Yakalandığı Demans Hastalığı Sebebiyle Kimseyi Hatırlamayan Kadının Kocasıyla Yaşadığı Gerçek Aşk

-
Abone ol

Hayat bazen bizlere kötü sürprizler de yapabiliyor. Genç bir kadının yaşadığı demans rahatsızlığı ve eşinin ona olan aşkı ise bize bir kere daha hayatta sevdiklerimizden daha önemli bir şey olmadığını hatırlattı...

Tanıştıralım: Bu Phyllis ve ailesi. Kendisi dört çocuklu bir anne ve şu an 57 yaşında ancak hayatı, bundan 5 yıl önce değişmiş.

2012 yılında normal ev işlerini yaparken bir anda bir şey olmuş öylece kalakalmış. İlk önce kimse ne olduğunu anlamamış, hatta kısa süreli bir hafıza duraksaması sanmışlar.

Daha sonra Phyllis, hastaneye gidip çeşitli testler yaptırmış. Testlerin sonucu onun bir tür demans (bunama) hastası olduğunu ortaya çıkarmış. Henüz 53 yaşındayken üstelik...

Şu an gelinen noktada ise doktorlar Phyllis için sadece süreci yavaşlatabiliyorlar çünkü demansın tam olarak bir tedavisi yok. Dolayısıyla aile, özellikle de çocuklar anneleri için hiçbir şey yapamıyorlar.

Düşünsenize, anneniz bir gün evde ütü yaparken ya da başka bir şeyle uğraşırken bir anda sizi hafızasından tamamen siliyor; hiçbir şey hatırlamıyor ve yalnız başına bir şeyler yapamıyor.

Doktorlar onun bu şekilde ne kadar yaşayabileceğini ise bilmiyor; 2 ay da olabilir, 20 yıl da... Phyllis'in kızı Kelly ise dün sosyal medyada öyle bir fotoğraf paylaştı ki, herkes bir duygu selinin içinde kayboldu.

"Annem ve babam 34 yıldır evli. Annem, erken demans (bunama) hastalığının artık son evresinde ve bu teşhis o henüz 53 yaşındayken kondu. Babam zamanının tamamını ona bakmaya ayırdı. Annem, babamın ismini sürekli hatırlamasa da onun yanındayken güvende olduğunu biliyor. Bu gerçek aşk değil de nedir?"

Ardından Kelly ile hemen hemen aynı şeyleri yaşayan insanlar da onunla yaşadıkları sıkıntılı şeyleri paylaştı. Mesela bu kadının babasının yaşadıkları...

"Babanı tebrik ediyorum. Maalesef benim annem, babam için çok iyi şeyler gerçekleştiremedi. Babamın demansı yoktu ama anevrizma ve ameliyat kaynaklı beyin hasarı meydana gelmişti. Çocuk gibi davranıyordu; dinlemiyordu ve öğrenemiyordu çünkü kısa hafıza fonksiyonlarını kaybetmişti"

Karısını kanser yüzünden kaybeden bu adam...

"Eşim 11 yıl önce kanserden öldü. Sona yaklaştığımızda ve ona kim olduğumu sorduğumda beni tanımıyordu. Sonra benim adımı, onun kocası olduğumu ve bununla gurur duyduğunu söyledi. Bu benim için teselli oldu"

 (38 yıllık evlilermiş)

Aynı şeyleri yaşayan birisi daha...

"Güçlü ol tatlı kız! Benim ailem de aynı yolda. Liseli aşıklarken tam 50 yıldır evliler. Alzheimer belki annemin hafızasından çok şey götürdü ama paylaştıkları aşkı değil. O her zaman babamın kollarındayken güvende olduğunu biliyor."

Bu da oldukça ilginç ve kalp ısıtan bir mesaj...

"Ben de annemi geçen yıl demans yüzünden kaybettim; 89 yaşındaydı ve harika bir hayat yaşadı. Babamla tam 67 yıldır evlilerdi. Babam şu an 90 yaşında ve o da Alzheimer oldu. Trajik olan şu ki, büyük aşkını kaybettiğine dair hiçbir fikri yok. Üzülmediği için şanslı olduğunu söyleyebilir miyiz?"

"Kızım, omurgasında bulunan bir tümör sebebiyle kısmı felçli. Biz ve o, yaşadığımız sürece sonuna kadar ona bakacağız. Çok sevdiğin birisine böyle bakmak için seçilmek onur verici"

O kadar haklı ki!

"Bir kocanın nasıl olması gerektiğinin en kutsal örneği. Bütün erkeklere nasıl koca olunacağını gösteriyor. Ona sadece saygı duyulur! Tanrı onu korusun" 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre458

Hafızasından çok şey gitse bile ona olan güveni ve aşkı gitmemiş , ne kadar güzel bir şey...

can_can

kadın ne güzel sarılmış herifine..

eminegul-akbulut

Böyle bir aşk yaşayabileceğime inancım yok artık. Daha kötüsü bulur da iyisi bulmaz 😌

boslafebesi

sen öyle bir aşkı hak edecek birisi ol zamanı geldiğinde bulacaktır doğru kişi seni.

eminegul-akbulut

Hiç kimseyle sevgili olmayarak hakettiğimi düşünüyorum. Kimi istediysem olmadı yine de arayış içine girmedim . Bekliyorum ama pek umudum yok açıkcası .

alp_er

aşk ne güzel bir şey. güven veriyor huzur veriyor bizimkiler kesin aşk değil aksiyondan başka hiç bir şey vermiyor.

penguen-geri-dondu

aynen hep bir savaş içindeler

Görüş Bildir