Yarım Milyon Mülteci Avrupa'ya Ulaştı

 > 
30PAYLAŞIM

Fotoğraf: Reuters

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre 2015 yılında Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan mülteci sayısı yarım milyona yaklaştı.

Cenevre merkezli Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan mülteci sayısını 464 bin 876 olarak açıkladı. Bu mültecilerin arasında yaklaşık 200 bin Suriyeli (en az 182 bin)  bulunuyor.

IOM'ye göre, yıl başından beri Avrupa'da denizyoluyla en fazla mülteci Yunanistan'a gitti. Yunanistan'a bu yıl 340 bin 991 mülteci giriş yaptı. Bunların yaklaşık 176 binini Akdeniz üzerinden giden Suriyeliler oluşturdu. İtalya'ya ise Akdeniz'i geçerek 121 bin 619 mülteci ulaştı. İspanya'ya 2 bin 166, Malta'ya 100 mülteci gitti.

Akdeniz’de 2 bin 812 kişi boğuldu

Fotoğraf: AP

IOM verilerine göre 2015'te in başından bu yana Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de boğulan mülteci sayısı 2 bin 812.

İtalya'ya bu yıl içinde denizyoluyla ulaşmaya çalışırken 2 bin 620, Yunanistan'a ulaşmaya çalışırken 167, İspanya'ya ulaşmaya çalışırken ise 25 kişi boğuldu.

Ege Denizi'nde 167 göçmen boğuldu

Yunanistan'a ulaşmak için Türkiye'den yola çıkan çoğunluğu Suriyeli 167 mülteci ise bu yıl Ege Denizi'nde boğuldu.

Dünya genelinde ise 3 bin 840 mülteci denizde hayatını kaybetti.

En çok Suriyeli Yunanistan’da

Fotoğraf: Reuters

Ülkelerinden kaçan 6 bin 710 Suriyeli İtalya'ya, 175 bin 375 Suriyeli ise Yunanistan'a ulaştı.

Avrupa’ya ulaşan mültecilerin dağılımında Suriyelileri en çok 50 bin 177 kişi ile Afganistan, 30 bin 708 kişi ile Eritre'den gelenler takip etti.

'Kâfir Avrupa'ya gitmeyin' diyen IŞİD mültecileri 'topraklarına' çağırdı

İnternetten beş video yayınlayan terör örgütü IŞİD, "Kâfirlerin ülkelerine gitmek için Müslüman topraklarını terk etmenin günah olduğunu" söyledi, mültecileri kendi kontrolündeki topraklara göç etmeye çağırdı.

Yayımlanan beş videoda IŞİD militanları, mültecilerin Avrupa'ya gitmeleri durumunda küçük düşürücü muamele ve ayrımcılıkla karşı karşıya kalacaklarını ifade ediyor.

16-17 Eylül tarihlerinde Suriye, Irak ve Yemen'deki IŞİD militanları tarafından yayımlanan videolarda 'İslam'a uygun, Şeriat kanunlarının en doğru şekilde uygulandığını' söylediği IŞİD kontrolündeki topraklara gitmeleri tavsiyesinde de bulunuluyor.

Bianet ve Sputnik

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir