Görüş Bildir
Haberler
Veliler İçin Mini Rehber: Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Uygulamanız Gereken 5 Temel Yaklaşım

Veliler İçin Mini Rehber: Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Uygulamanız Gereken 5 Temel Yaklaşım

Batuhan
09.06.2017 - 11:44 Son Güncelleme: 10.06.2017 - 01:26

Bugün okullarda son ders zili çaldı. Milyonlarca öğrenci ve aileleri için heyecan doruktaydı. Kimi karneler sevindirdi, kimileri hayal kırıklığı yarattı. Öğrencinin yıl boyu çalışmasının değerlendirmesini yansıtan karneler, anne-babalar içinse apayrı bir sınav olacak...

Ebeveynlerin, çocuklarının karnesine yaklaşımı nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli? Gelin bir uzman görüşüne kulak verelim...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dr. Betül Mazlum: 'Bir başarı eksikliği varsa buna birlikte çözüm yolları aramalıyız'

Dr. Betül Mazlum: 'Bir başarı eksikliği varsa buna birlikte çözüm yolları aramalıyız'

NTV'de yer alan habere göre, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Betül Mazlum, “Sonuç ne olursa olsun velilerin unutmaması gereken şey; çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız ve her koşulda onların yanında olmalı, onları anlamaya çalışmalı ve ortada bir başarı eksikliği varsa buna birlikte çözüm yolları aramalıyız” diyor.

Dr. Mazlum, karneye 5 doğru yaklaşımı anlatarak uyarı ve önerilerini şöyle sıraladı:

1. Kardeşi ya da yaşıtıyla kıyaslamayın

1. Kardeşi ya da yaşıtıyla kıyaslamayın

Öncelikle başarının göreceli bir kavram olduğunu, her çocuğun farklı yetenekleri ve farklı alanlarda güçlükleri olduğunu bilin. Bu doğrultuda çocuğunuzu kendi içinde kendi donanımı doğrultusunda değerlendirin ve bununla orantılı bir başarı bekleyin. Kardeşiyle ya da çevredeki diğer çocuklarla kıyaslamayın. Ders dışında resim, müzik, spor gibi alanlarda da destekleyin ve bu alanlardaki başarılarına vurgu yapın. Aksi halde “Notlarım yüksekse ben başarılıyım ve ancak o zaman ailem için değerliyim, sevilirim” gibi hatalı ve son derece sakıncalı bir algının çocuğunuzda yerleşmesine neden olursunuz ki bu çocuğunuzun ruh sağlığını oldukça olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Onları koşulsuz sevdiğiniz ve benimsediğiniz mesajını her fırsatta verin.

İçeriğin Devamı Aşağıda

2. Davranış değerlendirmelerine de vurgu yapın

2. Davranış değerlendirmelerine de vurgu yapın

Karnedeki ders notları, çocuğunuzun başarısını değerlendirmede tek kriter olmamalı. Derslerden alınan notlar kuşkusuz önemli ancak karnede dikkat edilmesi ve vurgulanması gereken tek nokta değil. Ders notları yeterince başarılı olmasa da eğer davranış puanları iyiyse ve okulda olumlu davranışları ile öğretmenlerinin beğenisini toplamışsa karneyi kaygıyla elinize veren çocuğunuza sadece aldığı notlar değil, davranışları ile de ilgilendiğinizi gösterin ve onu taktir edin. Ancak daha sonra ders notlarına dikkat çekerek, onunla bu sonucun olası nedenlerini ve çözüm yollarını konuşun.

3. Üslubunuza dikkat edin!

3. Üslubunuza dikkat edin!

Çocuğunuzla başarı düşüklüğünü konuşurken üslubunuza, seçtiğiniz kelimelere dikkat edin. Kesinlikle yüksek bir ses tonu kullanmayın, sevgi dolu ve onu anlamaya çalışan bir üslup içinde olun. Asla onlarla alay edici, onları incitici, aşağılayıcı bir şekilde konuşmayın. Sözel ve fiziksel şiddetten kaçının! Aksi taktirde çocuğunuzu ruhsal açıdan örselemekle birlikte telafisi güç yaralar açmış olursunuz. Olumsuz bir tavır içinde olduğunuz taktirde çocuğunuzun kendilik algısında sorunlara, özgüven eksikliklerine ve kişilik gelişiminde bazı sorunlara sebebiyet vermeniz kaçınılmaz olur. Karne notları ne olursa olsun onun yanında olup ona sizin için değerli olduğunu söyleyin ve bunu hissettirin.

4. Kendinizi sorgulayın

4. Kendinizi sorgulayın
İçeriğin Devamı Aşağıda

Eğer ortada bir başarısızlık varsa bu sadece çocuğa ait bir başarısızlık değil şüphesiz. Eğitim öğretim dönemi boyunca çocuğunuzun okul durumunu yakından gözlemlediniz mi? Desteğe ve yardıma ihtiyaç duyduğu her noktada yanında olup yol gösterdiniz mi? Çözüm yolları arayıp yardımcı oldunuz mu? Bunları yapmamış, çocuğunuz ile hem duygusal hem akademik olarak yeterince ilgilenmemişseniz ve sene sonunda ortada bir başarı eksikliği varsa bunda kuşkusuz sizin de payınız bulunmaktadır. Bu durumda olası çözüm yollarını araştırırken kendinizi de sorgulamalı ve gerekli dersi almaktan kaçınmamalısınız.

5. Ödülde aşırıya kaçmayın

5. Ödülde aşırıya kaçmayın

Nasıl ki kötü karne getiren çocuğa fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamamak gerekiyorsa, başarılı bir karne getiren çocuğa da abartılı övgüde bulunmamalı, pahalı ödüllerden kaçınmalısınız. Çocuk herşeyden önce kendisi ve geleceği için çalışıp başarılı olması gerektiğinin bilincinde olmalıdır. Çocuğunuz ile bu başarıya nasıl ulaştığı, hangi olumlu davranış kalıpları ile bunu başardığı, bu aşamaya gelirken karşılaştığı zorluklar ve bulunan çözüm yollarını konuşarak, gelişen becerilerine ve kazanımlarına da vurgu yapmalısınız.

Sosyal medyadan #karnegünü paylaşımları...

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
77
21
10
9
5
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
queen of the alaska

veliler de onedioyaya bakıp nasıl tepki verebiliriz aceba dicek sanki amk

Tekin Kolayla

Bi kere teşekür aldım. Ona da bisiklet aldılar. Az daha çalışsam gayrimenkul zenginiydim.

Diren A.

valla abartılı hediyeye gerek yok çünkü abartılı hediye istemiyorum tek istediğim kitap :D

Diren A.

ama kitap da abartılı derecede fazla olursa güzel olur tabiki.