Uzmanlar Sosyal Medyada Yayılan Evde Kendi Kendine Dolgu Yapma Akımı Konusunda Uyarıyor

34PAYLAŞIM

Evde yapamadığımız bir bu kalmıştı.

Dolgulu büyük dudakların moda olması, aslında dolguya ihtiyaç duymayacak kadar dolgun dudakları olanları bile dolgu yaptırmaya yöneltti.

Dudaklarınız ince de, kalın da olsa bir miktar dolgu yaptırmak sanki şart gibi oldu. Bu nedenle günümüzde pek çok kadının dudakları dolgu.

Dudak dolgusu güzel, ancak zorlu bir işlem. Yanlış bir dokunuş tüm yüzü değiştirebilir.

Sadece görsel kaygılar değil elbette, doğru kişiler tarafından doğru şekilde uygulanmadığında korkunç sonuçları olabilen bir işlem. Bugüne dek dudağını kaybedenden, dudak çürümesi yaşayana kadar pek çok kötü haber gördük.

Dolgu eskiye oranla daha ucuz bir uygulama olsa da, yine de pek ucuz sayılmaz. Etkisinin kısa sürmesi de bir diğer olumsuz yönü.

Doktorların uygulaması gereken yüz dolguları, genellikle yüksek fiyatlı oluyor. Dolgu vücut tarafından yavaş yavaş atılıyor ve eski haline dönüyor. Dudak için bu süre yaklaşık 6-8 ay kadar. Haliyle bu kadar kısa süreli bir değişime bu kadar yüksek ücretler verilmek istenmiyor.

Bu yüzden geçici dudak dolgunlaştıran kozmetik ürünleri çok popüler ama onlar da dolgunun verdiği etkiyi vermiyorlar.

İşte şimdi sosyal medyada yayılan bir trend ile insanlar evde kendi dolgularını kendileri yapmaya başladı.

İnternette satışı yaygınlaşan hyaluron kalem ile kişiler evde kendilerine dolgu uyguluyor ve bunu da sosyal medyada paylaşıyorlar.

Aslında bu uygulama uzmanların uyguladığı klasik enjektör veya kanül yöntemi değil. Hyaluron kalem denilen ve aslında diyabet hastalarının insülin uygulamak için kullandığı enjeksiyon yöntemi.

Bu şekilde dolguyu kendi kendilerine uygulayabiliyorlar.

Uzmanlar bu şekilde kişinin kendi kendine dolgu uygulaması yapmasının kesinlikle çok zararlı olduğunu söylüyor.

Eğitimsizce yapılan uygulamalar bir nevi kör uygulamadır. Cildin katmanlarını, hangi bölgede hangi damarın, kasın olduğunu bilmeden kendi kendine cilt altı uygulaması yapmak oldukça yanlış.

Kalıcı şişlikler, kitleler oluşabilir. Hatta kör kalma riski bile var.

Yanlışlıkla damar içine uygulama yapmak işten bile değil. Damar içine yapılan dolgu uygulamaları kişiyi kör bırakabilir, anevrizmaya sebep olabilir. En kötüsünü düşünmeyelim derseniz cilt yüzeyinde kalıcı sert şişlikler oluşması çok kolay.

Ayrıca içeriğindeki dolgu malzemesinin ne olduğu da bilinmiyor.

Bir uzman dahi uygulasa, yeni açılmış ve belli markaların onaylı dolgularını kullanmalı. Bu tür kalem ürünlerin içeriğinde ne olduğu belli değil. Dolgunun içeriğinin bilinmesi eritme işlemi için önemli. Eğer bir sorun yaşarsanız belli ilaçlarla dolgu eritilebilir, tabii gerçek dolgu malzemesinden üretilmişse.

Kısacası güzellik merkezlerinde bile eğer uzman bir doktor yoksa bu uygulamanın yaptırılması önerilmiyor.

Dolgu işlemi saç boyama gibi el becerisiyle yapılamıyor. Eğitim ve tecrübe gerekiyor. Evde kendi kendinize yapacağınız dolgunun masrafı doktordan da pahalıya gelebilir.

Her medikal ve cerrahi işlemde olduğu gibi dudak dolgusunda da başvurmanız gereken kişi mutlaka bir doktor olmalı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Uzun Süredir Moda Olan Parlak Makyajları Sevmeyenleri Mutlu Edecek Yeni Bulut Cilt Trendi - onedio.com
Uzun Süredir Moda Olan Parlak Makyajları Sevmeyenleri Mutlu Edecek Yeni Bulut Cilt Trendi - onedio.com
Son Dönemin Popüler Yüz Germe Hilesi Olan Kaşların Yarısını Alma Trendine Neden Kesinlikle Bulaşmamalısınız? - onedio.com
Son Dönemin Popüler Yüz Germe Hilesi Olan Kaşların Yarısını Alma Trendine Neden Kesinlikle Bulaşmamalısınız? - onedio.com
Boşuna Dert Etmeyin: Neden Doğal Yolla Kendall Jenner Vücudu Elde Etmenin Mümkün Olmadığını Açıklıyoruz - onedio.com
Boşuna Dert Etmeyin: Neden Doğal Yolla Kendall Jenner Vücudu Elde Etmenin Mümkün Olmadığını Açıklıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
darkosman

Ekonomi harbiden bayağı kötü heralde amk..alkollü içecekten sonra dolgu yakında memeye silikon derken artık basit cerrahi ameliyatlar evde yapılır aq..

tontikke

Evde ne ya ben doktorda yaptırıyorum çok da memnunum üç kuruş için değmez

slyfindor

Herkes tek tip insana dönüşmeye başladı resmen aynı dudak aynı burun aynı kaş kötü oluyor bence

-naz

Arkadaşlar güzellik merkezlerinde dahil, duyuyoruz ne boklar enjekte ediyorlar. Yaptıracaksanız doktordan başkasına güvenmeyin, ucuz olsun diye rezil olursunuz.

landscaper

20 30 dolara aldığınız dolguyu 1500 2000 liraya uygularsanız tabi ki millet artık evde yapar. Ayrıca o kalemlerin içindeki dolgu maddesinin ne olduğunu bilmiyorum demişsiniz onun içinde dolgu falan yok o sadece enjektör görevi görüyor ve de iğnesiz, dolgu ayrıca satın alınan bişey. Bu açıklamayı yapanların güzellik uzmanı olduğundan şüpheliyim.

Görüş Bildir