Görüş Bildir

WhatsApp'ta 'Adidas' Virüsü! Böyle Bir Mesaj Alırsanız Sakın Açmayın

Haberler
> WhatsApp'ta 'Adidas' Virüsü! Böyle Bir Mesaj Alırsanız Sakın Açmayın

Gizlilik sözleşmesi tartışması nedeniyle kan kaybeden anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, şimdi de dolandırıcılık haberiyle gündeme oturdu. 

WhatsApp'ta kullanıcılara gönderilen 'Adidas 8 Mart Kadınlar Günü Hediyesi' mesajının çevrimiçi bir dolandırıcılık yöntemi olduğu ortaya çıktı.

Facebook'un sahip olduğu mesajlaşma platformu WhatsApp'ta 'Adidas Kadınlar Günü hediyesi! Adidas 1 milyon çift ayakkabı veriyor!' başlıklı bir mesaj dolaşıyor.

Böyle bir ileti alan kullanıcıları uyaran siber güvenlik kuruluşu Bitdefender'ın Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, mesajla birlikte gönderilen 'adidasshoe(nokta)buzz' linkine kesinlikle tıklanmaması gerektiğine dikkati çekti.

MESAJA TIKLADIĞINIZDA...

Özel günler yaklaştığında benzer saldırı yöntemleriyle sık sık karşılaşılıyor. Hediye vadeden ve gerçek olamayacak kadar cazip teklifler sunan mesajlarla kullanıcıların hızlıca harekete geçmesi ve linke tıklaması amaçlanıyor.

Kadınlar Günü'nü fırsat bilerek 1 milyon çift ayakkabı hediye edildiğini belirten WhatsApp mesajındaki linke tıklandığında da aynı mesaj, kişi listenizdekilere gönderiliyor. Şirketin böyle bir hediye dağıtımının olmadığını belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için benzer dolandırıcılık yöntemlerine karşı kullanıcılara şu 4 uyarıyı yaptı:

1- Bir mesaj içeriğinde resmi logoların olması o mesajın gerçekten o kurumdan geldiği anlamına gelmez.

2- WhatsApp mesajı sizden yalnızca iletideki linke tıklamayı istese bile tıklamayın. Teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse ve size sunduğu ödül gösterdiğiniz çabadan oldukça büyükse, kesinlikle bir oltalama mesajıdır.

3- Kampanya ve hediye gibi bir mesaj içeriği gördüğünüzde bilgileri, şirketin kendi web sitesine girerek kontrol edin.

4- Bu tür saldırılardan korunmak istiyorsanız, tüm cihazlarınızda sizi kimlik avı, dolandırıcılığı ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilecek mobil bir güvenlik çözümü kullanın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
29
14
13
12
9
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Berkay tkz

Evet arkadaşlar falanca operatör bu mesaj ı 100 kişiye gönderirseniz 10 gb internet hediye ediyor. Bu mesajı whatsapptan 1000 kişiye gönderirseniz de Mark Zu... Devamını Gör

exorcist

bir şey ucretsizse ürün sizsiniz

Ben bedava yada indirimli ucuz hic bsey almam zaten dikkatimi cekmez bile bu fakir tuzagi smsler