Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yargıtay ‘Ucube’ İçin ‘Eleştiri’ Dedi, Tazminat Kararını Bozdu

 > 
37PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kars’taki ‘İnsanlık Anıtı’na ‘Ucube’ dediği için tazminat ödemesine ilişkin karar Yargıtay’dan döndü. Yargıtay, kararında “Sanatçıların ve siyasi kimliğe sahip kişilerin eleştirilere açık olması gerektiği gözetilerek istemin tümden reddine karar verilmesi gerekirken kısmen kabulü yerinde olmamış bu nedenle kararın bozulması gerekmiştir” ifadesini kullandı.

Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ heykeline ‘Ucube’ dediği gerekçesi ile heykeltıraş Mehmet Aksoy’a 10 bin TL manevi tazminat ödemesine ilişkin mahkeme kararı oyçokluğuyla Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nce bozuldu.

Bozma kararında, Erdoğan’ın kullanmış olduğu ‘Ucube’ sözcüğünün genel bir eleştiri ve değerlendirmeye ilişkin bulunduğu ifade edildi. Bu açıklamaların davacının kişiliğine yönelik olmadığı, bu haliyle söylemlerin davacının kişiliğine yönelik bir saldırıoluşturmadığı ifade edildi. Kararda, “Sanatçıların ve siyasi kimliğe sahip kişilerin eleştirilere açık olması gerektiği gözetilerek istemin tümden reddine karar verilmesi gerekirken kısmen kabulü yerinde olmamış bu nedenle kararın bozulması gerekmiştir” denildi.

Aksoy hakaretten yargılanacak

3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 bin TL tazminat ödemesine hükmetmesinin ardırdan bir röportajında “Haram parayı heykele yatırmam” diye konuşan Mahmet Aksoy, bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile mahkemelik olmuştu. Aksoy, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Erdoğan'ın 10 bin TL tazminat ödemesine karar verilmişti

Heykeltıraş Mehmet Aksoy,  ‘İnsanlık Anıtı’ heykeli için ‘Ucube’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı. İstanbul 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, Erdoğan’ın, heykeltıraş Aksoy’a 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar vermişti. Mahkeme, ‘ucube’ sözcüğünün olumsuz anlamına vurgu yapıldığını belirtmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir