Vurduğu Yerden Ses Getirecek Kudrette, İşte Türkiye’nin En Güçlü ve Başarılı 20 İş Kadını

-

Ülkemiz iş yaşamındaki erkek egemenliği hepimizin malumu. Kadınların erkekler arasından sıyrılarak üst kademelere kadar yükselebilmeleri ise, iyice zor. 

Ama buna rağmen ve neyse ki iş dünyamız, yükselişi durdurulamayan çok güçlü kadınlarla dolu. Capital Dergi'nin "Türkiye'nin En Güçlü İş Kadınları" araştırmasının sonuçlarına göre, ilk 20 çok güçlü iş kadınımızı sizler için listeledik. 👊👊

20. MERİÇ ULUŞAHİN - Alternatif Bank Genel müdürü ve YKÜ

11 milyar TL AKTİF TOPLAM

Bankacılık sektörünün başarılı isimlerinden. 2002’de girdiği Şekerbank’tan 2013 sonunda, genel müdür düzeyindeyken emekli oldu. Şekerbank'ın aktif büyüklüğü, onun 5 yıllık döneminde, 8 milyar TL’den 18,7 milyar TL’ye ulaştı. Mart sonunda Alternatif Bank’taki yeni görevine başladı.

19. SERRA AKÇAOĞLU - Citibank Türkiye Ülke başkanı

6,5 milyar TL AKTİF TOPLAM

2008’den beri Citibank Türkiye’nin başında. Bankanın ilk Türk genel müdürü oldu. Geçen yıl global strateji çerçevesinde Türkiye’deki bireysel bankacılık faaliyetlerini durduran bankanın yeni vizyonunu, kurumsal ve ticari bankacılık ekseninde yönetiyor. Şubat 2013’te, Amerikan Şirketler Derneği’nin başkanı seçildi.

18. VUSLAT DOĞAN SABANCI - Hürriyet Gazetesi başkanı

6,9 milyon OKUR

Onun liderliğinde ilerleyen dönüşümle Hürriyet, basılı gazetenin yanı sıra
web-cep-tabletten de günde 6,9 milyon kişiye ulaşır noktaya geldi. “Aile İçi Şiddete Son” kampanyası ise Türkiye’nin en etkin sosyal sorumluluk projelerinden biri. Geçen ay “Sosyal Sorumluluk Önderi” ödülüne layık görüldü.

17. EBRU ÖZDEMİR - Limak Yatırım başkanı

3,7 milyar TL CİRO (2014)

Limak Holding’in ikinci kuşak yöneticisi. Grubun büyüme stratejisinde önemli bir rol üstleniyor. Holdingde yönetim kurulu üyesi. Limak Yatırım'ın ise başkanı. 3’üncü havalimanı ihalesinde etkin rol aldı.

16. GÜLDEN YILMAZ - Koton Mağazacılık Eş başkanı

1,2 milyar TL CİRO

2013’ü yüzde 40 büyüme, 1,2 milyar TL ciro ve toplam 353 mağazayla kapatan perakende devinin büyüme stratejilerinden sorumlu. 2016’da 650 mağaza ve 3 milyar TL ciroya ulaşmayı planlıyor. Grubun küresel marka olma vizyonunda etkili.

15. ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ - Doğan TV Holding başkanı

1,2 milyar TL CİRO

73 ülkede 100 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşan Doğan TV Holding’in tüm
aksiyonlarından sorumlu. Onun yönetimindeki holding, 2013’ü yüzde 8,3 büyümeyle kapattı. TÜSMAD’ın ilk kadın başkanı olarak görev yaptı. Kadınlara fırsat eşitliği konusunda çalışıyor. Bu yıl, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Medya, Eğlence ve Bilgi Teknolojileri Yürütme Kurulu’na seçildi.

14. İDİL YİĞİTBAŞI - Yaşar Holding Yönetim Kurulu başkanı

3,6 milyar TL CİRO

20 şirketi, 19 üretim tesisi, 7 bini aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarından birini yönetiyor. Ekonominin  yüzde 4 büyüdüğü 2013 yılında,
grubun toplam cirosunu yüzde 15 artırarak 3,6 milyar TL’ye çıkarmayı başarmıştı.

13. DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN - Demsa Group MediaSa başkanı

1.300 ÇALIŞAN

2000 yılında eşiyle kurduğu Demsa Group’un medya ve perakende yatırımlarını yönetiyor. Dünyaca ünlü markaları getiriyor. Grup, 14’ün üzerinde markaya ve 150’yi aşkın mağazaya ulaştı. 2013’ü yüzde 25 büyümeyle kapattı. 3 bine yakın eserle de ciddi bir koleksiyoner. Bu yıl bitmeden bir müze açma planı var.

12. ZEYNEP BODUR OKYAY - Kale Grup başkanı

1,3 milyar TL CİRO

2007’den beri grubun başında. Avrupa’nın 3’üncü en büyük seramik karo üreticisi olan grup, aynı zamanda havacılık ve savunma sanayinde de faaliyet gösteriyor. 17 grup şirketi, 5 bini aşkın çalışan ve 1,3 milyar TL ciro onun yönetiminde. Pek çok dernek, meslek örgütü ve vakfın yönetim kurulunda faal.

11. AYŞEGÜL İLDENİZ - Intel Yeni Teknolojiler Bölümü dünya başkan yardımcısı

45 milyar DOLAR PAZAR HACMİ 

Listenin yeni isimlerinden. 15 yıl önce katıldığı Intel’deki hızlı yükselişi sürüyor. Ekim 2013’te 52,7 milyar dolarlık Intel’in yeni teknolojiler bölümü başkan yardımcısı olmuştu. Gelecek teknolojileri, yeni nesil ve giyilebilir teknolojiler vizyonuna liderlik ediyor.

10. EMİNE KAMIŞLI - Esas Holding başkan yardımcısı

5 milyar TL CİRO

Portföyünde 11 şirket bulunan sermaye yatırım grubu Esas Holding’in kurucu ortaklarından. Grubun, hazine ve varlık yönetiminden sorumlu. Yurt içi ve yurt dışı yatırım kararlarında etkin bir isim. Perakende, gıda, sağlık ve eğlence yatırımlarına yön veriyor.

9. SEMAHAT ARSEL - Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi

3,2 milyar dolar KİŞİSEL SERVET

Geçen yılı 66,2 milyar TL konsolide gelirle kapatan Koç Holding’in yönetim kurulu üyesi. Kişisel servetiyle dünyanın en zengin isimleri arasında. Vehbi Koç Vakfı ile Setur’un yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Aynı zamanda Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin başkanı.

8. PINAR ABAY - ING Bank Türkiye genel müdürü

33,4 milyar TL AKTİF TOPLAMI

2011 Ekim’den beri ING Bank Türkiye’yi yönetiyor. Sektörün en genç genel müdürü. Hedefinde bireysel müşteriler ve ihracatçılar var. “Kişiye özel faiz oranı” gibi yenilikçi uygulamalarla farklılaşan, kâr odaklı bir stratejiyle ilerliyor. 2013’te bankanın aktif toplamını yüzde 33 arttırmıştı.

7. GÜLSÜM AZERİ - OMV Türkiye CEO'su

25 milyar TL NET SATIŞ

İş dünyasının önemli profesyonellerinden. Kariyerinin önemli bir kısmında, Şişecam Grubu’nda kritik görevler üstlendi. 2011 Temmuz’dan bu yana enerji ve petrol devi OMV’nin Türkiye CEO’luğunu yürütüyor. 25 milyar TL’lik ciro ve 1.000’e yakın çalışan onun stratejisiyle ilerliyor.

6. GALYA FRAYMAN MOLİNAS - Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü başkanı

9 YÖNETTİĞİ ÜLKE SAYISI

Türkiye ile birlikte 9 ülkenin sorumluluğu omuzlarında. Sosyal sorumluluk alanlarında da etkin. Coca-Cola Hayata Artı Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı, Coca-Cola Kadın Liderler Konseyi’nin kurucu üyesi ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin başkanı. YASED yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı.

5. BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI - Doğan Holding başkanı

3,3 milyar TL CİRO

1 Ocak 2012’den beri Doğan Holding’in başkanlığını yürütüyor. Onun yönetimindeki holding, 2013 yılını 1 milyar 764 milyon TL piyasa değeriyle kapatmıştı. Konsolide gelir ise bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 3,3 milyar TL’ye yükseldi. Odağında, sürdürülebilir ve kârlı büyüme var. Sosyal sorumluluk faaliyetlerinde de aktif.

4. ÜMİT BOYNER - Boyner Holding Yönetim kurulu üyesi

9 bin ÇALIŞAN

İş dünyasının etkili isimlerinden. Türkiye’nin gıda dışı en büyük perakende gruplarından Boyner Holding’in yeni yatırım ve finansman projelerine yön veriyor. KAGİDER’in kurucusu, TEGV ve Tohum Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi. 2010-2013 döneminde TÜSMAD başkanlığını yürüttü.

3. SERPİL TİMURAY - Vodafone Grubu İcra kurulu üyesi, bölge başkanı

15 ÜLKE, 266 milyon ABONE

CEO’luk döneminde Vodafone Türkiye’yi gelir, pazar payı ve kârlılık açısından rekor düzeyde büyüttü. 1 Ocak 2014’te Vodafone Group İcra Kurulu Üyesi, Afrika Ortadoğu ve Asya Pasifik Bölge Başkanı oldu. Grubun toplam 409 milyon abonesinin yüzde 65’i ve servis gelirlerinin yüzde 30’u onun sorumluluğunda. Aynı zamanda YASED’in başkanı.

2. SUZAN SABANCI DİNÇER - Akbank başkanı

3 milyar TL NET KÂR

“Dünyanın En Değerli 100 Bankası” arasında 94’üncü sırada yer alan Akbank’ı
yönetiyor. 16 bini aşkın kişiye istihdam sağlıyor. Onun liderliğiyle bankanın
2013 yıl sonu konsolide aktif toplamı yüzde 20 büyüyerek 195 milyar TL’ye
ulaşmıştı. Eğitim ve sanat alanlarında da son derece aktif bir yüz.

1. GÜLER SABANCI - Sabancı Holding başkanı

24,2 milyar TL CİRO

10 yıldır Türkiye’nin en büyük sanayi devlerinden Sabancı Holding’in kaptan
köşkünde. Dünyanın da en etkili iş kadınları arasında. 2013’te özellikle
perakende grubunda önemli aksiyonlara imza atmıştı. CarrefourSa’nın
çoğunluk hissesini ve yönetimi devralındı. Teknosa halka açıldı. Holding, onun başarılı yönetimiyle istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dreamscomealive

para para para

midnight_blue

Bunlar öyle çok çalışıp,çok okuyup o mevkilere yükselen tipler değil zaten iş yaşantısında öyle bir yol,imkan yok bu tepelere.Belli ailelere mensup olmadan o koltukların bulunduğu pencerenin görüş alanında bir sokakta bile yürüyor olma olasılığınız yok.Başarı hikayesi diye yutmayın

zaj

Doğuştan zenginleri şişirip getirmek..

Görüş Bildir