Vuhan'daki Soruşturma Tamamlandı: DSÖ'ye Göre Kovid-19 Nereden Yayıldı?

 > 
0PAYLAŞIM

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) bilim insanları Kovid-19'un bir Çin laboratuvarından sızdığına dair hiçbir kanıt bulamadıklarını ve aksine muhtemelen yaban hayatı ticaretinden kaynaklandığını ifade etti.

Çin'de bir ay boyunca soruşturma yürüten 4 DSÖ uzmanı, hastalığın kasıtlı olarak geliştirildiğini kanıtlayacak hiçbir şey olmadığı konusunda ısrarcıydı.

Ayrıca uzmanlar pandemi tehlikesinin 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra terörizme gösterilen ciddiyetle ele alınması çağrısında bulundular.

Bilim insanları bir Chatham House brifinginde insanların ilk defa hasta olduğu Vuhan'daki canlı hayvan pazarıyla yarasaların virüs taşıdığı bölgeler arasında bağlantılar bulduklarını söyledi.

Yaban hayatı ticareti en olası açıklama

EcoHealth Alliance'ın başkanı ve salgınları önlemek için çalışan bir zoolog olan Peter Daszak "Vuhan'dan yarasalarda (koronavirüse) en yakın akraba virüslerin bulunduğu Güney Çin'deki illere giden bir kanal vardı" dedi.

Dr. Daszak, yaban hayatı ticaretinin Kovid-19'un Vuhan'a nasıl geldiğinin en olası açıklaması olduğunu söyledi.

DSÖ'den bilim insanlarının ve Çinli meslektaşlarının en olası açıklama olarak virüsün evcilleştirilmiş hayvanlar veya çiftlik hayvanları üzerinden geçtiğini düşündüğünü de ekledi.

Dr. Daszak dünyanın pandemiyi neyin başlattığını “önümüzdeki birkaç yıl içinde, hayli yakında” öğreneceğini tahmin ediyor. Salgınların hayvan konağını tam olarak belirlemek genellikle uzun yıllar alır.

Laboratuvarlar incelendi

Rotterdam Üniversitesi Tıp Merkezi'nde virobilim başkanı Marion Koopmans, Vuhan'daki Huanan pazarına en yakın üç laboratuvarı ziyaret ettiklerini ve diğer konuların yanı sıra protokolleri ve araştırmaları incelediklerini söyledi ve ekledi:

"Bir laboratuvar kazası olma ihtimalinin son derece düşük olduğu sonucuna vardık."

Çin, Vuhan Viroloji Enstitüsü'nün Kovid-19 virüsünün şüpheli kaynağı olabileceği yönünde iddialarla karşı karşıya kalmıştı.

Dr. Daszak, pandemi tehlikesinin 11 Eylül saldırılarından sonra terörizme gösterilen ciddiyetle ele alınması çağrısında bulundu.

"Salgınları öngörmek ve bir sonraki salgının nereden gelip ne olabileceğini hesaplamak için yeterince enerji harcamıyoruz, oysa bunu kasırgalar, tayfunlar ve diğer her şeyde yapıyoruz" dedi ve şöyle ekledi:

"11 Eylül'den sonra, ABD'ye yapılan her bir telefon görüşmesini takip edeceğimiz bir mekanizma kurduk ve internette veya telefon görüşmelerinde saldırıya dair bir söylenti olduğu anda ağ, saldırıdan önce kesintiye uğratılıyor.

Pandemiler için ihtiyacımız olan düşünce dönüşümünün veya değişikliğinin de bu olduğuna inanıyorum."

Dr. Daszak ardından "Vahşi yaşamın çiftlik hayvanlarıyla ve insanlarla nerelerde etkileşime girdiğine, orada neler olduğuna bakalım ve gelecekte hangi tehditlerin ortaya çıkabileceğini bulmaya çalışalım" ifadelerini kullandı.

18 Ay Uğraştılar, Kar Tanesinin En Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflarını Çektiler - onedio.com
18 Ay Uğraştılar, Kar Tanesinin En Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflarını Çektiler - onedio.com
Genç Kadına 'Örümcek Ağı' Estetiği Dehşeti: 'Gözümü Kaybedebilirdim...' - onedio.com
Genç Kadına 'Örümcek Ağı' Estetiği Dehşeti: 'Gözümü Kaybedebilirdim...' - onedio.com
İşte Tüm Detaylar... Erdoğan Ekonomi Reform Paketini Açıkladı - onedio.com
İşte Tüm Detaylar... Erdoğan Ekonomi Reform Paketini Açıkladı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir