Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uykusuzluk Probleminden Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 10 Basit Yoga Pozu

45PAYLAŞIM

Uykusuzluk ve stres, içinden çıkılamayacak bir döngüye dönüşebilir. Uykusuz kaldığınızda gün içinde daha stresli olmanız, gece uyumanızı zorlaştırarak ertesi gün de aynı sorunları yaşamanıza neden olabilir. Huffington Post’un yakın zamanda yaptığı bir anket gösteriyor ki, uykusuzluk Amerika’daki en büyük stres sebepleri arasında yer alıyor.

Bu noktada, uykusuzluk problemiyle baş etmek için yogadan yardım almak mümkün. Stres seviyesini azaltmak, kasları esnetmek ve vücudu rahatlatmak, uyumayı kolaylaştırabiliyor. Özellikle akşam saatlerinde ya da uyumadan önce yatakta yapılan egzersizler, uykusuzluk probleminize çözüm olabilir.

İşte uyumanıza yardımcı olabilecek 10 basit  yoga pozu!

Kaynak: http://www.uplifers.com/uykusuzluk-probl...

1. Kolay öne eğilme (Sukhasana’nın bir varyasyonu)

Herkesin rahatlıkla yapabileceği bu hareket, gece yatmadan önce yapmak için oldukça elverişli. Bu pozu kalçanızın altına bir yastık koyarak yapmak, kalça kaslarınızın esnemesine yardımcı olabilir.

2. Ayakta öne eğilme (Uttanasana)

Ayaklarınız birbirinden birkaç santim uzakta olacak şekilde durun ve gövdenizi yere doğru eğin. Bu poz, baş ağrılarına ve uykusuzluğa iyi gelmesinin yanı sıra, Yoga Journal’a göre stres seviyenizi azaltmaya da yardımcı oluyor.

3. Çocuk duruşu (Balasana)

Çocuk duruşu, sakinleşmenize ve vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olur. Bu pozu yapmak için gövdenizi dizlerinize doğru kıvırarak kollarınızı ileri uzatın ve alnınızı yavaşça yere yaslayın. Bu pozda derin nefes almanın faydalı olduğunu belirten Beilkus, başı sağa sola çevirerek alın bölgesine masaj yapmanın gerginliği azaltmaya yardımcı olacağını söylüyor.

4. Saban Pozu (Halasana)

Yoga Journal, daha kolay uykuya dalabilmek için uyumadan önce bu pozda 5 dakika kalmayı tavsiye ediyor. Sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı başınızın üzerinden, yere değecek şekilde uzatın. Elleriniz ile yerden destek alın.

5. Bacaklar duvarda duruş (Viparita Karani)

Bu basit boz, akşamları rahatlamak ve stres atmak için oldukça elverişli. Bielkus, bu pozda gözleri kapalı bir şekilde 5 dakika kalmayı öneriyor.

6. Ölü duruşu (Savasana)

Vücudunuzu uyku moduna sokmak için kullanabileceğiniz bu poz, nefesinize yoğunlaşarak günün endişelerinden kurtulmanıza yardımcı oluyor.

7. Omurga burgu pozu (Supta Matsyendrasana)

Omurga burgu pozu, uyumadan önce yatağınızda yapmak için oldukça iyi bir tercih. Sırt üstü uzanın ve dizlerinizi toplayarak yanınıza yatırın. Ellerinizi iki yana açarak destek alın. Birkaç derin nefes aldıktan sonra, diğer yöne geçebilirsiniz.

8. Yarım balık kralı pozu (Ardha Matsyendrasana)

Bir önceki pozda olduğu gibi, bu poz da omurgadaki gerilimi azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı oluyor. İki dizi de hafif kırarak yapılabileceği gibi, destek bacağın dümdüz uzatılmasıyla da yapılabiliyor.

9. Bağlı açı uzanma duruşu (Supta Baddha Konasana)

Ayak tabanlarınızı birbirine birleştirerek sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bir elmas şekli oluşturacak şekilde iki yana açın. Bu poz kalça kaslarınızı gevşetmenize ve vücudunuzun dinlenme moduna girmesine yardımcı olabilir.

10. Sol burun deliğinden nefes alma (Surya Bhedana)

Bu egzersizi bağdaş kurarak ya da sağınıza uzanarak yapabilirsiniz. Sağ burun deliğinizi parmağınızla kapatın ve sol burun deliğinizden 10 kez derin nefes alın. Uykuya dalamadığında bu egzersizi uyguladığını belirten Bielkus, egzersizin her seferinde çok etkili olduğunu ve uykuya dalmasını kolaylaştırdığını söylüyor.

Kaynak ve Fotoğraflar:

Huffington Post

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir