Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Hakkında Duymak İsteyeceğiniz Altın Tavsiyeler

-
Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Hakkında Duymak İsteyeceğiniz Altın Tavsiyeler

Toplumumuzda üstün zekâlı bir çocuk olarak kabul görmek oldukça zor. Bu çocukları ‘özel’ olarak tanımlamanın yanı sıra onlara ‘özel olarak davranmak’ da gerekiyor. Bunu yapmadığımızda neler oluyor peki?

Sorularına mantıklı ve açıklayıcı cevaplar verin

Öncelikle üstün zekâlı çocukların soru sormaktan asla vazgeçmediklerini unutmamak gerekir. Her sorunun mantıklı bir açıklaması olmalıdır. Akıllarına yatmayan hiçbir cevabı kabul etmezler. Bu nedenle devamlı bir sorgulama, irdeleme uğraşı içinde olurlar. Sınıf arkadaşları tarafından bu yüzden geveze ve meraklı oldukları düşünülür.

Çok küçük yaşlarda dahi yetişkin gibi davranmalarını normal karşılayın.

Sözcük dağarcıklarının oldukça zengin olması bu çocukları grubun sözcüsü haline getirir. Yaşlarından daha büyük konular ilgilerini çektiği için genellikle arkadaşlarından farklı olarak bir fikirleri mutlaka vardır. Kullandıkları kelimeler fazla ve çeşitli olduğundan tıpkı bir yetişkin gibi davrandıkları düşünülür. Çeşitli ilgi alanlarının olması onları birçok konuda fikir sahibi olmaya iter. Böylece bir sohbet ortamında konu ilgilerini çekiyorsa konuştukça konuşurlar. Bu nedenle ukala olarak anılırlar. Siz hiç 6 yaşında bir kız çocuğunun telif hakkı ve patent hakkında babası ile evde tartışmış ve bu konuyla ilgili mantıklı açıklamalarda bulunduğuna şahit oldunuz mu? Ben oldum.

Liderlik duygularını kontrollü bir şekilde destekleyin.

Üstün zekâlı çocuklar kendilerini ifade etmekte başarılı oldukları kadar bir arkadaş grubunu peşlerinden sürüklemeye ve onlara liderlik etmeye bayılırlar. Hatta onların kurallarına uyulmadığı zaman mutsuz ve değersiz hissederler. Kurallar koymak ve yönetmek isterler, ancak hangi çocuk hep ebe olmak ister? Oyun ortamında özgür olmak isteyen çocuklar üstün zekâlı arkadaşlarının sürekli yönetme isteklerinden hoşlanmazlar. O yüzden onlarla arkadaşlık etmekten kaçınırlar. Bu da üstün zekâlı çocukların arkadaş çevrelerinden dışlanmalarına ve sosyal hayattan izole olmalarına yol açar.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olduğuna dair evham yapmayın.

Ne yazık ki birçok üstün zekâlı öğrencinin dikkat eksikliği yaşadığı söyleniyor, tabi işin aslı böyle değil. Hızlı düşündükleri için bir konu üzerinde uzun süre vakit harcamaları pek mümkün olmuyor. Saatler alan ödevler onlara göre değil. Kavrama becerileri yüksek olduğundan arkadaşlarından önce öğreniyorlar. Sınıfta öğretmenin verdiği görevleri çabucak tamamlayıp kendilerine farklı meşguliyetler ediniyorlar. Konuyu çoktan kavradıkları için öğretmeni dinlemekten sıkılıyor ve arkadaşlarıyla konuşmaya veya sınıfta turlamaya başlıyorlar. Sınıfın düzenini bozan çocuklar haline geliyorlar. Bu da öğretmene ilk önce Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nu (DEHB) düşündürüyor. Ardından psikiyatri uzmanlarını ziyaretler ve farmakolojik tedavilere başlıyor.

Detaycı yaklaşımlarına sabırla karşılık verin.

Bir başka açıdan, üstün zekâlı çocuklar güçlü bir odaklanma becerisine sahiptir. Detaycı tutumları nedeni ile sınavları yetiştirmekte zorlanıyorlar. Israrcı bir tavırla bir soruyu çözmeden bir başkasına geçmek istemiyorlar. Bu da düşük notlara yol açabiliyor.

Toplumsal sorunlara karşı hassasiyetlerine duyarsız kalmayın.

Duyarlı ve sağduyulu yapıları nedeniyle üstün zekâlı çocuklar toplumsal sorunlara karşı oldukça hassastır. Şiddet, açlık, savaş gibi sorunları benimser ve bunlar için endişe duyarlar. Kış ayında sokakta üşür ve yemek bulamazsa ölür diye kediler için ne yapabileceğini düşünen 5 yaşındaki özel insanlardan bahsediyoruz. Duyarlı olmak erdemli bir davranış, ancak bu çocukların aşırı hassas tutumları onlara mutsuz ve çaresiz hissettirebiliyor.

TÜZDEV Psikoloğu - Betül KOÇARSLAN

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir