Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yabancı Dizilerin Sizi Gaza Getirmek İçin Yaratılmış 12 Mükemmel Açılış Jeneriği

-

Malum, bir dizi izleyicisi izlediği dizinin her karesini saniye saniye aklına nakşeder. Dizisiyle ilgili de her türlü bilgiyi öğrenmek ister. Açılış jenerikleri, bu bakımdan dizi severler için kilit pozisyondadır, diziyle ilgili her şeyi tiyatral bir şekilde bizlere sunmalıdır. İyi bir jenerik, iyi bir dizinin göstergesidir de diyebiliriz. Yabancılar bu işi süper kotarıyor ama bizde biraz durum farklı. Harikulade prodüksiyonlar, bağlayıcı senaryolar, muhteşem oyunculuklar yaratıyoruz, dizileri ihracat kalemlerimizde bir numaraya yükseltiyoruz ama şu jenerik işini bir türlü öğrenemedik. 10 sene önce Kurtlar Vadisi'nin, Bir İstanbul Masalı'nın çıkardığı gibi jenerikleri, günümüzün yüksek prodüksiyonlu işlerinde bir türlü göremiyoruz. Halbuki elalem öyle mi? Seyirciyi başta jenerikten yakalıyor, daha sonra siz o diziyi bırakın bırakabiliyorsanız. Allahtan dizilerimiz Ezel'le başlayan "önce biraz hikaye, sonra jeneriğe gir" düsturunu benimsediler de jenerikler biraz kıymetlendi bizde de. Neyse efendim biz bu işi kotarana kadar, sizlere bu galerimizde yabancı dizilerden 12 adet heyecan verici açılış jeneriği sunacağız. Bu jenerikler yoruma açıktır, çoğaltılabilir, azaltılabilir, tamamen yorum farkıdır. Efsane açılışlara yolculuğumuz başlasın.

Black Sails - Starz

Yüksek prodüksiyonlu Amerikan dizileri dendi mi, Starz yapımları ayrı bir yere konulmalıdır. Bizlere Spartacus efsanesini hediye eden bu kanalın jenerikleri de her zaman ayrı bir güzellik taşıyor. Korsanların hikayesini anlatan Black Sails dizisinin jeneriği de, bu bağlamda listenin ilk sırasına yerleşiyor. Dizinin müziklerini hazırlayan Bear McCreary, zaten soundtrack hususunda aşmış bir zat. Jenerik melodisine çaldığı hurdy gurdy enstrümanıyla renk katarken, jeneriği izleyenler de hakikaten 5 dakika sonra korsan saldırısına uğrayacakmış izlenimine kapılıyor.

Flesh and Bone - Starz

Listemizin ikinci sırasında yine bir Starz yapımı var. Balerinlerin içinde bulunduğu büyüleyici ve bir o kadar çetin dünyayı anlatan, ama ömrü maalesef kısa süren Flesh and Bone dizisinin jeneriği de gerçekten etkileyici. Dave Porter'ın düzenlediği, Karen O'nun seslendirdiği Obsession şarkısı eşliğindeki bu muhteşem jenerik, listemizin ikinci sırasında.

Vikings - History

Listemizin üçüncü sırasında ülkemizde bilinen ve yakından takip edilen bir dizi var. Adından da rahatça anlaşılacağı gibi orta çağdaki kuzeyli savaşçıların savaş hikayelerini anlatan Vikings dizisi, bir dakikadan az süren jeneriğiyle bizleri bir asır savaştıracak gazı veriyor doğrusu. Diziyle ilgili bilinmeyen asıl kısım, dizinin yapımcısı ve asıl yayınlandığı kanal. Ülkemizde daha çok belgesel kanalı olarak bilinen ama aslında tarihi drama dizilerinin yapımcılığını ve yayıncılığını da üstlenen History Channel, Vikings'in de asıl yapımcısı ve yayıncısı. Bu efsane jenerikte dinlediğimiz şarkı ise Fever Ray'den "If I Had a Heart".

Da Vinci's Demons - Starz

Sırada yine bir Starz yapımı, yine bir efsane jenerik. Tom Riley'in başrolünü oynadığı, Leonardo Da Vinci'nin Medici ve Pazzi aileleri ile Kilise arasında oynadığı rolü anlatan Da Vinci's Code dizisi, jeneriği ile de gerçekten beynimizde ufak bir rönesans yaratıyor. Final bölümünü çok yakınlarda yayınlamış olan dizinin müzikleri ise, bay mükemmel soundtrack Bear McCreary'ye ait.

True Detective - HBO

Amerikan dizi sektörünün baba kanallarından HBO'nun listemizdeki ilk jeneriği, True Detective'le geliyor. Kronolojik olmak yerine antolojik bir hikayeye sahip olan, yani her bölüm başka bir öyküyü ele alan bu efsane polisiye dizinin birkaç sezonundaki jeneriklerinden belki de en etkileyicisi Matt McConaughey'li ilk sezonun jeneriği. Jeneriği fonda The Handsome Family grubunun seslendirdiği "Far From Any Road" ile birleştirdiğiniz zaman, bir an önce şu bölüm başlasa diyorsunuz izledikçe.

The Musketeers - BBC

Muskeeters, listemizde yer alan ilk İngiliz yapımı dizi. Herkesçe bilinen ve çok sevdiğimiz Dumas'ın "Üç Silahşörler"ini konu alan bu dizinin jeneriğini izledikçe silahşör olasınız geliyor doğrusu. BBC'nin hem senaryosuyla, hem yapımıyla, hem de jeneriğiyle nokta atışı yaptığı işlerden.

The Missing - BBC

BBC yapımları listemizde peşpeşe. Bu sefer İngiliz yapımı polisiye dizisi The Missing ile bir başka muhteşem jenerik yapımına şahit oluyoruz. Kısa bir açılış jeneriği olsa da, izlerken gözünüzün önünde Londra'daki muhtemel kriminal olayları canlandırmamanız mümkün değil. Jeneriğe eşlik eden Amatorski grubunun "Come Home" şarkısı da, True Detective'deki gibi polisiye dizi jeneriklerine soft şarkıların uyumunu bize bir kez daha gösteriyor.

Outlander - Starz

Açılışların ustası Starz'dan çiçek gibi bir jenerik daha. Bir II. Dünya savaşı hemşiresinin zaman yolculuğuyla kendini bir anda 18. yüzyıl İskoçya'sında bulduğu, yetmezmiş gibi de bir savaşçıyla isyanın ortasında aşk yaşadığı Outlander dizisi, jeneriğiyle sizleri neredeyseniz alıp hiç yormadan İskoçya'ya götürüyor. Mükemmel İskoçya doğası, savaş enstantaneleri, fonda Raya Yarbrough'tan "The Skye Boat Song". Mükemmel bir açılış jeneriği.

Lie to Me - Fox

Listemizde Fox'tan ilk yapım. Lie to Me dizisi, insan yüzündeki mimiklerin ve vücut dilinin karakteristik yapısını çözen, bu bağlamda da suçluların karakteristiğini deşifre ederek polise yardımcı olan Dr. Paul Ekman'ın hikayesini anlatan, ilgililer için baya merak uyandırıcı bir yapım. Jeneriği izler izlemez zaten dizinin içeriği anlıyor ve bir an önce izlemek istiyorsunuz. Süresi biraz kısa olsa da, jenerik kesinlikle listemize girmeyi hakediyor.

Camelot - Starz

Kral Arthur efsanesini anlatan bir dizinin jeneriğinin kötü olması beklenmemeli zaten. En başta Arthur'un kemiklerini sızlatır. Ama Camelot'un açılış jeneriği bizi gerçekten efsanevi bir şeyler izleyeceğimize inandırıyor. Zaten Starz varsa sıkıntı yok, kendileri efsane açılışlar listemizde açık ara birinci olmuş durumda çoktan. Mycheal ve Jeff Danna ikilsinin seslendirdiği tema müziği de tabiri caizse jeneriğe "cuk" diye oturmuş.

Elementary - CBS

Listemizdeki belki de en yaratıcı açılış jeneriklerinden. Baş karakterinin ismi Sherlock olan, modern dönemin Sherlock Holmes'u diyebileceğimiz psikopat derecesinde işinin ehli bir dedektifin hikayelerini anlatan Elementary, jeneriğiyle de karakterin zor olaylardan nasıl ustalıkla çıkabildiğini bizlere aşılıyor. CBS de listemize nihayet giriş yapıyor.

Dexter - Showtime / CBS

Finaller hep iyi olur demişler. Listemizdeki son açılış, hepimizin iyi bildiği bir açılış. Psikopat katil Dexter, henüz jeneriğinden itibaren nasıl bir katil olduğunu bizlere anlatıyor doğrusu. Açılış jeneriğini izlerken, seyredeceğiniz bölümde ne tür katliamlara tanıklık olacağınızı heyecanla düşünüyorsunuz. Bu da jeneriğin başarısını ortaya koyuyor. Dizi önce Showtime kanalında yayınlanmış, sonra CBS kanalına transfer olmuş. Dexter'ın kendi gibi psikopat ve bir o kadar da başarılı jeneriği listemizin son sırasında.

Edit Bonusu: Game Of Thrones - HBO

Zararın neresinden dönsen kârdır demişler. Öte yandan, kambersiz düğün olmaz da demişler. Listeye almayı unuttuğumuz bir şaheseri, siz değerli okuyucularımızın uyarılarıyla farkederek hemen zararımızdan dönüyoruz. Bu liste gerçekten Game of Thrones'suz olmaz. İran asıllı Alman sanatçı Ramin Djawadi'nin ordulara marş olmuş tema müziğiyle, sizlere gerçekten de sansasyonel bir diziyi izlediğinizi hissettiren bu muhteşem açılış jeneriği listemizin onur konuğu olarak yerini alıyor. Tüm Game of Thrones severlerden bir kez daha özür diliyoruz efendim. Gerçekten birçok dizinin birçok efsane açılış jeneriğinin daha buraya girmesi gerektiğinin farkındayız ama; mümkün olduğunca en tüyler ürperdiren, en heycanlandıranları seçmeye gayret ettik. Tüm diziseverlere selam olsun deriz, bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Game of ThronesİngiltereİranİstanbulKatilKurtlar VadisiSavaşSherlockaşkdizitransfer
Görüş Bildir