Görüş Bildir
Haberler
WSJ: ABD ve Türkiye, Kürtleri Güvenli Bölgeye Sokmayacak

WSJ: ABD ve Türkiye, Kürtleri Güvenli Bölgeye Sokmayacak

Ulaş
04.08.2015 - 18:26 Son Güncelleme: 05.08.2015 - 10:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD'de yayın yapan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Türkiye ve ABD'nin, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'den temizlenerek kurulması planlanan güvenli bölgeden Kürt militanların geçişine izin verilmeyeceği üzerinde fikir birliğine vardıklarını iddia etti.

Gazete Pazartesi günü yapılan görüşmelerde, Washington'ın bu mutabakatla Ankara'ya güvence vermeyi amaçladığını duyurdu.

Türkiye'nin Suriye'de kurmak istediği güvenli bölgede daha çok Türkmen ve Arapların yaşadığını belirten gazeteye göre, Türk yetkililer Kürt savaşçıların bölgeye girip bu nüfusu oradan atmasından endişe ediyor.

Haber şöyle devam ediyor: 'ABD'li yetkililer Türkiye'ye söz konusu bölgenin güvenliğini YPG'ye bırakmayacakları konusunda güvence verdi ancak ihtiyacın artması halinde değerlendirmek üzere bir esneklik payı bırakılmasını da istedi.'

ABD'nin geçen yıldan bu yana, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşan Kürt YPG güçlerine destek olarak hava saldırıları yaptığını hatırlatan WSJ, YPG'nin sahada IŞİD'e karşı en etkili mücadeleyi veren grup olduğunu yazıyor.

Haber şöyle devam ediyor: 'Türkiye, YPG'nin Suriye-Türkiye sınırında yeni bir bağımsız Kürt devleti kurulmasının hazırlığını yaptığı endişesi nedeniyle, YPG ile birlikte çalışmaya direndi.'

Gazetede, Suriye'deki Kürtlerin savaş öncesi yaşadığı bölgelerin haritası da yer alıyor ve 4 yıl önce, yani Suriye'deki savaş başlamadan önce, Kürtlerin ülkenin kuzey sınırında 3 bölgede yaşadıkları bilgisi veriliyor.

ABD merkezli 'Savaş Çalışmaları Enstitüsü'ne göre, YPG'nin IŞİD'e karşı kazanımlarıyla, Kürt gruplar şu an Suriye'de savaş öncesi olduğundan daha büyük bir alanı kontrol ediyor.

'Rejim güçlerinin Kürt bölgelerinden çekilmesiyle Suriyeli Kürtlerin elde ettiği bir miktar otonomi, bölgede bağımsızlık azrularını ateşledi' diyen gazete, YPG'nin Tel Abyad'ı IŞİD'in elinden almasıyla, ilk kez 3 Kürt kantonundan ikisinin fiziksel olarak bağlandığına dikkat çekiyor.

ABD ve Türkiye'nin kurmayı planladığı güvenli bölgenin Fırat Nehri'nin batısında olacağını belirten gazete, YGP liderlerinin dün ABD önderliğindeki koalisyon ve Suriye'deki ılımlı muhaliflerle iş birliği yapacakları sözünü verdiğini ancak Fırat'ın batısına geçmeme taahhüdünde bulunmadıklarını ifade ediyor.

Kobani'de bulunan ve gazeteye konuşan Kürt yetkili İdris Nassan 'Nehrin doğusu IŞİD'den temizlendikten sonra plan batıyı kurtarmak' diyor.

Kürtlerin ABD ve Türkiye'nin hava saldırılarıyla birlikte avantaj sağlamasının Türkiye için 'kırmızı çizgi' olduğunu yazan gazete, bu durumun ABD ve Türkiye arasındaki işbirliğinde bazı kısıtlamalara ve 'Kürt militanlardan açılacak boşluğun kiminle doldurulacağı' gibi sorulara neden olduğunu yazıyor.

Gazeteye konuşan bir Türk yetkili 'Türk hükümetinin YPG'yi PKK'dan daha pragmatik ve gerçekçi bulduğunu' ifade ediyor ancak YPG'ye şu uyarıyı da gönderiyor:

'YPG Türkiye'nin PKK'nın terör saldırılarına, kırmızı çizgilerimizi geçenlere nasıl karşılık verdiğini gördü. Bu YPG için de caydırıcılık oluşturmalı.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Bülent Aydemir

Tarihte 2 ırkın devleti olmamıştır 1 - Çingeneler 2- Kürtler Demek ki bunlarda bi oro***luk var moruk

Mori Grey

Kürt nüfusun yaşadığı bölgeler derken Doğu Anadolu da gösteriliyor ya palavra Kürtlerin çoğu batıda yaşıyor :P

Pasif Kullanıcı

abd ve rusya kürtleri yalıyordu şimdi sadece rusya yalıyor o yüzden kürtlere bağımsızlık da güvenli bölge de yok. anca ırakta suriyede bağımsız olurlar ama t... Devamını Gör