebeple, bu tavaları yüksek sıcaklık gerektiren yiyeceklerde kullanmamalısınız.

9. Sarımsağı çok erken eklemek

Sarımsak çok hızlı piştiği için, bir çok tarifte sarımsağı en son eklemeniz gerektiği söylenir. Özellikle dövülmüş sarımsağı yüksek ısıda bir tavaya ekleyecekseniz, bu altın kuraldır.

10. Yeşillikleri ve mantarları hala yaş iken sotelemek

Yeşillikleri ve mantarları sotelemeden hemen önce yıkıyorsanız, tavaya atmadan evvel iyice kuruduklarından emin olun. Aksi takdirde yağ ile karıştıklarında buharlaşmaya, yağ sıçramasına ve sulanmasına neden olursunuz.

11. Pişirdikten sonra etin dinlenmesine izin vermemek

Pişirdiğiniz eti dilimlemeden evvel birkaç dakika beklemeniz daha iyi sonuçlar verecektir. Özsuyu yeniden dağılır ve sonunda daha lezzetli bir tat elde edersiniz. Bu sırada kendinize bir içecek alıp, beklemenin tadına varabilirsiniz.

12. Daha uzun süre taze kalması için neredeyse her şeyi buzdolabında saklamak

Her şeyi buzdolabında saklamak doğru değildir. Alton Brown'a göre domatesleri buzdolabında saklamamalısınız. Buzdolabına konulmaması gereken diğer yiyeceklerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marblegurl

İçerik, sırası da dahil olmak üzere Buzzfeed'den çarpılmış.

polonyalimendil

zaten kaynak gösterilmiş sevgili kardeşim. ben hazırladım diye bir iddia yok. içeriğe odaklanmayı tercih etsen daha güzel bir hayatın olur inan bana. Milletçe en büyük sıkıntımız bu zaten, aşamıyoruz.

marblegurl

Alelacele okudum, ön yargılı yaklaştığım için suçumu da kabul ediyorum fakat şunu belirteyim: Orijinal içerik linkler ile dolup taşıyor, bu linkler olmadan ana içerik biraz haliyle havada kalıyor. Mesela aşağıda Xoxo'nun yorumunda bahsettiği maddenin aslında bir grafiğe bağlantısı var. Bu bir yana kaynak linki gerçekten çok küçük yazılmış, okumakta sorun yaşıyorum.

gurbagi

Bazı insanların yemek yapması zaten en büyük hata gsgdghd

busrax

Domatesi buzdolabında saklamamak? Ha ha ha NO!

Gizli Kullanıcı

Verilen bağlantıda ekmeği de buzdolabına koymayın diyor. Dışarıda 2-3 günde küflenen ekmek dolapta 10 gün duruyor 10!

Görüş Bildir