Boşuna Dert Etmeyin: Neden Doğal Yolla Kendall Jenner Vücudu Elde Etmenin Mümkün Olmadığını Açıklıyoruz

175PAYLAŞIM

Okullarda detaylı anatomi dersi verilse gençler bu kadar etkilenmezdi.

Tarihin başından beri hem erkek hem de kadın vücuduyla ilgili belli güzellik, estetik standartları var. Bunlar özellikle kadın vücudu üstünde daha etkili.

Kadın vücudunun doğal kıvrımları her zaman estetik bulunmuştur. Ancak kimi dönemlerde daha dolgun, kimi zamanlarda daha zayıf bedenler çekici bulunuyor.

Her insanın vücudu farklı olsa da, aynı cinsiyette belli başlı ortak özellikler de var. Kadın vücudunda en estetik bulunan figür kum saati, yani dengeli kıvrımların olduğu vücut tipi. Çünkü bu vücut tipi hormonal olarak en sağlıklı, doğurganlıkla ilişkili vücut tipi.

Kadınların göğüsleri vücutlarındaki ilk kıvrımları. Göğüsten sonra vücut bele doğru incelir, sağlıklı kiloda ve hormon dengesinde olan pek çok kadında hafif de olsa bir bel oyuntusu bulunur. Belden basenlere geçerken vücut genişler; bunun ilk sebebi kadınların leğen kemiklerinin erkeklere oranla daha geniş ve çıkık olması. Kadınlar doğum yaptığı için kemikleri bu şekilde. Bir diğer sebep de östrojen hormonu. Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen vücut yağını özellikle basen, üst bacaklar ve alt göbek bölgesinde biriktirir. Böylece kıvrımlı bir görünüm oluşur.

Bazı kadınların kalçası daha geniş, bazısının beli daha kalın, kimisinin poposu daha düzdür. Ancak anatomik olarak mümkün olmayan bazı durumlar vardır.

Çok kilolu birinin karnı düz olamaz gibi kurallardan bahsediyoruz. Zayıf insanların kıvrımları daha azdır, kıvrımları yağ oranı belirler. Çok zayıf, kemikleri sayılan bir vücut kıvrımlı olamaz örneğin. Veya çok zayıf birinin göğüsleri büyük olabilirken poposu büyük olamaz.

Kadınların hemen hepsinde leğen kemiği çıkıntısının altında küçük bir boşluk bulunur. Bu çıkıntı ve boşluk kiloya ve kas yapısına bağlı olarak her kadında belirgin değildir ama her kadında vardır.

Hafif veya daha belirgin olsa da çoğu kadının vücudu soldaki gibidir, sağdaki görüntü anatomik olarak mümkün değil.

Elbette bu şekilde dümdüz inen basenler de var ancak belli bir oranda olmak koşuluyla; hem geniş hem yuvarlak inen basenler olamaz.

55 cm inceliğindeki beli ve 86 cm genişliğindeki kalçalarıyla Candice Swanepoel, dünyanın en kıvrımlı modellerinden biri.

Beslenmesine, sporuna çok dikkat eden ve zayıflığı bel ölçüsünden belli olan modelin vücudu hiç de inanılmaz kıvrımlı görünmüyor, değil mi?

Çünkü sosyal medya ve gelişen tıp teknolojisi tüm algılarımızı değiştirdi. Artık insan eliyle modifiye edilmiş yapay vücutlar, photoshop ile cilalanıyor ve karşımıza çıka çıka içselleştiriyoruz.

Eskiden güzellik standartlarının mecburi olarak bir dozu vardı. Şimdi ise yarın 40 cm bel modası olsa insanların bunu elde edebileceğini bilmek korkunç. Özellikle son on yılda ideal vücut algısı çok değişti. İnsanlar teknolojinin yardımıyla bu vücutlara ulaşmaya başlayınca toplumun genelinde bunun doğal olarak da mümkün olabileceği algısı yayıldı.

Günlerdir herkes Kendall Jenner'ın son çekimindeki pozlarını, kusursuz vücudunu konuşuyor.

Bacaklarından ve karnından anlayabileceğimiz üzere çok zayıf olan modelin kıvrımları hemen dikkat çekiyor. Hiç kemik görüntüsü yok, hiç karın yağı yok, sadece kıvrımlar var.

Sosyal medyada doğru beslenme ve biraz da sporla bu görünümün kolayca elde edilebileceğini söyleyenlere bakmayın, bu mümkün değil.

Eski fotoğraflara baktığımızda Kendall Jenner'ın da güzel, doğal bir vücuda sahip olduğunu görüyoruz. Ancak zaman içinde meme silikonu, karından yağ alma operasyonu ve basen bölgesine kıvrım için yağ enjeksiyonu yaptırdığı çok açık.

Yakın zamanda fenomen Arda Bektaş'ın, ondan kısa süre önce de Samet Liçina'nın yaptırdığı bu operasyon düşünüldüğünden çok daha yaygın.

Bu işlemde karın bölgesinden alınan yağlar popoya ve basenlere enjekte ediliyor.

Sadece bu operasyon da yetmez tabii, düzenli masaj ve sıkılaştırıcı uygulamalar var.

Lenf drenaj masajlarıyla ödem atılırken dolaşım hızlanıyor, sıkılaştırıcı radyofrekans gibi uygulamalarla cilt daha gerin görünüyor. Bugün sıradan insanların bile yaptırdığı uygulamaları en ünlü ve zengin modellerin bilmediğini düşünmek komik olurdu.

Tüm bunlara rağmen yine de özel ışıklar, makyajlar, fotoğraf lensleri, düzenleme uygulamaları kullanılıyor.

Yani sözün kısası, insanın vücudu anatomik ve kalıtımsal olarak belli; beslenme ve spor elbette önemli ama nasıl ki bunlarla boyu veya göğüs bedenini değiştiremiyorsanız insan doğasına ait olmayan kıvrımlar da ekleyemezsiniz.

Umarız insanlar hayal dünyasından çıkıp bu vücutların gerçek olamayacağını kavrar ve toplumu yapay bir güzellik standardı baskısı altına sokmaktan vazgeçerler.

Tabii burada ünlü isimlere de büyük görev düşüyor. Onlar da vücutlarını sadece genlerine ve doğru beslenmeye borçlu olduklarını söyleyen yalan dolu açıklamalar yapmayı bırakmalı. 

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Kendall ve Kylie Jenner'ın Ablaları Kim Kardashian'ın Yeni Seksi Koleksiyonu İçin Verdiği Pozlar Olay Oldu - onedio.com
Kendall ve Kylie Jenner'ın Ablaları Kim Kardashian'ın Yeni Seksi Koleksiyonu İçin Verdiği Pozlar Olay Oldu - onedio.com
Kendall Jenner'ın Olay Pozlarını Ağzı Sulanarak Paylaşan İrem Sak'a Takipçilerinden Moral Desteği Geldi - onedio.com
Kendall Jenner'ın Olay Pozlarını Ağzı Sulanarak Paylaşan İrem Sak'a Takipçilerinden Moral Desteği Geldi - onedio.com
Kendall Jenner'ın Vücuduyla İlgili Birbirlerine Kafa Tutan Estetik Doktoru ve Bir Kullanıcının Diyalogu - onedio.com
Kendall Jenner'ın Vücuduyla İlgili Birbirlerine Kafa Tutan Estetik Doktoru ve Bir Kullanıcının Diyalogu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kopekbaligi-eti

Marilyn'e bak bi de şimdiki kadınlara bak.

efc

insanların beğenilmek ve belki fazladan bir like uğruna yapabileceklerinin sınırının olmadığı bir dünyada yaşıyoruz

rgur381

Allah kahretn-mesin sizi öpüşenlerii

nilflora

Bu işlemler onlar için çok normal, vücutlarıyla para kazanıyorlar.

ali-ataman

herşeyi ne kadar yapaylaştırıp yozlaştırdılar. kendall in vücudu yağlanmış elektrik direği gibi dikilmiş elindeki telefonla verdiği poz.. bana yoz dünyanın sembolü gibi geldi. bu devirden tiksiniyorum artık. tüketim dünyası, insanları böyle olması için baskı yapıyor. halbuki gerçek bu değil. insan ne fiziken ne de ruhen böyle bir varlık değil. hayat acılar huzur mutluluk böyle bişey degil. kendall gibiler de sonunda kafayı yiyip uyuşturucuya filan başliyor. eğer ilerde duyarsak şaşirmam. avm dünyasının yeni oyuncak bebeği.

Görüş Bildir