Vücudunuzda Bulunan ve Ne İşe Yaradığını Öğrenince Hayatınızın Şokunu Yaşayacağınız 10 Özellik

227PAYLAŞIM

Vücudunuz harikalar diyarıdır. Aynaya dikkatli bir şekilde baktığınızda büyük ihtimalle ne için orada olduğunu bilmediğiniz bir şeyler bulacaksınız.

1. Benler

Deri hücreleri farklı bölgelere yayılmak yerine gruplar halinde büyüdüğünde benler oluşmaktadır. Benler genelde zararlı değillerdir ancak bazen kanser gibi bazı ölümcül hastalıkların işaretçisi olabilir. 'Ben haritalaması' değişimleri gözlemlemek için iyi bir yöntemdir, bu şekilde vücudunuzu koruma altına almış olursunuz.

2. Koltuk altı kılı

Yapılan araştırmalara göre vücudumuzdaki kıl köklerinden feromon adı verilen ve karşı cinsi çekmeye yarayan hormonlar salgılanır. Koltuk altı kılları da bu sınıfa dahildir ve aynı hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da karşı cinsi çekmek için her birey farklı kokulara sahiptir. Bu büyük ihtimalle partnerinizin terli tişörtünün kokusunu sevebilme potansiyelinizin sebebidir.

3. Yirmilik diş

Geç gelişen yirmilik dişleri geçmişte kök, yaprak, et ve bazı kabuklu yiyecekleri rahatça kırmak veya parçalamak için atalarımızın vazgeçilmeziydi. Özellikle de diğer dişleriniz düştüğünde, yani sağlam olan bu dişler aslında bir destek görevi görüyordu.

4. Kaşlar

Kaşların temel görevi, görüşünüzü kaybetmemek için gözünüzü yağmur ve ter gibi çeşitli etkenlerden korumaktır. Ayrıca 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre, insanlara ünlülerin kaşsız halleri gösterildiğinde, onları tanıma oranları %46 seviyelerine düşmüştür. Kaşların aynı zamanda iletişim esnasında da kullanılması gerekli bir parametre olduğunu es geçmeyelim.

5. El ve ayak tırnakları

Genel anlamda tırnaklar, ayak ve el parmak uçlarımızı korumak için kalkan görevi görürler. Gerekli nesneleri kavramak, kesmek ve sıkıştırmak için, hatta kaşındığınızda dahi kullanılması gereklidir. Ayrıca sağlığımız açısından da ipucu edinmemize yardımcı olurlar. Eğer tırnak rengimiz normalden farklıysa bir doktora görünmeniz sizin için iyi olabilir.

6. Küçük dil

Ağzınızı kocaman açın, bu gözyaşı damlası şeklinde boğazınızda asılı duran arkadaşı göreceksiniz. Sadece insanlarda olduğu bilinen küçük dil, yapılan araştırmalara göre konuşmamızda bize yardım ederken zor durumlarda su içebilmemize de olanak sağlıyor.

7. Bacak kılı

Bacak kılı olmasa da hayat gayet kolay olurdu dediğinizi duyabiliyoruz ama peşin hükümlü olmayın, uzun süre önce atalarımızın bacaklarını sıcak tutmaya ihtiyacı vardı, bir de pantolonun henüz icat edilmediğini düşünürsek. Aşırı soğuklarda kıl köklerini çevreleyen kaslar, tüylerin dikleşmesine neden olarak vücut yüzeyine daha fazla ısının çekilmesini sağlar ve bir battaniye görevi görürdü.

8. Apandisit

Kalın ve ince bağırsağın birleşme noktasında bulunan ve bir kesecik görevi gören apandisit, genelde vücudun işlevsiz bir kısmı olarak bilinir. Asıl amacı ise bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri korumaktır. Eğer ishal gibi bir sindirim yolu hastalığınız varsa, apandisit sizi sağlıklı tutacak bakterilerin bağırsaklarda tutunmasını sağlar.

9. Çiller

“Melek öpücüğü” de denildiği iddia edilen bu oluşumlar genetik kaynaklı veya güneş lekesi olarak ortaya çıkabilir. Genelde daha açık renkli ve hassas olan cilt tiplerinde ortaya çıkarlar. Güneşli günlerde ortaya çıkışlarının asıl sebebi vücudunuzun sizi zararlı güneş etkilerinden korumaya çalışmasındadır.

10. Sakal ve bıyık

Günümüzde erkeklerde sakal farklı anlamlarda değerlendirilebilir. Ancak bir araştırmaya göre yüzde bulunan karizmatik bir dekorasyondan farklı olarak, eski zamanlarda, aslanlarda olduğu gibi kamuflaj amaçlı ve saldırı esnasında çene bölgesini koruma amaçlı vardır. 

Bunlardan sizi en şaşırtan hangisiydi? Vücutta işlevsiz olduğunu düşündüğünüz başka şeyler biliyor musunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yasemin-yilmaz48

hiçbir gereksişz değildir. nokta :)))

artifical-imam

Bazı insanlar için beynin işlevsiz olduğunu düşünüyorum.

cansu-yuzseven-aydin

Erkeklerin meme uçlarının işlevsiz olmasına rağmen neden varolduğu uzun yıllar bilim adamları tarafından merak edilmiş. Sebebinin gelişimin içten dışa baştan aşağıya olması ve bu nedenle de cinsiyetten önce oluşmasının olduğu söyleniyor.

hipergrafi

Bence erkekteki sakalın amacı dişiyi cezbetmek olabilir. (Aynı tahmin aslan yelesi içinde geçerlidir) Zira özellikle insan gibi elleri kavrama özelliğine sahip bir türün erkeğinde uzamış saç ve sakal dezavantaj. Erkek malum, eski çağlardan günümüze dek kavga eden, dövüşen taraf. Uzun saç ve sakal da dövüş esnasında büyük bir dezavantaj. Diğer yandan da şu şekilde bakarsak uzun saç ve sakalıyla sapasağlam kalabilmiş bir erkek dişiler için cazibe merkezi haline gelecektir. "Demek ki adam çok güçlü ve ailesini koruyabilir, demek ki çok sağlıklı genlere sahip. Yavru yapmak için doğru bir baba adayı." Şimdi günümüzdeki medeni toplumu düşünecek olursak çok saçma bir teori gibi gelebilir ama içgüdülerimizin oluştuğu milyonlarca yıllık bir süreçten bahsediyorum. (ek olarak gür sakal testesteron seviyesini gösterir)

hipergrafi

Bir de erkekte uzun saç dezavantajdır deyince aklıma şöyle bir şey geldi. Günümüzde erkeklerin saçları ilerleyen yaşları ile birlikte dökülür. Yani bir erkek olarak her yaşta gür olan ve hızlı uzayan saçlara sahip olmak evrimsel açıdan dezavantajlı bir özellik. Saçları her yaşta gür olan ve hızlı uzayan erkekler ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar giriştikleri kavgalarda rakipleri onları saçlarından yakaladığı zaman yapabilecekleri fazla bir şey kalmadığı için kaybedip ölen, genlerini sonraki nesle aktaramayan taraf oldular. Diğer yandan kellik avantajdı. Erkekler arası rekabetin başladığı yetişkinlik döneminde saçlarını kaybeden, ya da kesmesi gerektiğini akıl edebilen erkekler genlerini sonraki nesle aktarabildi. Yani günümüz erkekleri kel ve kısa saçı tercih eden erkeklerin torunları. O yüzden ataları gibi zamanla kelleşiyorlar, kelleşmeyenler de içgüdüsel açıdan uzun saçı kullanışlı bulmuyor.

haciemice

Aycacigim cok darwinist gördüm seni ;)

yesocum

Apandisit apandisin inflamasyonudur yani bir hastalıktır. Organın adı apandistir.

esragizemsenturk

Appendix

Görüş Bildir