Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vücudunuzla Alakalı Bildiklerinizi Unutun Çünkü Artık Yeni Bir Organınız Var!

1.1bPAYLAŞIM

Sindirim sistemi yapısında bulunan mezenter, bugüne kadar bir organ olarak tanımlanmıyordu.

Vücudumuzda bu yapı zaten görünür haldeydi, ancak farklı bir yapı olduğu bilimsel literatüre ilk kez geçti...

Öncelikle mezenterin ne olduğundan başlayalım...

Karın boşluğu astarı olarak bilenen mezenter, kan ve lenf damarlarından oluşan ince bağırsak askısı olarak tanımlanıyor. Yani bağırsağı, karın duvarı üzerine bağlıyor ve burdaki organları yerli yerinde tutmayı sağlıyor.

Aslında, mezenteri Leonardo da Vinci sayesinde tanıyoruz.

İlk tanımı da Vinci tarafından yapılmış. Yüzyıllar boyunca önemsiz bir bağ olarak tanımlanmış. Birkaç değişik yapıdan oluşan mezenter, parçalı bir yapı olarak anlatılmış.

Yapılan son araştırmalar, mezenterin segmentli bir yapıda değil, sürekli bir organ olduğunu gösteriyor.

Organın yeniden sınıflandırılmasına dair makaleler, The Lancet Gastroenterology & Hepatology dergisinde yayınlanmış.

İlk olarak, İrlanda’daki Limerick Üniversite Hastanesi’nde keşfedilen mezenter, anatomi biliminin 100 yıldır yanıldığı bir konuymuş.

İrlanda'daki Üniversite Hastanesi Limerick'ten bir araştırmacı olan Calvin Coffey;

"Anatominin 100 yılı aşkın bir süredir ortaya attığı mezenter tanımı yanlıştı, bu organ parçalanmış ve karmaşık değil, sürekli bir yapı" diyor.

Bu organın yapısı iyi bilinse de, fonksiyonu ayrıntılı olarak bilinmiyor.

Karın ve sindirim sistemi üzerine çalışmalar yapıldıkça, organ hakkındaki bilgilerimiz daha da artacak. Bu araştırmalar sonucunda, bazı sindirim sistemi rahatsızlıklıklarına çözüm olacak veya anahtar görevi görecek bulgular elde edilmesi bekleniyor.

Bu yeni sınıflandırma, aslında tıpta yeni bir araştırma alanı anlamına geliyor.

Araştırmacılar, sıradaki adımın bu organın işlevini iyice anlamak olduğunu, işlevi net olarak bilinirse, anormal işlevleri kolay tespit edilir ve bunla ilgili hastalıklar belirlenir sonuç olarak da yeni bir bilim alanı oluşmuş olur.

Grey's Anatomy dizisi, senaryolarını yeni tanıma göre güncellemiş.

Aynı zamanda Gray's Anatomy kitabı da güncellenmiş ve tıp öğrencileri mezenterin ayrı bir organ olduğunu öğrenmeye başlamış.

Kendi bedenimizde bile öğrenecek ve keşfedecek hala çok şey var!

Kendinize çok iyi bakın...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birvatandas

yüce yaradanın mükemmel eseri

drakoon

:')

cutemurderer

:')

congolos

Yeni organ demek yeni hastalıklar ve yeni ilaçlar demek. Yine yaşadın ilaç sanayisi!

Gizli Kullanıcı

Bilim ilerlese ne olacak, insanlık gerileme sürecinde

eurovision

Bizde 50 yıl sonra literatüre geçer.

sciencesoldier

Kan ve lenf damarları ile yağdan oluşmuş ince bağırsak askısı İki kat karın zarı (periton) ile çevirilidir. Mezenter incebağırsa- ğı çevreler ve bu organı arka karın boşluğu çe perine bağlar. Yelpaze şeklinde ve esnek bir yapıya sahip olan mezenter, yiyecekler geçerken incebağırsağa hareket olanağını sağlar. Mezenterde bazen kistler oluşur. En çok gö-rülen kist türü birçok küçük kistten meydana gelen ve oldukça büyük olan hidatit kistidir. Hidatit kistinin içinde su ve ekinokok sürfesi bulunur İncebağırsağın çeperinde ya da lenf damarlarında oluşan kistlere çok az rastlanır.

sciencesoldier

İncebağırsağı karın duvarının arka bölümüne tutturan karın zarı (periton) kıvrımı. İki katmandan oluşur. Bunların arasından bağırsağın kan damarları, lenf damarları ve sinirleri geçer. Mezenter karnın arka duvarına, birinci bel omurunun sol kenarından başlayıp aşağıda sağ böğür boşluğuna uzanan çizgiye göre eğik olarak tutunmuştur. Karna yapışık çizgi yaklaşık 20 cm, bağırsağa yapışık çizgi ise yaklaşık 6 m uzunluğundadır. Bu nedenle mezenter bir yelpaze gibi açılır; karna yapışık bölümü açık yelpazenin elle tutulan ucu gibidir. İncebağırsağın mezenterle karın arka duvarına çok gevşek biçim-de bağlanması, bağırsağa geniş hareket olanağı verir.

sciencesoldier

iki bilgi buldum mezenterle ilgili ve çok garip gerçekten tıp dünyası her gün beni kendine daha çok çekiyor. elimizin altındaki vücudu bile daha çözemedik her şeyin bir bilmecesi var. biyolojik olaylar gerçekten büyük gizemini koruyor her seferinde.

cutemurderer

yarısını anlayabildim kardes saol

sciencesoldier

Rica ederim

Görüş Bildir