Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yapılan Son Çalışmalar İstanbul'un Dünyanın En Gürültülü 5. Şehri Olduğunu Gösteriyor!

123PAYLAŞIM

"Çevre kirliliği" ifadesi çoğumuza yalnızca görsel bir çağrışım yapıyor olsa da, gürültü kirliliği çağımızın gözardı edilen en büyük problemlerinden biri olmayı sürdürüyor. İşte yapılan son çalışmaya göre dünyanın en gürültülü kentleri ve çevre kirliliğinin ulaştığı tehlikeli boyut:

Araştırma kapsamında Mimi isimli işitme testi uygulamasına sahip 200,000 kullanıcının verileri incelendi.

Elde edilen veriler, Çin'in Guangzhou kentinin dünyanın en yüksek gürültü kirliliği oranına sahip kenti olduğunu gösterdi. Değerlendirmeye dâhil edilen büyük kentlerden en az gürültülü olanının ise İsviçre'nin Zürih kenti olduğu tespit edildi.

Uygulamadan alınan veriler ayrıca Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Norveçli araştırma şirketi SINTEF'in ulaştığı sonuçlar ile birleştirildi.

Ve netice olarak 50 dünya kentinin dâhil edildiği bir liste ortaya çıkarıldı. İşte Çin'in Guangzhou kentinden sonra dünyanın en gürültülü kentleri:

2) Delhi

3) Kahire

4) Mumbai

5) İstanbul

6) Pekin

7) Barselona

8) Meksiko

9) Paris

10) Buenos Aires

Zürih'in ardından sıralamaya katılan en sessiz şehirler ise şu şekilde:

2) Viyana

3) Oslo

4) Münih

5) Stockholm

6) Düsseldorf

7) Hamburg

8) Portland

9) Köln

10) Amsterdam

Gürültü kirliliğinin üzerimizde yarattığı en büyük problemlerden biri işitme kaybı.

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünya çapında 360 milyon insan gündelik yaşamlarını etkileyecek derecede duyum kaybına sahip ve bunlar arasından 32 milyonu çocuk yaşta. Mimi raporlarına göreyse bugün şehirlerde yaşayan insanların büyük kısmı, 10-20 sene sonra sahip olmaları normal sayılabilecek derecede duyum kaybından muzdarip.

Gürültü kirliliğinin sebep olduğu bir başka önemli problem ise psikolojiye olumsuz etkileri.

Gürültü kirliliği yalnızca duyum kaybına sebep olmakla kalmıyor, aynı zamanda şehirli insanların daha huzursuz ve kaygılı olmasına yol açıyor. Yapılan araştırmalar, gürültü seviyesinin kentli insanların anksiyete seviyelerinde artışa sebep olduğunu gösteriyor.

Duyum kaybına dair elde edilen ürkütücü veriler ise şu şekilde:

Avusturya'nın Viyana kentinde yaşayanlar, ortalama 10 sene sonra sahip olmaları gereken duyma kaybıyla listenin en alt sırasında yer alıyorlar. Hindistan'ın Delhi kentinde yaşayanlar ise duyum kaybı açısından 20 yıl daha yaşlı oldukları için listenin ilk sırasındalar.

Bu durumu değiştirmenin tek yolu ise işitsel uyaranlara karşı toplumca daha duyarlı hâle gelmek.

Başta da söylediğimiz gibi, görsele daha çok önem veren kültürümüz sebebiyle gürültü kirliliği üzerine pek az düşünüyoruz. Hatta kimi zaman otomobilimizin daha gürültülü bir motora, kulaklıklarımızın ise daha yüksek ses verme özelliğine sahip olmasını tercih ediyoruz. Ancak elde edilen verilerin de gösterdiği gibi tüm bunlar bizlere büyük zarar veriyor ve bu zarar her geçen gün katlanarak artıyor. Umuyoruz ki bu konudaki farkındalığımızın ve sağlığımıza verdiğimiz önemin artacağı günler bizleri bekliyordur...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

O değil de sessiz şehirler listesinde Lichtenstein'ın Vaduz kenti niye yok anlamıyorum. Ülkede toplamda 36.000 kişi yaşıyor zaten Vaduz'da da 5.100 kişi yaşıyor toplanıp avazları çıktığı kadar bağırsalar gene en sessiz şehirler listesinde olmaları gerekir.

gzm-ynklr

Paylaşım için teşekkürler.

ayna-efendi

o zaman şunu diyebiliriz gürültü miktarı ile gelişmişlik arasında bir bağlantı var, istanbul başta ülkemizde gürültü sorunu var; korna sesleri, trafik, konvoylar, mobiletlerin egzosunu patlatarak ses çıkaran tipler, arabadaki müziği bütün mahalleye dinletenler, gürültücü komşular vs vs örnekler çoğaltılır bir kere insanımız bağıra bağıra konuşuyor, benim üst kat komşum sert tabanlı terlik giyer, gece 12-1 de temizlik yapıyordu ev sahibine şikayet ettim temizlik bitti ama terlik sesi daha devam ediyor, bir çok insanda apartmanda yaşama adabı yok

zeynep-sahin7

Viyana'ya taşınacağım

xing

gürültü çok dediğiniz İstanbul' da 15 milyon kişi yaşıyor herkes ossursa bile 1. oluruz :)

xing

Onlarda o g*t yok, olsaydı Çin Seddi yapılmazdı. Sorun ? :)

xing

neresi biraz fazla canım hiç sevmem mecaz yapmayı :) ama gerçek şu ki Çinliler bahçe duvarı diye yapmadılar :)

xing

Türk deyince birileri hala tırsıyorsa bil ki hala korku vardır sadece belli etmiyorlar :)

Görüş Bildir